Intel i5 750 CPU Turbo Boost ve %99CPU YARDIM

rorshach
01-02-2012, 02:32   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Merhabalar.

Intel firmasının yeni(artık pek yeni olmasa da) nesil i serisi CPU'larında bu kendi kendine overclock yapan bir teknoloji var. eyvallah. ama ben bunun kendi pc'mde ihtiyaç duyulduğu anda açıldığını hiç zannetmiyorum.

şöyle anlatayım: Benim photoshop fl studio sony vegas pro gibi yazılımlarla bayağı işim gücüm var.

birkaç ay önce Intel i5 750 @2,67GHz işlemci aldım pc toplarken.

Sony Vegas ta render işlemi yaparken görev yöneticisinden baktığımda vegasa ayrılan işlemci yoğunluğu yalnızca %25. bu demektir ki 4 çekirdekli CPU nun sadece tek fiziksel çekirdeği bu işle uğraşıyor.
ve render haddinden fazla uzun sürüyor.

benzeşmeyi ayarla dediğimde ise bütün CPU ların vegas90.exe için çalıştığı görülüyor ama o % malesef 25'ten yukarı çıkmıyor.

ben bunu %99a kadar çekmek ve işlemciyi tam gücüyle hakkıyla kullanmak istiyorum.
biryerden özelliği kısılmış olabilir mi nasıl yapabilirim bu işi? Turbo boost'u çalıştırmayı becersem yalnız overclock yapmış olacağım ama benim dediğim gibi üstteki sorunum biraz daha mühim.

entryleri esirgemeyin

Anakart : Asus P7P55D-E Pro

censez41
01-02-2012, 09:03   |  #2  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

Sony Vegas yazılımı tek çekirdek kullanacak şekilde yazılımış olabilir yeni sürümleri çıktıysa belki diyer çekirdekleri kullanıyordur.

rorshach
01-02-2012, 13:38   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

geçenlerde bir forumda vegasın bütün işlemciyi %99 da kullandığından şikayet eden birisi vardı. çok hızlı render yapıyor ama ısınıyor işlemci diyordu. o yüzden böyle şüpheye düştüm. halbuki çok iyi birşey.

Tekno_Loji
01-02-2012, 13:48   |  #4  
Tekno_Loji avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 35
1,677 mesaj

http://downloadcenter.intel.com/ ... ldID=19105&lang=eng

Turbo boost kullanıp kullanmadığını olçmek ıstıyorsan şoyle bır uygulama var yukarıdakı lınkte. Benım bılığım turbo boost olurken 4 çekırdeklı ışlemcı, 2 çekırdeğe duşuyor. Kaybolan iki çekirdek bunun ustune bınerek ışlemcının frekansını arttırıyor. Yanı çıft çekırdeklı bır ışlemcı kullanmış gıbı oluyorsun ama performansın artıyor.

Son Düzenleme: Tekno_Loji ~ 01 Şubat 2012 13:52
black_flood
02-02-2012, 19:32   |  #5  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

bir işlemcinin tamamen % 100 olması iyi performans verdiği anlamına asla gelmez. bazı işlemci modelleri var cpu kullanımı çok düşük olmasına karşın inanılmaz derecede hızlı yanıt verip işlem yapabiliyor. elindeki işlemci eğer bir i5 2500K modeli olsaydı görebilirdin büyük farkı. elindeki işlemciye rakip firma amd cephesinde üretilen 980, 970, ve x6 modellerinde işlemci kullanımı dediğiniz gibi çok düşük olmasına ve saat hızını kısmasına rağmen çok iyi performans sunuyor.

intelin K modellerinden önceki tüm serilere bir türlü ısınamadım gitti zaten sentetiklerde çok uçmasına rağmen gerçekte fiyatına göre çok ezik ürünler iste diğiniz kadarda eleştirmekte serbestsiniz.