ie8 in private filtreleme

miniş
14-02-2009, 21:51   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
131 mesaj

bu özelliği ie8i her açtığımızda tekrar mı ayarlamak gerekiyor.çünkü ie den her çıkıp açtıktan sonra kapalı durumda görünüyor.zaman ayırıp bilgi verebileceklere şimdiden teşekkürler.

Banned
14-02-2009, 22:07   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 1
325 mesaj

Masaüstünde boş bir yere Sağ tıkla. New Sekmesinden  Shortcut ı seç.

[ Tüm kodu seç ] [ Yeni Pencerede Göster ]
"%ProgramFiles%\Internet Explorer\iexplore" -private
Bunu kopyala yapıştır.

Next e bas. Sonrada Finish. Yeni ikonun oluştu ve o ikondan her açışında Internet Explorer InPrivate modunda açılır.

Son Düzenleme: n/a ~ 14 Şubat 2009 22:19
miniş
14-02-2009, 22:36   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
131 mesaj

xp home edition kullanıyorum.sizin masaüstü anlatımınızı bir türlü uygulayamadım.

Banned
14-02-2009, 22:45   |  #4  
Banlandı
325 mesaj

Windows 7 altında konuyu açınca Windows 7 nin bir build ini kullandığınızı zannettim.

Masaüstünde boş bir kısımdayken farenin sağ tuşuna basıyoruz. Çıkan menüden Yeni seçeneğinin üzerine geliyoruz ve Kısayol  a tıklıyoruz.

Şimdi karşımıza yeni bir pencere gelecek neyin kısayolunu yapmak istediğimizle ilgili.
O kısma

[ Tüm kodu seç ] [ Yeni Pencerede Göster ]
"%ProgramFiles%\Internet Explorer\iexplore" -private
yazıyoruz ve ileri ileri diyerek bitiriyoruz işlemi.
Şimdi masaüstünde Internet Explorer için yeni bir kısayol oluşturmuş olduk. O yeni kısayoldan girdiğimiz takdirde InPrivate modunda varsayılan olarak Internet Explorer'ı kullanmış oluruz.

Son Düzenleme: n/a ~ 14 Şubat 2009 22:46
miniş
14-02-2009, 23:18   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
131 mesaj

ilginize teşekkürlerimle.
yeni konuyu yanlışlıkla oraya gönderdim.tarayıcılar bölümünede gönderdim ama sizin yanıt oraya gelince devam ettim.
   dediğinizi uyguladım ama private gözatma sayfası çıktı benim sorunum in private filtreleme ayarlarının ie8 her açışta kapalı görünmesi yani
      -otomatik olarak engelle
      -engellemek için içerik seç
      -kapalı
  seçeneklerinden
        engellemek için içerik seç i seçtiğim halde kapatıp açtıktan sonra tekrar
       -kapalı
    seçeneğinden başlıyor.

Banned
14-02-2009, 23:26   |  #6  
Banlandı
325 mesaj

Yanlış anlamışım üzgünüm. Henüz araştırıyorum. Bulduğumda paylaşırım. Fakat sanırım yardıma ihtiyacım var :)

miniş
14-02-2009, 23:29   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
131 mesaj

çok teşekkürlerimle.haber bekliyorum.

Banned
14-02-2009, 23:44   |  #8  
Banlandı
325 mesaj

The first time you enable InPrivate Filtering, you are prompted to select automatic or manual blocking (see Figure 6). This setting is retained for future InPrivate Filtering sessions. When InPrivate Filtering is active, the same settings apply to additional web browser instances that are started—including InPrivate Browsing sessions—until the last web browser window is closed, upon which InPrivate Filtering reverts to OFF.

Kaynak : http://www.microsoft.com/windows ... s/new-features.aspx

Yukarıda söylediği kadarıyla İlk defa InPrivate i kullanırken uyguladığınız ayarları Ie8 kaydediyor ve siz Ie8 i bile kapatmış olsanız ve ardından yeniden Ie8 i açsanız ve Inprivate Browsing yapsanız o ayarlar aynı kalıyor.

Bende denedim.
-Manually block (yani Türkçe versiyonda aşağıdaki gibi sanırım)
-engellemek için içerik seç

i ilk kez Inprivate Blocking ayarlarında seçtiğimde bir daha ne zaman olursa olsun Inprivate Browsing yaparsam yapayım o ayar hep
-Manually block (yani Türkçe versiyonda aşağıdaki gibi sanırım)
-engellemek için içerik seç  olarak kalıyor.

