İki İşletim sistemi

HPQ-User
14-04-2009, 23:00   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Mr. White sormuş:
Selam arkadaşlar.
Şuanda sistemimde xp professional servis paketi 3 yüklü. Yanına Vista Ultimate servis paketi 1'i kurmak istiyorum. Yani iki işletim sistemini nasıl kuracağımı bilmiyorum. Normalde sistemim vistayı kaldırıyor. 2 gb ram olduğu için ideal kalıyor.  İki işletim sistemi nasıl kurabilirim. Kurunca sistem daha mı yorgun düşüyor. Bu konuda bana yardımcı olursanız memnun olurum.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
XP Professional Servis Paketi 3
160 GB Hard Disk
2 GB DDR2 Ram
512 MB Ekran Kartı
3.00 Ghz
2 Çekirdek

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.6) Gecko/2009011913 Firefox/3.0.6

Mustafa@PC
14-04-2009, 23:17   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Hdd yei ikiye bölüp örneğin c: ve d: c: ye bir işletim sistemi,d: ye de bir işletim sistemi kuracaksınız.Partition magic ile hdd yi bölebilirsiniz,Yorgun düşme gibi bişeyde sözk konusu olmaz sisteminiz vista için yeterli...

Ahmet Ertuğrul
14-04-2009, 23:19   |  #3  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj

Farklı sürücülere kuruluyor diye biliyorum. Örneğin C sürücüsünde Vista varsa, D'ye XP kurabilirsiniz fakat bu bilgisayarınızın performansını ne derece etkiler onu bilemem, hiç çift sistem kurmadım çünkü.

loganwolverine
14-04-2009, 23:22   |  #4  
Yıllanmış Üye
944 mesaj

1- birsini haddiskin bir bölümüne diğerini 2. bölüme
2-virtual pc programları var üst üste kurman için

13. Man
14-04-2009, 23:24   |  #5  
13. Man avatarı
Yıllanmış Üye
256 mesaj

Partition magic ile diski bölüp işletim sistemini peki nasıl kuracağım. Vsita'nın cd sini taktığımda nasıl olacak onu tam bilmiyorum.

censez41
14-04-2009, 23:28   |  #6  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

arkadaşım kuruluma xp deyken vista dvd sini takıp da yüklemek mümkün hatta xp yüklü sürücüyede kurulabilir. (format atmadan) bu şekilde xp dosyasına old uzantısı veriyor ve xp zarar görmüyor. vista kurulumda yardım ediyor daha önce xp kurduysan rahat kurarsın kurulum bitince boot edilirken sistem xp yada vista olarak tercih yapmanı bekliyecektir bizzat ben denediğim için biliyorum.

waybe
14-04-2009, 23:32   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,376 mesaj

öncelikle Partition magic ile 2 ye bölcen c ve d olcak yani
partition magic anlatım::
sonra cdden başlammaya alıp pc vista dvdsi ile kurulum bölüme geliniz ama burda sistemi böldügümüz d bölünü seciyoruz
vista kurulumu::
sonra bilgisayar açılırken seçme ekranını cıkar ve hangi işletim sistemini aççagınızı sorar vista veya önceki sitem gibisinden bukadar hayırlı olsun 2. sistemin

diger soruna gelince hicbir yorgun düşme veya performans düşüklügü yaşamassın ama vista birazcık sistemini agırlaştırabilir ama bunu xp ile alakası yoktur malum biraz daha agır bir sistem

umarım açıklama yeterli olmuştur

13. Man
15-04-2009, 13:50   |  #8  
13. Man avatarı
Yıllanmış Üye
256 mesaj
waybe
öncelikle Partition magic ile 2 ye bölcen c ve d olcak yani
partition magic anlatım::
sonra cdden başlammaya alıp pc vista dvdsi ile kurulum bölüme geliniz ama burda sistemi böldügümüz d bölünü seciyoruz
vista kurulumu::
sonra bilgisayar açılırken seçme ekranını cıkar ve hangi işletim sistemini aççagınızı sorar vista veya önceki sitem gibisinden bukadar hayırlı olsun 2. sistemin

diger soruna gelince hicbir yorgun düşme veya performans düşüklügü yaşamassın ama vista birazcık sistemini agırlaştırabilir ama bunu xp ile alakası yoktur malum biraz daha agır bir sistem

umarım açıklama yeterli olmuş

yani virtual pc ile işim yok mu..

net24
15-04-2009, 14:08   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,233 mesaj

sistemin sorun yaşamaz .yeterli sistemin var.bilgisayar açılırken sorar hangi sistemi açmak istediğini.mesela ben şaçyle yapıyodum.c ye windows xp kuruyodum.d ye windows 7 kuruyodum

13. Man
16-04-2009, 11:58   |  #10  
13. Man avatarı
Yıllanmış Üye
256 mesaj

Selamlar iki işletim sistemini kurdum ama aklıma takılan sorular var.
PartitionMagic ile disk ayırıp işletim sistemini kurdum. PartitionMagic'i kaldırsam bir sorun olur mu? (Çünkü artık bir işim kalmadı)
Xp ve Vista işletimi kullanıyorum. Programların hepsi xp'de yer almakta şimdi bide okadar gerekli programı vistada mı kurmam gerek.