İkinci Harddiskimi göremiyorum ?

HPQ-User
15-03-2007, 00:19   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

BAYRAM sormuş:
İşletim sistemim XP home Edition.
1 nolu Sabit diskim 80 GB
2 nolu Sabit diskim 250 GB
1. disk FAT  2. Disk NTFS iken yedek olan ikinci diskimi görüyordum ve tüm yedeklerimi bu diske aktardım.
İşletim sistemime virüs bulaştığı için yeniden kurmak zorunda kaldım. 1. diskim olan 80 Gb lik diske işletim sistemimi kurdum ve FAT olan dosya sistemimi NTFS formatına çevirdim fakat bu seferde yedek diskim olan ikinci diskimi yeniden dosya sisteminin düzenlenmesi gerektiği mesajını bilgisayarım yönet disk yönetimi kısmından uyarı şeklinde alıyorum yedek diskte bulunan datayı silmemi gerektiren bir uyarı mesajı bu. Yedek diskte bulunan datayı silmeden. XP home edition 1.diski 80 gb ntfs olan sistemime ikinci diskimi nasıl buldururum.Siz aldıysanız sakanın sırası degıl diskimi geri verin :)) Yardımlarınız için teşekkur ederim. See You :)

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
XP home edition
128 NVDIA fx5200
512 mb ddr ram
80 + 250 gb hddd
p4-3,00 CPU
17éCRT monıtor

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

OBA
15-03-2007, 02:52   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,757 mesaj

hdd lerinizin pata olduğunu farz ederek yazarsak jumper ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekir. işletim sisteminin yüklü olduğu makina master (M) diğeri slave olcak. bunu hdd nin arkasından iğneye benzeyen bir cisim vasıtasıyla yapacaksınız. Şayet bölüm olarak görmüyorsa tam format çekmeniz gerekmekte. bunu xp cd si ile yapabilirsiniz veya fdisk ve partion magic gibi programlardan da faydalanabilirsiniz.

jeomania
16-03-2007, 00:06   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,251 mesaj

250gb olan diski ilk biçimlediğiniz ve yedeklerinizi kopyaladığınız halinde bırakın yani jumper ayarlarıyla oynamayın.. bazen jumper ayarlarıyla oynayınca da bu sorunla karşılaşılıyor.. siz 250liği ilk biçimlediğinizde jumper nerdeyse oraya takın ve harddiski anakartın diğer ide kablosuna takın ve kablonun diğer ucuna da cdrom fln hiç bişe takmayın büyük ihtimalle sorun çözülür.. hdd çalışırsa cdromu takıp tekrar deneyin yada cdromu 80lik hddnin takılı olduğu ide kablosuna takın 250 liği kabloda tek kullanın deneyin maksat dosyaları silmek zorunda kalmayın ;)