İntel E7200 c2duo ve ddr2 ramlere o/c doğrumu

predator1982
22-10-2010, 18:09   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
162 mesaj

Merhabalar ChipForum üyeleri ve prfesyonel overclokcu arkadaşlar, overclokta çok usta olmasamda araştırarak öğrenmeye çalışıyorum, bilgisayarıma işlemci ve ddr2 ramlere biraz ince ayar yapmaya çalışıyorum çünkü elimde bulunan işlemci ve anakartın o/c potansiyelinin çok üstün olduğunu inceledim, yalnız siz değerli overclocktan anlayan arkadaşlara sormak istediğim bazı şeyler var yardımcı olurmusunuz?...
  Ben O/C işlerinde yeni sayılırım ve şöyle bir sistemim var.   
  Anakart:Asus P5Q-SE P45 chipsetli,  
  İşlemci: Intel E7200 core 2 duo 2.53Mhz = işlemci çarpanı kaç?(bilmiyorum ben )   
  Ekran Kartı:Zotac Nvidia Gts250 eco 1gb.256bit   
  Ram:Kingston HyperX DDR2 1066Mhz 2x2GB   
  PSU:FEEL Power 500W   kasa yan fanı 24cm.
  HDD:Samsung NCQ 16mb.250GB Sata2   
  Samsung DVD-R  
  İşlemci Sogutucu; Stok fan kalın olanlarından   

ASUS P5Q-SE anakartı olanlar bios ekranını az çok biliyorlar diye düşünerek ben yinede yazayım dedim,   
  cpu-z proğramında çekirdek çarpanı : x 6.0 - 9.0 olarak gözükmekte, bu çarpanı ben 9,5 olarak biliyordum yanılıyormuyum?
  ASUS P5Q-SE biosu aynen yazdığım gibi,
  Ai Overlock Tuner : manual   
  CPU FSB Frequency : 333 çıkarttım eğer işlemci çarpanı 9,5 ise 333x9.5 = 3163mhz.de proğram şu bu açınca mhz.değeri   3163mhz. yükseliyor, yükselişte iken çekirdek çarpanıdamı yükseliyor?
  PCIe Frequency : 100= bu nedemek bu değeri yükseltince ne olur? yada olmaz.   
  FSB Strap to North Bridge : 333= bu değeri böyle yaptığım zaman bilgisayarın açılma durumu oluyor,   fakat ekrana görüntü gelmiyor, bunu autoda bırakıyorum, değerler 200/266/333/400 değerleri var...
  DRAM frequency : 1066mhz. de ayarlı
  DDRam voltaj : 2,00 da duruyor,   
  Cpu voltajı; bu ayarlada 1.20625volt olarak girdim ama yanlışş yapmamışımdır inşallah,  ve en son kaç değere kadar yükseltebilirim? cpu fanı stok fan diil, büyük olanlardan birini taktım,
  Cpu fan; bios ayarlarında turboda, sıcaklık şuan için bu ayarlarda; 31-35 arası oynuyor boşta iken, Orthos diye bir proğram ile yük bindirme ve stabilite testine sokuyorum 2-4 dk.herhangi bir sorun göremiyorum, işlemci bu proğram dahilinde yüke bindiği zaman ısı 50-55, derecelere kadar geliyor,
  Everest proğramı ile GPU sıcaklığı yükte oyunda : 53 derece,   
 Başka neler yapmam gerekiyor işlemciye biraz daha yüksek ghz.ayarı için ve ddr2 leri de yakmadan stabil olarak uzun süre kullanabilirmiyim?
Bİrde cpu soğutan özel overclock için soğutucu fanlar var aslında gereklimi bilmiyorum, kasa yanındaki 24cm.lik fan yeterlimi acaba? gerekli ise cpu soğutucu tavsiyelerinizide bekliyorum, sevgilerimle...

Son Düzenleme: predator1982 ~ 22 Ekim 2010 18:13