Hp Pavilion Ses Sorunu

kirpikral123
12-10-2009, 22:14   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
772 mesaj

Merhaba bilgisayarıma yeni mac os x kurdum daha önce kuruluydu fakat nete giremiyorum diye silmiştim.Daha sonra usb wireless aldım ve tekrar kurdum.İlk kurduğumda seste hiç bir sorun yoktu ses kartını tanımış mikrofonuda tanımıştı.Hoparlorden çok guzel ses alıyordum.Şu anda ise yeni kurulum yaptım ve hoparlorlerden ne yaparsam yapayım ses alamıyorum ne yapıcağımı bilemedim.Ne olur yardım edin ,bir çok soru ve sorunum cevapsız kalıyor bu forumda özellikle windows kısmında böle olmazken iş mac os ye gelince bir çok insan ilgisiz kalıyor....<

Daisuke
12-10-2009, 22:18   |  #2  
Daisuke avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
386 mesaj

Mac işletim sistemi kullanan kişi az olduğu için soruların cevapsız kalıyor. Bilmediğimiz bir şey hakkında cevap vermemiz sence ne kadar doğru olur?

kirpikral123
13-10-2009, 00:50   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
772 mesaj

Mac kullananlar az evet bu konuda haklısınız ancak kullananlarda bir şeyin hakkını vererek bilerek kullanmalılar diye duşunuyorum.Buraya bakın nasıl mac kurdum diyen ve ayrıntılı olarak yazı yazanlarla dolu.Ama kimse size yardım etmiyor google bakın diyor.Fakat yabancı forumlarda hiç bir sorun yok insanlar size yardım etmek için koşuyor,koşturuyor.Bence bu Türk insanlarının edindiği bilgileri kendine saklamasından saklama isteğinden oluyor.Evet ne yazıkkı biz böyleyiz benciliz bu konularda:( 

Daisuke
13-10-2009, 01:06   |  #4  
Daisuke avatarı
Yıllanmış Üye
386 mesaj

Size gerçekten hak veriyorum. Türkçe sitelerde yardım alabilmek gerçekten zor. Belki bazı arkadaşlar bizi yanlış anlayacaklar ama aynı şeylerle ben de çok karşılaştığım için size hak veriyorum. Yabancı sitelerden yardım alabilmek daha kolay ama yabancı dil sorunumuz olduğu için büyük sıkıntı oluyor. Bir de yabancı ülkelerde herkes değişik ürünler ve yazılımlar kullanıyor. Bizim ülkemizdeki gibi bir iki markaya takılıp kalan insanların pek fazla olduğunu sanmıyorum. Eğer Mac işletim sistemi hakkında biraz bilgim olsaydı veya İngilizceden iyi anlasaydım size yardımcı olabilirdim. İyi geceler.

Daisuke
13-10-2009, 01:14   |  #5  
Daisuke avatarı
Yıllanmış Üye
386 mesaj

Eğer biraz İngilizce biliyorsanız belki şu siteden yardım alabilirsiniz. Ayrıca Hp'nin kendi sitesinden donanımlarınızın Macosx işletim sistemi için gerekli olan sürücülerini indirin. İyi geceler.

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=34075

Eğer yapamazsanız bana bilgisayarınızın özelliklerini ve kullanacağınız Macosx sürümünü yazarsanız belki yardımcı olabilirim. İyi geceler.

Son Düzenleme: Daisuke ~ 13 Ekim 2009 01:16
kirpikral123
13-10-2009, 01:37   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
772 mesaj

Benim hp pavilion 6725 et bilgisayarım var.Bu bilgisayara daha önce defalarca mac kurup kaldırdım bu sorun başıma ilk defa geliyor ses kartını tanıttım herşey ok ses çıkışlarını tanıdı.ama bilgisayardan ne yaptıysam ses alamıyorum...Bazen bir ses duyuluyor mesela çop kutusundaki dosyayı sildiğin zaman çıkan ses gibi yada bir int sitesindeki muzik gibi.Ama çok az sure çıkıyor ses sonra hemen kesiliyor.Her oturum açtığımda bir kere yada 2 kere oluyor bu.

