iexplore.exe fazla CPU problemi

koray123
03-09-2011, 14:55   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 1
55 mesaj

Merhaba. IE9 ve Windows7 Ultimate-32 bit kullanmaktayım. Son günlerde internette dolaşırken, javalı oyun oynarken, yeni bir sekme/sayfa açtığımda CPU kullanımı oldukça artıyor. (60-70 civarı)  4 tane falan iexplore.exe ortaya çıkıyor. Aynı zamanda yine görev yöneticisinde kaldırsam da geri gelen bir FlashUtil10v_ActiveX.exe var. AIDA64 ile CPU ölçtüm şuan ve 65 derecelerde. Bu durum aynı zamanda yavaşlamayı da beraberinde getiriyor.
NOT: Laptop'umun fanları yeni temizlendi ve format atalı 1,5-2 ay oldu.
  Yardımlarınızı bekliyorum...

Kapalı Hesap (221311)
03-09-2011, 15:00   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
729 mesaj

Bende internette flash oyun felan oynadığımda bilgisayar kasılıyor oyun oynarken yada video izlerken kasılma oluyo yada bence cpu kullanımı normaldir eğer kasılma oluyorsa bilgisayarın gücünü artırman yeterli.

Kapalı Hesap (221311)
03-09-2011, 15:02   |  #3  
Kapalı Hesap
729 mesaj
Alıntı: koray123  
Merhaba. IE9 ve Windows7 Ultimate-32 bit kullanmaktayım. Son günlerde internette dolaşırken, javalı oyun oynarken, yeni bir sekme/sayfa açtığımda CPU kullanımı oldukça artıyor. (60-70 civarı)  4 tane falan iexplore.exe ortaya çıkıyor. Aynı zamanda yine görev yöneticisinde kaldırsam da geri gelen bir FlashUtil10v_ActiveX.exe var. AIDA64 ile CPU ölçtüm şuan ve 65 derecelerde. Bu durum aynı zamanda yavaşlamayı da beraberinde getiriyor.
FlashUtil10v_ActiveX.exe bu flash player'in internet explorer için olan sürümüyle alakalı bi dosya adobe flash player'i kaldır bi daha gelmez ve tekrar kurmadığın sürece bidahada internet explorerde flash oyun video oynayaman ve izleyemen.

sosyalik
03-09-2011, 15:06   |  #4  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,710 mesaj

Diğer tarayıcılarda da aynı sorun var mı?

Kapalı Hesap (221311)
03-09-2011, 15:10   |  #5  
Kapalı Hesap
729 mesaj
Virüs bulaşmış olabilir yada javayı güncelle adobe flash player'i güncelle internet explorer 9 u sil yeniden kur olmazsa formatla olmazsa donanımı güçlendir. Sen format atalı 1 ay felan oldu demişsin o 1 ay içinde virüs bulaştıysa istersen 1 hafta olsun formatatalı yaramaz ayriyeten dizüstü bilgisayarların işlemcileri ekran kartları ısınabilir normal çünkü dizüstü bilgisayarlar ısınmaya yatkındır.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (188611) ~ 03 Eylül 2011 15:14
koray123
03-09-2011, 15:40   |  #6  
OP Üye
55 mesaj

Öncelikle şunu söyleyim, başka tarayıcı kullanmıyorum. Virüs olayına gelince kesinlikle katılıyorum, formattan sonra bulaşmış olabilir. İşte bu tarz bir sorunda virüsten kaynaklanabilir mi, veya böyle bilinen bir virüs varsa çözüm önerisi alabilir miyim? Şimdi yeni açtım windows'u ve yapmıyor ama eminim ki yarım saat sonra başlayacak  gürültü yapmaya. Java ve adobe flash'ın son sürümleri yüklü.

Son Düzenleme: koray123 ~ 03 Eylül 2011 15:42
Kapalı Hesap (221311)
03-09-2011, 15:42   |  #7  
Kapalı Hesap
729 mesaj
Öncelikle şunu söyleyim, başka tarayıcı kullanmıyorum. Virüs olayına gelince kesinlikle katılıyorum, formattan sonra bulaşmış olabilir. İşte bu tarz bir sorunda virüsten kaynaklanabilir mi, veya böyle bilinen bir virüs varsa çözüm önerisi alabilir miyim? Şimdi yeni açtım windows'u ve yapmıyor ama eminim ki yarım saat sonra başlayacak  gürültü yapmaya.
Dünyada milyonlarca virüs var çeşitli çeşitli hemde antivirüs şirketlerinin gücü yetmeyeceği kadar çok virüs var bir virüs bilgisayarına herşeyi yapabilir unutma.

