Intel Xeon E31230

DeePBluESeA
26-03-2012, 18:52   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
281 mesaj

Arkadaşlar Elime Bu İşlemciden Bir Tane Geçti ve Ben Bu İşlemciyi Kullanmak İstiyorum. Daha Doğrusu Sırf Bu İşlemciyi Kullanmak İçin Bir Bilgisayar Toplamayı Düşünüyorum. Ama Şöyle Bir Sorun Var. Bu İşlemci Serverlarda Kullanılan Bir İşlemci ve Yanlış Bilmiyorsam Bunun İçin Tasarlanmış Anakartlar Kullanmam Gerekiyor. Oysa Bahsettiğim Anakartlar Benim İşime Yaramayacak Anakartlar. Sorum Şu Bu İşlemciyi Orta Yada Üst Seviye Bir 1155 Anakartta Çalıştıramaz Mıyım ????

İşlemcinin Özellikleri Aşağıda

İşlemciyle İlgili Biraz Araştırma Yaptım ve İşlemcinin ASlında Bir Corei7 Olduğunu Gördüm Buda Aşağıdaki Resimdeki Olayda Daha Açık Görünüyor.

Bilmiyorum Çalışırmı Ama Şöyle Bir Anakart Alsam Acaba Bu İşlemciyi Bu Kartta Kulanabilir Miyim ???

ASUS P8Z68-V LX

İzmirlifare
26-03-2012, 20:22   |  #2  
İzmirlifare avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
1,391 mesaj

açmaması için bir sorun yok gibi. 1155 soket. anakartında 55 soket sorun yok ama server  kuracaksan

ram ve hdd masrafınada gireceksin. normal ramler ile yapılamaz.yapabilsen bile lag vs sorunlarla karşılasırsınız. swler özel ramler ile çalısır

Desteklenen Soketler
LGA1155

Kapalı Hesap (154666)
26-03-2012, 22:11   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

XEON işlemcilerin yapıları standart yapılara uymaz. Ramlar bile ECC olmalı.

DeePBluESeA
27-03-2012, 09:48   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
281 mesaj
Alıntı: İzmirlifare  
açmaması için bir sorun yok gibi. 1155 soket. anakartında 55 soket sorun yok ama server  kuracaksan

ram ve hdd masrafınada gireceksin. normal ramler ile yapılamaz.yapabilsen bile lag vs sorunlarla karşılasırsınız. swler özel ramler ile çalısır

Desteklenen

Server Kurmak  Gibi Bir Niyetim Yok Yani Bana Standart Bir SATA Disk Yeterde Artar Bile. Sonuçta Üstünde SQL Çalıştıracak Halim Yok. En Fazla Evimde 24 Açık Çalışacak Download Bilgisayarım Olur. En Çokta Diğer Bilgisayarlarımdan Buna Bağlanıp Film Oyun Müzik Gibi Diğer İçerikleri Saklama Amacıyla Home Server Yaparım.... Gb Ethernet Anakartta Yoksa İlave Bir Ağ Kartı Alabilirim. Ram Olayında da ECC Olmadan Sıradan Yada Daha Açık Tabiri İle Kaliteli Ama ECC Olmayan Bir DD3 Bellek İle Bu İşlemci Bana Ne Gibi Bir Sorun Çıkartabilir ??? Özellikle Bu Lag Denilen Şey Nedir Acaba

Kapalı Hesap (154666)
27-03-2012, 12:36   |  #5  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Sana iyi bir seçenek buldum
DDR3 Veya ECC bellek kullanabilen anakartlı sunucu kasası.
[/URL]
[url=http://www.snc.com.tr]www.snc.com.tr
adresinden kendin de araştırabilirsin.
Bence fiyat oldukça makul.

DeePBluESeA
28-03-2012, 14:53   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
281 mesaj
Alıntı: Mr_YAMYAM  
Sana iyi bir seçenek buldum
DDR3 Veya ECC bellek kullanabilen anakartlı sunucu kasası.
[/url]
[url=http://www.snc.com.tr]www.snc.com.tr
adresinden kendin de araştırabilirsin.
Bence fiyat oldukça makul.
Çok Teşekkür Ediyorum Ama Galiba Yanlış Anlama Var Ortada. Ben Bu İşlemciyi Böyle Bir Sistemde Değil Masaüstü Sisteminde Kullanmak İstiyorum. Server Anakartı Kullanacaksam Bir Anlamı Kalmaz. Zaten Özelliklede Yazdım ECC Olmayan Standart bir DDR3 Bellek İle Çalıştırabilir Miyim Diye. Gerekirse Üstüne Gayet Güçlü Bir Ekran Kartı Takabileceğim Gerek Video İşleme Gerekse Oyun Oynatabilecek Bir Sistemde Bir Araya Getirmek İstiyorum. Bu Tip Bir Server Benim En Son Çarem.

Son Düzenleme: DeePBluESeA ~ 28 Mart 2012 14:56
Kapalı Hesap (154666)
28-03-2012, 20:46   |  #7  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: DeePBluESeA  
Çok Teşekkür Ediyorum Ama Galiba Yanlış Anlama Var Ortada. Ben Bu İşlemciyi Böyle Bir Sistemde Değil Masaüstü Sisteminde Kullanmak İstiyorum. Server Anakartı Kullanacaksam Bir Anlamı Kalmaz. Zaten Özelliklede Yazdım ECC Olmayan Standart bir DDR3 Bellek İle Çalıştırabilir Miyim Diye. Gerekirse Üstüne Gayet Güçlü Bir Ekran Kartı Takabileceğim Gerek Video İşleme Gerekse Oyun Oynatabilecek Bir Sistemde Bir Araya Getirmek İstiyorum. Bu Tip Bir Server Benim En Son Çarem.
Ne yazık ki bu mümkün değilmiş.
Araştırmalarıma göre o işlemci ile sadece ECC ram kullanabilirsin.
1155 Pin dahi olsa ev tipi anakartlara uyumluluğu yok.
Tek yapabileceğin bulunduğun şehirde hurdacılar varsa eski bir server kasası temin etmek.

DeePBluESeA
29-03-2012, 14:46   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
281 mesaj
Alıntı: Mr_YAMYAM  
Ne yazık ki bu mümkün değilmiş.
Araştırmalarıma göre o işlemci ile sadece ECC ram kullanabilirsin.
1155 Pin dahi olsa ev tipi anakartlara uyumluluğu yok.
Tek yapabileceğin bulunduğun şehirde hurdacılar varsa eski bir server kasası temin etmek.

Tüh Beee Olmayacak Kısaca....