ilk program nasıl yapıldı

massas
23-07-2009, 11:43   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
681 mesaj

arkadaşlarşimdi program yapmak için C ve benzeri dilleri kullanıyoruz.İlk bilgisayar yapılığında işletim sistemi vs. programlar nasıl geliştirildi bilgisi olan ? çok merak ediyorum.

history83
23-07-2009, 12:02   |  #2  
Yıllanmış Üye
758 mesaj

programları da programla yapıyoruz yani yoğurdu da yoğurttan mayalıyoz ilk yoğurt nasıl oldu benzeri bi soru galiba.ne cevaplar gelcek bende merak ettim.

massas
23-07-2009, 15:33   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
681 mesaj

bu benim çok merak ettiğim konu lütfen cevaplandıralım...

MystCrose
24-07-2009, 17:18   |  #4  
Yıllanmış Üye
203 mesaj

bunu bende merak ediyorum gerçekten ama öğrendiğim kadarıyla programla ma dillerinde önce makine dili 10101010101010010101001 gibi diller bunlar sayesinde kodlama programları oluştu

massas
24-07-2009, 20:27   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
681 mesaj
Alıntı: Myst Crose  
bunu bende merak ediyorum gerçekten ama öğrendiğim kadarıyla programla ma dillerinde önce makine dili 10101010101010010101001 gibi diller bunlar sayesinde kodlama programları oluş
peki o dil nasıl oluşturuldu. işte bir yerde okudum şey gibi diyorlar yoğurt yapıldı ama nasıl ve kim tarafından yapıldığı bilinmiyor biz onu şu an var olan mayası sayesinde yapabiliyoruz. gerçektende bu ilk  programın nasıl yapıldığı bilinmiyormu  galiba bu yoğurt olayına benziyorAğzı kulaklarına varıyor

Son Düzenleme: massas ~ 24 Temmuz 2009 20:29
loseface
24-07-2009, 20:32   |  #6  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj

fazla kafa yormamak lazım bence =)

massas
25-07-2009, 13:49   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
681 mesaj

arkadaşlar galiba bu sorunun cevabı bilinmiyor.Adminlerdemi bilmiyor acaba cevabı?

loseface
25-07-2009, 14:51   |  #8  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj

adminler genelde bu programlama başlıklarına bakmıyorlar pek görmedim onları bu konularda bi tuncabı görmüştüm

MasterOfCode
25-07-2009, 20:12   |  #9  
MasterOfCode avatarı
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
39 mesaj

Şimdi olaya hesap makinesi mantığıyla bakarsanız işin içinden cıkamazsınız. Hesap makinesi denen alet dört işlemi temel alan bilinen charles babbage 'in ve arkadaslarınının olusturdugu 1946 yılında icat edilmiş devasa odalarda duran bir alettir.  Fakat ondaki cpu ile günümüzdeki bilgisayarlarda veya o tarihten sonra üretilmiş olan cpu lar arasında oldukca büyük farklar vardır.
Sonuc olarak daha sonraki yıllarda icat edilen cpu'lar bazı komutları anlayabilecek sekilde üretildiler. Atiyorum
Add Sta Lda (motorola cpuları)
Move etc (İntel)

Bu sayede bunlar üzerine klavyeden kodların girilmesi saglandı. Yani su demek oluyorki o sekilde programların yazılması için öncelikli olarak donanımın onu anlayabilecek seviyeye gelmiş olması gerekiyordu. Assembly kod dediğim mevzuda bu kodlardan ibarettir zaten. Şimdi söyle bir soruda gelebilir bizim kullandıgımız diller ne ? bizim kullandıgımız diller yüksek seviyeli türkcesi kolay dillerdir. Yani Assembly kodunda bir diziyi sıralatmayı düşündüğümüzde motorola 6802 cpu'sunun kodu nerede C++ 'ın kodu nerede arada dağlar kadar fark vardır. Ayrıca kod yazımı cok cok daha zordur. İyi ama biz her platformda kod yazıyoruz intel olsun amd olsun baska firmalar olsun nasıl oluyorda bütün makinelerde calısıyor der iseniz? Yazdıgınız yüksek seviyeli kodlar en asagida CPU tarafından kendi uygun makine koduna cevrilir.

Arkadasın dediği aslında günümüzde halen kullanılan ROM PROM EPROM EEPROM lar ile aynı mantıktadır. Yani delikli yuvalar sonucta programlamanın temeli olarak düşünülebilir.

