iki bilgisayar arasında bağlantı

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
unalk
13-07-2004, 17:05   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
32 mesaj

ben üst kattaki arkadaşımla bir bağlantı kurmak istiyorum. Kimsenin server olmadığı ve 15-16 metre kablo ile kurulabilecek bir ağ nasıl kurabilirim.
saygılarımla

Banned
13-07-2004, 20:19   |  #2  
Banlandı
1,133 mesaj

Cross Cable işinizi çözer 50 Mt kadar 100 Mbit 100 Mt Kadar 10 Mbit Bağlantı kurabilirsin

nanderson
14-07-2004, 11:48   |  #3  
Üye
58 mesaj

turan kardeş aynı işi bende yapmak istiyorum. cross kablo yaşmışsın. ben cross cable ne olduğunu bilmiyorum özel bir kablo mu her yerde satılır mı ve bilgisayarın neresine takılır KahkahaKahkahaKahkaha bide o konuda birşeyler yazsan...

Banned
14-07-2004, 12:39   |  #4  
Banlandı
1,133 mesaj

bir bilgisayarcıdan temin edebilirsin. öesafeyi söylersen sana hazırlarlar. bu arada bu iş için iki adet eternet lazım bunlar temin et sana yardım edeyim

scesital
15-07-2004, 23:55   |  #5  
Yeni Üye
22 mesaj

cros kablo ben yeni yaptırdım. Metresi 500.000TL den. Ben kadıköyde yaptırdım diğer yerlerde de aşağı yukarı aynı olması lazım. İki Rj45 de 1.500.000TL etti. Tabi kullanacağın kablonun kalitesine göre değişebilir. 50mtden sonra bağlantı kayboluyor...

ozdemirx
17-07-2004, 14:21   |  #6  
Taze Üye
6 mesaj

Merhaba arkadaşım. Sana gerekli olan 2 malzeme ve Ağ yapılandırması olucak. Öncelikle bir elektronikçi veya bilgisayarcıdan ihtiyacın kadar sekizli ağ kablosu al, iki ucunada jack taktır(jackları bilen birine taktırmanı tavsiye ederim, renk kodlaması oluyor eğer yanlış takılırsa bilgisayarlarınız birbirini görmeyecektir).  Birde arkadaşının ve senin Bilgisayarında Ethernet bulunması gerekiyor. Genelde yeni anakartların tümünde Ethernet bulunur. Eğer yoksa ethernet kartı alıcaksınız ve bilgisayara tanıtıcaksınız. Son olarak kabloyu bilgisayarlarınıza bağladıktan sonra ağ yapılandırması kalıyor.

Şimdi Masa üstünden ağ komşularına sağ tıklayın ve özelliklere girin. Buradan En üstte 3 bölüm Göreceksiniz "Yapılandırma", "Tanımlama", "Erişim Denetimi" Şimdi Tanımlama Bölümüne geliniz ve Sırası ile;
1.Bilgisayar Adı: Adınızı veya başka bir şey yazınız (Arkadaşınızınki ile farklı olucak)
2.Çalışma Grubu: istediğiniz bir şey yazınız. (arkadaşınızınki ile aynı olacak)
3.Bilgisayar Tanımı: Burayada Bilgisayar Adı bölümüne yazdığınızın aynısını yazınız.

Şimdi Erişim Denetimine Geliniz. Buradan "Kullanıcı Düzeyi Erişim Denetimi" seçiniz. "Kullanıcı ve Grup Listesinin Alınacağı yer" Boş kalabilir.

Arkadaşınızın Bilgisayarına da aynı ayarları uygulayın ve bilgisayarlarınızı yeniden başlatın. Ağ komşularına girdiğinizde birbirinizi görebilirsiniz. Birbirinize dosya Paylaştırmak isterseniz Paylaştırmak istediğiniz dosyanın üzerine say tıklayıp Paylaşım bölümünden İstediğiniz erişimi verebilirsiniz.

(Ben Win98 İçin gerekli olan ayarları Anlattım. Eğer Xp kuruluysa Bu ayarlar biraz daha farklıdır.

Saygılar..

ozdemirx
18-07-2004, 22:48   |  #7  
Taze Üye
6 mesaj

Çok öz diliyorum arkadaşım.. :)) Bizim jeton sonradan düştü. Bir yerde hata yaptım. Bak Şuradan İtibaren değiştiriyorum; """"Şimdi Erişim Denetimine Geliniz. Buradan "Kullanıcı Düzeyi Erişim Denetimi" seçiniz. "Kullanıcı ve Grup Listesinin Alınacağı yer" Boş kalabilir.""" Bu bölüm hatalı oldu. Buraya girmiyorsunuz. Sadece ağ komşularına sağ tıkladığınızda Alt kısımda "Dosya ve Yazıcı Paylaşımı" Bölümünden Başkalarına Dosyalarıma erişim Hakkı vermek istiyorum kutucuğunu işaretlemeniz yeterli... Hoşçakalın

unalk
21-07-2004, 16:26   |  #8  
OP Yeni Üye
32 mesaj

İlgilenen herkese çok çok teşekkürler.
Ancak ethernet kullanmadan USB gibi bir port ile bağlantı mümkünmü?
Bu konuda yardım ederseniz çok teşekkürler..
İyi çalışmalar.

Banned
22-07-2004, 09:49   |  #9  
Banlandı
1,133 mesaj

bu baglantı mümkün ama en fazla 10 mt
bunun için P2P Usb Cable Var

webaytek
22-07-2004, 14:08   |  #10  
Yıllanmış Üye
659 mesaj

arkadaşlar süper bir kaynak var bütün bu ağ kurulum işeri falan için

bence bir göz atın
bilen arkadaşların dahi ilgisini çekecek çok detaylı bilgi war.
Zaten adamlar siteyi CD'ye koyup satıyolar o kadar geniş Kahkaha

alpdeger
03-03-2005, 16:32   |  #11  
Taze Üye
3 mesaj

arkadaşlar XP home da cross kablo ile çapraz bağlantı için ne yapacam bi anlatır mısınız?

Eyüp Korkusuz
03-03-2005, 16:38   |  #12  
Yıllanmış Üye
2,077 mesaj

Buraya neden yazma gereği duydun yeni başlık açsana bende konuyu okuyorum takip etmemişim diye hey Allah'ım ya... Yeni konu aç alpdeğer kardeş yardımcı olalım ben buraya yazmam...

theironman
03-03-2005, 18:20   |  #13  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

ilave edecek hiçbir şey yok, aynen eyüp