IE 8: Virüslere karşı SmartScreen-Filter

CHIP Online
05-07-2008, 09:56   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Microsoft çıkacak olan yeni nesil tarayıcısının bazı yeni özelliklerini açıkladı. İşte detaylar...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/IE-8 ... en-Filter_7637.html

Microsoft bir sonraki nesil tarayıcısı hakkında bazı detayları açığa çıkardı. Öncelikli olarak Internet Explorer 8'in güvenliği üzerinde çalışılıyor. Kullanıcı gelecekte webden gelen zararlılara karşı daha iyi korunacak.

IE7'den tanıdığımız Phising-Filter (Kimlik Avı Filtresi) bu sürümde SmartScreen-Filter'e dönüşüyor. Artık bu filtre sadece hesap ve kredi kartı bilgilerini çalmaya çalışan sahte web sitelerine karşı uyarı vermekle kalmayacak, aynı zamanda bilgisayar virüsleri dağıtan internet sitelerini de bloke edecek. Bu iş için filtre sezgisel (heuristic) metotları kullanarak şüpheli web sitelerini belli bir kalıba göre tanımaya çalışıyor. Kalıba ek olarak Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme Aracı ve Live OneCare gibi ürünlerin baz aldığı bir veri tabanı da geliyor.

Diğer yeniliklerin arasında Cross-Site-Scripting'e karşı koruyacak olan XSS-Filter ve Domain Highlighting var. Son bahsedilen özellik sayesinde kişinin gerçekte hangi web sitesi içinde gezindiği ortaya çıkıyor ve tarayıcı eklentileri ile sisteme bulaşan zararlılara karşı daha iyi koruma sağlanıyor.

Internet Explorer 8'in ikinci beta sürümünün 8 Ağustosta çıkacağı duyuruldu, final sürümünün ise bu sene içinde çıkması bekleniyor.

Download: Internet Explorer 8 Beta 1 (Windows Vista)
Download: Internet Explorer 8 Beta 1 (Windows XP)

Tüm konu: IE 8: Virüslere karşı SmartScreen-Filter

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Microsoft bu sefer "güvenli" bir tarayıcı yapabilecek mi?

ck1991
05-07-2008, 10:21   |  #2  
ck1991 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
533 mesaj

hiçbir zaman internet explorera güvenemiyorum hiçte yenilikçe değil 2 özellik ekliyorlar ne warki bunlarda her tarayıcıda olması gerekenler

Kapalı Hesap (53751)
05-07-2008, 11:03   |  #3  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Yanlız tarihe bak IE8 Beta 2 08.08.08'de çıkıyor:)Ben olsam final sürümünü o tarihe yetiştirirdim de neyse geçti artık 1 ayda yetişmez herhalde hem Beta 2 hemde final:)

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (11) ~ 05 Temmuz 2008 11:04
kututum
05-07-2008, 11:06   |  #4  
Taze Üye
2 mesaj

firefox ve opera varken ie kullanılmaz. yalnız firefox ve opera activex i desteklemiyor. bazı sitelerde işlem yapmak için ie ye gene muhtacız :(

ersinbakar
05-07-2008, 21:28   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,253 mesaj

MOZİLLA firefox dan başkasına selam vermem :)

Fattur
14-07-2008, 12:05   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

bana göre firefox en güvensiz tarayıcı
İe ise en güvenli sonra opera sonra da apple ın safari si takip ediyor
İe nin bugüne kadar hiç bir sitede sorun çıkarttığnı görmedim.
Firefoxun ise sorun çıkartmadığı site yok gibi birşey

Son Düzenleme: Fattur ~ 14 Temmuz 2008 12:08