i5 660 - AMD Phenom II X4 945

Spinoza
28-06-2010, 11:48   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
23 mesaj

Merhabalar,

AMD Phenom II X4 945 işlemcim ve Gigabyte GA-MA790XT-UD4P anakartımı değiştirme imkanım doğdu. Seçimlik bir değişim olacak..Yani performans açısından çok fazla fark etmeyecekse değiştirmeyedebilirim. (Performans da göreceli bir kavram aslında ama, en temelde, hangisi daha iyidir sorusunun cevabını arıyorum.)

Seçeneğim,                            Intel Core i5 660,661,750 modellerinden iyi olanı...(670'in fiyatı biraz fazla geliyor...ama değerlendirebilirim.)

Bir de bu işlemcilerle çalışabilecek elimdeki anakartımın ayarında bir anakart...İlla gigabyte olması gerekmiyor...

İmdi, ilk olarak sizce elimdeki işlemciyi i5 lerden biri ile değiştirmem mantıklı bir yaklaşım olur mu? Olur ise, hangi model daha iyi olur ve anakart ne olmalı...?

Şimdiden katkılarınız için teşekkür ediyorum.

Spinoza
28-06-2010, 12:12   |  #2  
OP Yeni Üye
23 mesaj

Aslında performans olarak ölçü kullanılabilir mi bilemiyorum ama, windows 7 işletim sistemini kullanmaktayım. Winrar ile örneğin 1 GB lık bir veriyi açmaya başladığımda, GOM Player ile bir videoyu açmak istediğimde, yaklaşık 1-2 dakika Gom Player cevap vermiyor...(Bu diğer oynatıcılar için de geçerli) Ya da aynı anda birkaç tane winrar'dan açma işlemi yapınca, bilgisayar çok hantallaşıyor. (Sadece bunlar için işlemci değiştirilmez elbette, ölçü olabilir mi gayesi ile verdiğim örnekler bunlar...Şu anda bir imkan doğdu, çok fazla masrafa girmeden bu parçaları değiştirebilme şansım var...Fakat değmeyecekse, değiştirmek durumunda da değilim.)

Tekrardan teşekkürler katkılarınız için.

black_flood
28-06-2010, 12:18   |  #3  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

i5 işlemci ile hiç bir kazancın olmayacağı % 100 kesin i5 te kullandım i3 te  i7 de i7 almayacaksan boşa para harcamış olursun. onun yerine phenom x6 al kendine i7 işlemciler ile denk güzel bir performans yakala. normalde hiç fark göremezsin i5 ile phenom x4 arasında ancak yüksek çözünürlüklü film kodlamasında ve diğer ağır işlemlerde görebilirsin. i5' in multi processor işlemlerinde çok abanırsan darboğaz yaşadığınıda çok rahat görebilir kısa süren çoklu işlemlerde inteldeki i5 lerde tıkanma falan yok zaten.

Spinoza
28-06-2010, 13:00   |  #4  
OP Yeni Üye
23 mesaj

Yorumunuz doğrultusunda

linkindeki işlemciyi düşünmeye başladım. Zannediyorum bu işlemci için anakartımı değiştirmem gerekmeyecek. Bunun yanında biraz masrafa girip,

bu işlemciyi de düşünebilirim.

Ciddi bir kazanç sağlar mı bu iki işlemciden birisi?

heatblast
28-06-2010, 13:24   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,260 mesaj

bence değiştirmene gerek yok overclocktan anlıyorsan bir soğutucu alarak işlemcini hızlandırabilirsin
işlemciye overclock yaparak işlemciyi i5 750'le aynı performansı vermesini sağlayabilirsin

black_flood
28-06-2010, 23:08   |  #6  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

x6 ile elbetteki bariz performans farkı söz konusu i7 işlemciler ile kafa kafaya neredeyse. overclock olayına gelince hiç yanaşma derim overclock dediğiniz saçma şey işlemcinin elektronik devre elemanlarındaki gibi tolerans miktarı sen tepe tolerans değerine ulaşırsan işlemci zarar görür 4 yıl gidecekse 1.5 yıl gider sonra pert olur performans yönünden.

amd çok sistem sattım ilk çıkan x2 lerden var 5 seneyi geçti tık yok ofiste halen hızlı ve sağlam. x6 lı sistemde rahat 5 sene gçtürür seni. x4 sistemide bozmak aslında pekte akıl karı değil sorun yoksa.nasıl olsa değişik model x6 lar gelecek bundan sonra daha değişik özelliklerde içerecektir acele etme derim dursun paran.