Daisuke
13-10-2009, 01:51   |  #7  
Daisuke avatarı
Yıllanmış Üye
386 mesaj

Kendi sitesine baktım ama Mac OS X için sürücü olmadığını yazıyor. Adresleri veriyorum. Bir de sen kontrol et. Eğer olmaz ise İşletim sistemini silip baştan yükle. İyi geceler.

kirpikral123
13-10-2009, 11:31   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
772 mesaj

Evt yok çunku bu bilgisayar normalde vista ile satılıyor...Ben kendim kurdum mac os xi.

Daisuke
13-10-2009, 11:41   |  #9  
Daisuke avatarı
Yıllanmış Üye
386 mesaj

Silip baştan yüklersen belki düzelebilir. Ses kartının markası Realtek gibi görünüyor. Eğer Realtek ise modelini öğrenebilirmisin? Realtek'in kendi sayfasında Mac sürücüleri bulunuyor.

Daisuke
13-10-2009, 11:43   |  #10  
Daisuke avatarı
Yıllanmış Üye
386 mesaj

Mac işletim sistemini ne için kullanacaksın? Deneme amaçlı mı yoksa grafik işleriyle mi uğraşıyorsun?
Şu adreste Mac sürücüleri var. Senin ses kartının modeli burada yazanlardan birisiyse denersin. Kolay gelsin.

Son Düzenleme: Daisuke ~ 13 Ekim 2009 11:52
kirpikral123
13-10-2009, 13:42   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
772 mesaj

Aarkadaşım ilgin ve yardımın için sana defalarca teşekkür ederim.Ben aslında yıllarca bir çok windows surumunu kullandım ve windows delisi olarak bu zamana kadar hep windows yuklu pcler kullandım,windows 95,98,2000,xp,vista,windows 7 .... Daha sonra bir forumda mac os x kurdum pcme diye bir yazı okudum ve daha önce sadece özel bir sınıf için olduğunu duşunduğum ve bana gelmez dediğim mac os xi bir denemeye karar verdim.Önce evdeki eski masaustu bilgisayarıma kurmayı denedim ve  tek seferde ideneb 10.5.6 dvdsi ile kurulum yaptım herşeyi tanıttım int iyice araştırdım ve kuruluma öyle geçtim çunki.Millet indiriyor ve hemen bir şey okumadan araştırma yapmadan kuruluma geçiyor sonrada yazıyor işte şöyle oldu böyle oldu açılmadı falan diye.Halbuki birazcık pc ye mac os x kurulumu ile ilgili netteki dokumanları inceleseler hiç bir sorun çıkmayacak.Eski bilgisayarıma kurduktan sonra alalı daha 1yıl olan ve beni her gun biraz daha fazla çileden çıkartan vista yuklu hp laptobuma mac os x kurmaya karar verdim.Yukarıda yazmış olduğum hatanın aynısı işte o zaman bende yaptım.Laptopa masaustu pclere kurulur gibi mac kurulmuyormuş bunu anladım daha sonra.Ama genede bu durumda bile defalarca duzgun bir şekilde mac os x kurulumunu tamamladım int hariç herşeyi kurmuştum.Ses te çıkıyordu başlarda daha sonra net yok diye silip tekrar tekrar kurdum defalarca ve böylecede ses kartımı tanımasına rağmen sanırım hoparlarlorlerden oluyor ses alamıyorum işletim sistemini kullanırken.Vista bende 245saniyede açılıyor ve kapanıyordu burda yayınlanan bir prgoram ile olçmuştum bunu.Mac os x ise amd sempron da bile 4 saniyede açılıp kapanıyor.Gerisini siz duşunun...Oyunlarda sorun çıkar diyenler var sanki duyar gibiyim hayır mac os x için artık bir suru guncel oyunlar çıkıyor.Ve bunları bilgisayarınızdaki donanım destekliyorsa rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Daisuke
13-10-2009, 16:07   |  #12  
Daisuke avatarı
Yıllanmış Üye
386 mesaj

Sana yardımcı olmak isterdim ama inan bana bugüne kadar MacOsX'in M sini bile görmedim. Eğer görmüş olsaydım senin işin tamamdı ama olmadı ne yapalım. Sana yazdığım Realtek'in sitesindeki sürücüler işine yarayabilir ya da elindeki cd'de mac sürücüsü varsa silip tekrar yükle. Bu da olmazsa Realtek ayar penceresinden  ayarlarını yapmayı dene. İyi günler.