İlk açılışta voltaj kesip verme

HPQ-User
19-03-2009, 09:54   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Atilla Oral sormuş:
Merhaba bir ddr3 sistem topladım. Topladığımdan beri bilgisayar ilk açılışlarda 3-4 kez voltaj kesip tekrar veriyor.Bu sırada elektrik komple kesiliyor. Ekran açmıyor. Sonra 3-4 denemeden sonra  ekran açılıyor. Ekran açtıktan sonra herhangi bir problem vs. bilgisayar vermiyor. Ne kendisini resetliyor ne de kapatıyor. Tek problem ilk pc i açtığımızda voltaj kesip tekrar voltaj vermesi...

Problemimiz ne olabilir acaba?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Gigabyte p35t-dq6 rev:1.0 Bios F7A
Intel 9400 Quad Cpu
Ocz 1333 mhz Platinum 2X2 GB Ram
Ati Radeon X550 Ekran kartı
Thermaltake 400W Power Supply
250 GB Western Digital SataII HDD
1.44 FDD
Sata DVD-RW

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1)

mesut_illegal
19-03-2009, 10:13   |  #2  
mesut_illegal avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
810 mesaj

kasanda %90 bir şase var.power'lini kasadan çıkartıp sistemi power dışardayken çalıştırıp şasenin powerde olup olmadığını kontrol et.eğer sorun powerde ise yalıtkan bir malzeme ile power'ini kasaya monte et.kolay gelsin.

aoral
19-03-2009, 11:27   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Merhaba bunu yaptım hatta 500W bir psu ile de denedim.Gigabyte Türkiye'ye bu konuyla ilgili bir e-mail de attım. Donanımlarda uyumsuz bir parça olduğunu ve bu parçanın bu problemin kaynağının olduğunu söylemektedirler...

Bir arkadaşım da aynı sorunu yaşadı yeni topladığı pc de DDR3 sistemlerde bu normal birşey olduğunu sanmıyorum. Katı kapasitörlerin voltaj boşaltmadığı ve bu problemi yaptığı konusunda bir düşünceniz var mı?

Murat.
19-03-2009, 12:16   |  #4  
Yıllanmış Üye
948 mesaj

Eğer şase ile ilgili değilse,

Anakartının desteklediği bellek listesi burada http://download.gigabyte.ru/memo ... ry_ga-p35t-dq6.pdf. Gördüğüm kadarıyla senin bellekler listede yok. Büyük bir ihtimalle sorun bu gibi görünüyor.

Murat.
19-03-2009, 12:18   |  #5  
Yıllanmış Üye
948 mesaj

Aklıma gelmişken, böyle bir sistemde X550 ekran kartı garip geldi.

trinity
19-03-2009, 18:00   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,103 mesaj

power supply da sorun olabilir sitemi topraklamanız  faydanıza olacaktır

OnlyMann
19-03-2009, 18:04   |  #7  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

sorununuz topraklama olabilir. Ayrıca psu yetersiz de olabilir.

önerim; UPS (kesintisiz güç kaynağı) almanızdır. En azından sisteminizi korur. Bu konuya kimse değinmiyor ama emin olun makinanızın donanımsal anlamda ömrünü uzatacaktır.

aoral
20-03-2009, 14:53   |  #8  
Taze Üye
5 mesaj

X550 ekran kartını 6 senelik makinemden söktüm...İleride onuda değiştiricem.

Psu bir Ups e bağlı ve Ups e de 6 senedir kullandığım bir pc i söküp bu yeni kasayı taktım...Daha önce aldığım bu Thermaltake kasaya Psu su 400W olmasına rağmen 3 anakart girdi...Gigabyte anakart almıştım P45T serisi lakin ramlerle uyumsuz çıkınca değişti...Sonra Intel marka bir anakart aldım istanbulda açan anakart Bursa da açmadı...Onu da söküp iade ettim sonra...

Power supply i değiştirdim Thermaltake 500W psu aldım denedim o da aynı...Evim 1 senelik yeni bir ev ve topraklaması mevcut...

Kasayla kısadevre olacağını sanmıyorum. Çünkü kasa ilk açılışlarda bu işlemi yapıyor ve sonra hiçbir problem çıkartmıyor...

Gold Pc de bir arkadaşım bu katı kapasitörlerden bahsetti ve bu kapasitörler voltaj boşaltamıyor diye bu problemi yaptığını söyledi...Lakin Gigabyte Türkiye bunu kabul etmiyor...Oysa gigabyte anakartlarda böyle bir kronik hastalık olduğunu söyleyen kişiler çıktı sonra...

Ben anlayamıyorum 280$+kdv verdiğim anakart kronik bir problem kurbanı olamaz diye düşünüyorum...

Sonuçta : Ram arızalı olsa veya uyumsuz pc resetlenip dururdu ve hiç çalışmaz hatta abuk sabuk şeyler yapardı...Pc açılıyor ve açtıktan sonra test programlarıylada denedim bir problem yapmıyor ve sonuçlar çok başarılı...

Tek problemim o ilk açılış kronik vakası...Eğer böyle bir problem duyan bilen varsa karşılaşmış arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim...

Mesela en son Msi marka bir anakart toplamış bir arkadaşım aynı sorunla karşılaşmış...Bana dediği acaba DDR3 sistemler böyle mi yapıyor?Bende hayır bu normal birşey değil dedim...

efekerem
20-03-2009, 16:15   |  #9  
Yıllanmış Üye
875 mesaj

Psu da bir sorun olsa gerek eletriksel başka bir psu denediniz mi birde bütün parçaları tek tek başka bir sistemde denerseniz sorunu bulabilirsiniz.