IE9'da işletim sistemi ve donanımın önemi

CHIP Online
18-03-2011, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

IE9, Windows XP desteğinden yoksun olarak geldi. Peki Microsoft neden böyle bir tercih yaptı?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/ie9- ... in-onemi_25844.html

Resimlerle: İşte Internet Explorer 9 RC!

Internet Explorer 9 artık resmen kullanıma sunuldu. Ancak yeni tarayıcı sadece Windows Vista ve Windows 7'yi kullanıyor ve yüzde 50'den daha fazla pazar payına sahip Windows XP'yi desteklemiyor.

Microsoft'un bu kadar büyük bir çaba harcayarak Windows XP üzerinde çalışmayan bir tarayıcı ortaya çıkartması biraz garip gelebilir. Ancak aslında IE9 ile verilen önemli bir mesaj var: işletim sistemi ve donanım, tarayıcının kendisi kadar önemli.

Microsoft, yeni bir tarayıcı çıkarmış olmak adına IE8 üzerinde bazı geliştirmeler yapabilirdi ve XP ile uyumluluğu koruyabilirdi. Ancak bununla IE9 ile ulaşabileceği noktayı büyük ölçüde kısıtlamış olurdu. Bir noktadan sonra geçmişe odaklanmayı bırakıp geleceğe yönelmek gerekiyor.

Internet Explorer 9, işletim sistemine sıkıca entegre olmuş bir bileşen halini alıyor ve web sitelerini uygulamalara dönüştürerek onları masaüstüne getiriyor. Gereken performansı ve işlevi sağlamak için ise sağlam bir işletim sistemi ve donanıma ihtiyaç duyuluyor. Microsoft'un XP'ye destek vermemesi müşterileriyle arasını açabilir, ancak bu kullanıcılar Windows 7 veya 8'e geçtiklerinde daha iyi ve entegre Web deneyiminin tercih edilmesini takdir edeceklerdir.

Tüm konu: IE9'da işletim sistemi ve donanımın önemi

İzleyin: IE9'u bir de böyle görün!

Resimlerle: İşte Internet Explorer 9 RC!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Internet Explorer 9'un Windows XP'yi desteklememesi konusunda ne düşünüyorsunuz?

eozenir
18-03-2011, 11:49   |  #2  
eozenir avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
406 mesaj

evet desteklememesi lazım. çünkü xp gerçekten emekli bir işletim sistemi.

sosyalik
18-03-2011, 16:24   |  #3  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,710 mesaj

(Chip İnternet Explorer'ın reklamını yapmak için kaç para alıyor merak ediyorum doğrusu!)
Donanım bahane!Microsoft, Windows Xp kullanımını bitirmek istiyor.Madem donanım,işletim sistemi bu kadar önemliydi(önemsiz demiyorum,tabi ki önemli sadece zıtlığı ortaya koyuyorum) neden o zaman Windows Xp, Microsoft Office 2010'a destek verdi?Cevabı çok açık!Microsoft Office ücretli,İnternet Explorer 9 ise bedava.

brnonat
18-03-2011, 22:51   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
223 mesaj

Microsoft'un bu tür hamlelerle Windows XP'yi bitirmeye çalışacağını biliyordum zaten. Bu apaçık belliydi zaten.