İntel turbo boost (Aygıt Yönetiticisi kod 10)

west688
02-02-2012, 17:01   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

casper i5    650 @3.2       İntel turbo boost (Aygıt Yöneticisi kod 10) hatası alıyorum  indirmedim yüklemedim driver kalmadı :S formattan sonra oldu

Son Düzenleme: west688 ~ 03 Şubat 2012 02:11
black_flood
03-02-2012, 09:52   |  #2  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

kod 10 hatası sistemdeki akım gücünün yetersizliğinin sebebidir ve tüm donanım bileşenlerinde görülebilme ihtimali olan tipik hatadır. 

bende daha dün bu sorun ile karşılaştım çok tırmaladım uğraştım yok biostan bir çok  ayarı değiştirdim yine yok iflah olmaz bir sıkıntı resmen. en son çözüm işlemcideki hata için işlemci voltajını ve saat hızını düşürmekte buldum ama bu seferde mavi ekran sorunu baş gösterdi. ayrıca bu yaptığım ayardan sonra usb portlarıda patladı usb 2.0 modda tüm portlar kod 10 vermeye başladı usb 1.0 çekince çalışıyor ama 2 tane usb bileşen bağlayınca yine mavi ekran veriyordu. casper sistemlerde 400 watt çakma psudan fazlası asla gelmez bu sebepten dolayı büyük ihtimallen psunun verdiği dengesik akım şiddeti ve voltaj nedeni ile anakartın besleme devre elemanları zarar görmüş. 

ben çözümü anakartı ve psu' yu değiştirerek çözebildim. anakarttan önce psu değiştirdim 650 watt termaltake psu bağladım ama bi halta yaramadı dene belki şansın varsa psu değişimi sonrası düzelir.

inşallah işlemcinde zarar görmemiştir başka anakarta bağlayıp denemende fayda var sonrrasında işlemcin sağlamsa anakart psu değiştir sorun kalmaz.

bide derler casper aldım hiç sorun yok olmaz mı hemde işte sendedki gibi denk geldimi babası gelir sorunun bir dünya masraf çıkacak yok yerden. ayrıca 1 adet dandiğindende olsa tunçmatik tarzı küçük 600 watlık ups beslemeside kullan buda donanımlarının prizden gelen elektirik akımındaki dalgalanma ve şoklamalara karşı korunmasına ve yıpranmasına engel teşkil edecektir.

Yetenek
03-02-2012, 11:42   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
508 mesaj

Yukarıda arkadaşın yazdığından daha iyi bir cevap veremeyecektir kimse sanırım. :)
Kısacası sen bir PSU'nu 80+ bir Psu ile değiştir sanırım sorunun çözülecektir geleceğe yatırım için 500watt alman daha iyi olur.

west688
03-02-2012, 11:56   |  #4  
OP Taze Üye
11 mesaj

:D walla  ellerin dert görmesin ama içim filanan karardı yani :D monitora kafa filan atasım geldi  kasayı açamam ben  garanti etiketi var garantiye göndermek en iyisi onların ypması ? :D doğrumuyum

Yetenek
03-02-2012, 12:32   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
508 mesaj

Garantiye gönder fakat tam bir çözüm olmayacaktır gene. İşlemciye oc yaptıysan onu geri alarak gönder belki sıkıntı olabilir. Ve bilgidim kadarıyla kasayı açmak garantiyi bozmuyor hatta istersen parça değişimi yapabiliyorsun kendşn ve sadece değiştirdiğin parçalar garanti dışı kalıyor. Ama sen genede garantiye gönder ve aşırı şekilde hatalı ürün olduğuna ikna et onları gerekeni yaptlar BELKİ...

west688
03-02-2012, 12:43   |  #6  
OP Taze Üye
11 mesaj
Alıntı: Yetenek  
Garantiye gönder fakat tam bir çözüm olmayacaktır gene. İşlemciye oc yaptıysan onu geri alarak gönder belki sıkıntı olabilir. Ve bilgidim kadarıyla kasayı açmak garantiyi bozmuyor hatta istersen parça değişimi yapabiliyorsun kendşn ve sadece değiştirdiğin parçalar garanti dışı kalıyor. Ama sen genede garantiye gönder ve aşırı şekilde hatalı ürün olduğuna ikna et onları gerekeni yaptlar BELKİ...
işlemciye  İşlemciye oc yaptıysan  derken :D açarsan sevinirm dün baktımda kapağın oraya etiket yapıştırmışlar :)

west688
03-02-2012, 12:46   |  #7  
OP Taze Üye
11 mesaj

neden tam çözüm olmucak

black_flood
03-02-2012, 15:09   |  #8  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

overclock kapasite zorlama olarak düşünebilirsin bir nebze. gerçekte varsayılan ayarları yerine daha yüksek performans vereceğini varsayarak 2.8 ghz hızındaki bir işlemciyi 3.4 ghz' e kadar kapasiteyi yükseltmek olarak düşünebilirsin.
casper servisi ikna olurmu bilemem ama asla ve asla o dandik psu' yu değiştirmeyeceklerdir yerine aynı marka moel yenisini yamayıp geçerler. bazen istisna olarak istediğin parçaları eklemeden önce servis ile görüşüp söylediğimiz kaliteli psular ile değişmesini istediğini belirt denemekten zarar çıkmaz.

west688
03-02-2012, 17:05   |  #9  
OP Taze Üye
11 mesaj

bu konu üzerinde yoğunlaşacam :) teşekkür ediyorum