Kapalı Hesap (153535)
03-09-2011, 15:55   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,297 mesaj

Ben bu problemden dolayı IE8'e geri döndüm bende de oluyordu aynısı.

sosyalik
03-09-2011, 16:06   |  #9  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
1,710 mesaj
Öncelikle şunu söyleyim, başka tarayıcı kullanmıyorum. Virüs olayına gelince kesinlikle katılıyorum, formattan sonra bulaşmış olabilir. İşte bu tarz bir sorunda virüsten kaynaklanabilir mi, veya böyle bilinen bir virüs varsa çözüm önerisi alabilir miyim? Şimdi yeni açtım windows'u ve yapmıyor ama eminim ki yarım saat sonra başlayacak  gürültü yapmaya. Java ve adobe flash'ın son sürümleri yüklü.
O zaman sana IE 9'u terk edip Firefox veya Chrome'a geçmeni önersem?
http://europe.mozilla.org/tr/
http://www.google.com/chrome?hl=tr

Internet Explorer sorunlarını çözmek için uğraşmaya değmez ama illa çözeceğim dersen Internet Explorer'ı sıfırlamayı deneyebilirsin (Araçlar > İnternet Seçenekleri > Gelişmiş > Sıfırla) ya da bilgisayarını zararlı yazılımlar için Malwarebytes' ile taratabilirsin.
http://www.tamindir.com/program/ ... 99_Anti-Malware.htm

Kapalı Hesap (221311)
03-09-2011, 16:38   |  #10  
Kapalı Hesap
729 mesaj
koray123 sen dediğimi yap gerek yok başka web tarayıcıya geçmeye ginede sen bilirsin.

ayrıca tarayıcıyı otamitik ayarla kapattığında geçmişi silsin internette daha rahat gezersin ben hep böyle yapıyom.
web tarayıcıda eğer geçmiş bilgileri çöplüğü artarsa web sayfalarında gezerken sorun çıkabiliyo unutma ben tecrübelerimi paylaşıyom.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (188611) ~ 03 Eylül 2011 16:42
koray123
03-09-2011, 16:42   |  #11  
OP Üye
55 mesaj

Biliyor musunuz aslında ben chrome'u hepsinden çok seviyorum, çok hızlı çalıştığını düşünüyorum; ekstradan bir browser yük olmasın düşüncesiyle yüklemiyordum; olmazsa onu devreye sokacağım. İlginiz ve yorumlarınızı için teşekkürler...

sosyalik
03-09-2011, 17:05   |  #12  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
1,710 mesaj
Biliyor musunuz aslında ben chrome'u hepsinden çok seviyorum, çok hızlı çalıştığını düşünüyorum; ekstradan bir browser yük olmasın düşüncesiyle yüklemiyordum; olmazsa onu devreye sokacağım. İlginiz ve yorumlarınızı için teşekkürler...
Yük olmaz, korkma yükle sen :)

alperen12
03-09-2011, 19:49   |  #13  
Yıllanmış Üye
248 mesaj

opera baya hızlı ve çok kullanışlı google chromenin daha özelliklisi gibi bişi

koray123
03-09-2011, 20:11   |  #14  
OP Üye
55 mesaj

Şimdi google chrome'u yükledim. Zaten beğeniyordum da. CPU sesi halen devam etse de biraz deneyeceğim bakalım. Opera gerçekten hızlı bir tarayıcı ama bazı sitelerde sorun yaşıyor, bu çok bariz. Bir de chrome'u seçmemde karşılaştırma verileri, toptenreviews'te aldığı 2.lik etkili oldu. 1.firefox olmuş ama onu sırf fazla eklentisi olduğu için yıllardır tercih etmiyorum. Teşekkür ederim arkadaşlar ilginize...

sosyalik
03-09-2011, 20:58   |  #15  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
1,710 mesaj
Şimdi google chrome'u yükledim. Zaten beğeniyordum da. CPU sesi halen devam etse de biraz deneyeceğim bakalım. Opera gerçekten hızlı bir tarayıcı ama bazı sitelerde sorun yaşıyor, bu çok bariz. Bir de chrome'u seçmemde karşılaştırma verileri, toptenreviews'te aldığı 2.lik etkili oldu. 1.firefox olmuş ama onu sırf fazla eklentisi olduğu için yıllardır tercih etmiyorum. Teşekkür ederim arkadaşlar ilginize...
Eklenti kurmazsanız eklenti olmaz :)
Chrome'u, Firefox'u, Opera'yı bir süre test edin; istediğinizi kullanırsınız. İsterseniz 10 tane tarayıcı kurun, sisteme yük yapmaz. Ama 5 temel tarayıcı vardır, diğerlei onların türevidir.