Sanırım sizin aradığınızda bu. Bu sefer doğru mu anladım?

miniş
14-02-2009, 23:50   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
131 mesaj

evet ama ben her açtığımda kapalıda başlıyor.

Son Düzenleme: miniş ~ 15 Şubat 2009 04:18
miniş
07-03-2009, 23:00   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
131 mesaj

sorunu microsoft destek hattına sorduğumda ilkönce i.e 8'in beta sürümü olduğundan destek veremeyeceklerini ileri sürdüler fakat kendilerinin microsoft yardım sayfasında i.e 8 sorunları için microsoft destek hattının aranabileceğini söyledikten sonra ilk başta kabul etmeselerde sonra ikna oldular,konuyu incelediler sorunun ie 8'in kendi sürümünden kaynaklandığını açıkladılar.sürüm hatası olarak kaydedip güncellemelerle düzeltileceğini söylediler.

yildiz444
07-11-2010, 14:36   |  #11  
Taze Üye
2 mesaj

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Safety\PrivacIE" anahtarına girin. Sağ bölmede boş bir alana sağ tıklayıp "StartMode" isminde yeni bir DWORD değeri oluşturun ve değerini "1" (onaltılık) yapın. Düzenleyiciyi kapatın ve IE'yi yeniden açın. Voila! InPrivate Filtreleme otomatikman devrede. Şimdi gelelim IE 8'e neleri engellemesi gerektiğini anlatmaya...

İşte Microsoft bu noktada özelliği koymuş ama nasıl çalışacağını size bırakmış. Diğer bir deyişle InPrivate Filtrelemenin neleri engellemesi gerektiğini anlaması için baz alacağı bir listeye ihtiyacı var (Adblock Plus'ın çalışma mantığıyla aynı). Şimdi ona bu listeyi vereceğiz. Filtrenin engellemesi gereken reklam verenlerin yazılı olduğu örnek bir listeyi buradan indirebilirsiniz (rules.zip dosyası). Arşivi açın ve içindeki "rules.xml" dosyasını çıkarın. Şimdi bunu IE 8'e aktaracağız. InPrivate Filtreleme ikonunun üzerine gelin ve sağındaki oktan "Ayarlar"a girin. Sonrasında çıkan pencerede aşağıdaki "Gelişmiş Ayarlar" kısmına girin. Sağ alttaki "Al" tuşuna basın ve arşivden çıkardığınız XML dosyasını gösterin. Bitti! Gördüğünüz gibi Microsoft liste aktarımına kadar bu özelliği IE 8'e entegre etmiş. Biz tabiri caizse "açma tuşuna" bastık, o kadar.

Sonuç olarak ortaya Adblock Plus gibi mükemmel çalışan bir mekanizma çıkmayabilir, zira özelliğin temelini liste oluşturuyor ve bu listenin sürekli güncellenmesi gerek (yeni reklam verenlerin de engellenmesi için). Şu an için ne Microsoft ne de başka bir servis sağlayıcısı böyle bir liste sunmuyor. Fakat rules.xml'i bir kalıp olarak kullanabilirsiniz. Listeyi bildiğiniz başka reklam verenlerle genişletebilir ve ayarlardaki "Ver" komutu ile arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Ne olursa olsun şu anki ham hali bile IE 8'de reklamsız sörf keyfini sağlamaya yetiyor. Deneyin ve kendiniz tespit edin.

Önemli not: "Safety" Kayıt defteri anahtarının sizde de gözükmesi için en az bir kere InPrivate Filtrelemeyi kullanmış olmanız gerek. İkonun üzerine tıklayıp "Benim için engelle" diyebilir veya "Eklentileri Yönet" menüsünden filtre özelliklerine girip "Otomatik engelle"yi seçebilirsiniz. Zaten listenin işe yaraması için filtrenin otomatik modda çalışması gerekiyor. Takıldığınız yerler olursa sormaktan çekinmeyin ;)

Kaynak: Chip (Halil Mollaoğlu)

yildiz444
07-11-2010, 14:39   |  #12  
Taze Üye
2 mesaj

http://www.dslreports.com/r0/dow ... 91b28d952/rules.zip
BU adresten indirebilirsiniz