Son Düzenleme: MasterOfCode ~ 25 Temmuz 2009 20:24
Craterus
25-07-2009, 20:29   |  #10  
Yıllanmış Üye
881 mesaj

bu konuyu netten daha ayrıntılı bulabilirsiniz ama ilk zamanlar herşeyde olduğu gibi çok ilkeldi adamlar amerikada 1 km öteye bir sinyal gönderebildiklerinde sanki küçük dağları kendileri yaratmış gibi sevindiler zaten ipin ucunu bir kez yakalayınca gerisi gelir

censez41
25-07-2009, 23:07   |  #11  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

size söyleyim bütün programlar temelde x86 komutlarını kullanırlar bu komutlar işlemcinin içinde gömülüdür mesele bir visual basic te kullandığımız fonksiyonlar ve komular visual basic tarafından işlemcinin anlıyacağı yani x86 komutlarına karşılk gelecek şekilde tekrar yazılır buna derleme adı verilir.

stalone
01-08-2009, 18:25   |  #12  
stalone avatarı
Yıllanmış Üye
264 mesaj

bana kalırsa programlama dilleri yokken eski bilgisyarlardaki en küçük birimden büyüğe kadar herbirinin çalışma sinyaleri ölçerek elde edilen dalgalarla (bunlara kısa ve uzun dalga adını vererek) 011100010110 gibi makina dilini oluşturarak bu değerleri her birimin birbiriyle uyum sağlayacak şekilde yanyana getirdiler.daha sonra bizm şimdi kullandığımız ankartın veya herhangi bir mikrachip elektronik devrenin o zamanki çok büyük halini oluşturdular.bu sayede bu büyük elektronik cihazı anakart a benzer yaıda çalıştırarak dalgalar ölçüldü ve uyumluluk testinden sonra makina dili geliştirilmeye başlandı ve şimdi kullandığımız c+ gibi ama çok küçük programalam dilleri oluşturuldu.elde diken dalgalarla 10110101 ler le yani programlama diline aktarılıarak bu sayede geliştirilme sağlandı.

asa42
07-08-2009, 21:58   |  #13  
asa42 avatarı
Yeni Üye
30 mesaj

ben hepınıze bunu acıklıyım :D
bılgısayar sureklı donusumler yapan bır aletdir.ılk bılgısayar abakus tur bunu bıraz dusunursenız bu konuyu daha ıyı anlarsınız.

bılgısayardakı ılk dıl elektrık sınyalıdır.+5 volt ve 0 volt ların bırlesmesıyle olur. arkadasların dedıgı 0101110 da budur.
0 ==> 0 volt
1==> +5 volt
ılk donusum budur
daha sonra ıse bu 011101 ler den her 8 tanesi (bit) harfleri olusturuyor.daha sonra kodlar gelıyor. ondan sonrasınıda sız dusunun artık.
sımdı dıyeceksınız kı elektrık sınyalı nı ne anlıyor?onuda transıstor denen uc ayaklı tek kafalı bir alet anlıyor. 
bunun da bır hıkayesi var. ılk dıgıtal bılgısayar olan encarta da su anda her bılgısayarda kullandıgımız transistörlerın benzeri olan sekıl olarak tup veya lamba ya benzeyen binlerce transistör vardı.bunların teknolojileri ıyı olmadıgı ıcın bir gun ıcerisinde neredeyse hepsi teker teker patlıyor ve patlayanların yerine yenileri takılıyordu. bu da cok fazla malıyet edıyordu.bunu goren bır bılım adamı su anda da kullandıgımız transistörlerı ıcat eddı fakat iş icat etmeyle bıtmez tabıkı bunun patentini bir fırmaya satması gerekır kı bı ıse yarasın. bu adam ılk olarak amerikada sansını denıyor ne encarta nın yapımcıları ne de baska bırısı bunu almak ıstemıyor yararsız goruyor. bu ıse kızan bılım adamı japonya ya gıdıyor ve orada galıba sony ama emın deılım bunun patentını satın alıyor.ve ıs buyuyup gıdıyor.
sızınde bıldıgınız gıbı patentlı bı urunu herhangı bı seyde kullanıp bu seyı pazarlıycaksanız patent sahıbıne bellı bır ucret odemelısınız. eee bu yuzyılda kullanılan neredeyse tum dıgıtal aletlerde ozallıkle bılgısayarlarda hele yenılerde kullanılan bu transistörler ın her bırı ıcın japonyadakı sırket para kazanıyor.
ne kdr sanslılar...

ne yazdım yaw huh artık bunada sru sormazsın heralde arkadasım vede teskkr ısterım alıntı deıldır ona gore.