Internet baglantisini kisitlamak

HPQ-User
08-09-2008, 15:52   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

atosbjk sormuş:
Sayin Yetkili,

Su aralar tum anne babalarin problemi olduguna inandigim bir konuda iszlerden acil yardim bekliyorum. 14 yasinda bir oglumuz var ve bilgisayar bagimlisi olduguna inaniyoruz. Tum hayati bilgisayar ve online oyunlar uzerine kurulu. Eger kendisine dokunmazsak gunde 10-12 saat bilgisayar basinda oyun oynuyor. Okullarin acilmasi ve gelecegi icin bu hastaligindan kurtulmasinin tek yolunu internet kullanimini gunde 1 saate dusurmekte buldum. Bu konuda anlastik fakat en ufak bir sans buldugunda ihlal edecegini bildigim icin yardiminiza ihtyacim var. Bilgisayarini acildiktan yada internete girdikten 1 saat sonra sistemin o gun icin kapanmasin saglayan bir program mevcut mudur? Ya da nasil yapabilirim? Bizim evdeki baglanti su sekilde Zyxel HW-661 br modemimiz var ve oglumun odasi bir ust katta oldugundan onun bilgisayarinda da PCI kart var yani wirless olarak internete baglaniyor.

Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkurler

Saygilarimla

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Desktop
Windows XP

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.1) Gecko/2008070208 Firefox/3.0.1

Reborn91
08-09-2008, 16:19   |  #2  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

Selamlar. Öncelikle söylemeliyim ki bu işlerin programla , saatle alakası yok. ( CHIP Online Psikolog hizmetinizde! )

Çocuğunuzun bilgisayar bağımlısı olmamaması için öncelikle oturup onunla konuşmalısınız. Ona vakit ayırmalı , birlikte dolaşmalı , her anne babanın görevi olan "ebeveyn" lik görevini yerine getirmelisiniz. Eğer çocuğunuz günde 10-12 saat bilgisayar başından kalkmıyorsa bunun bütün sorumluluğunu çocuğa yüklemek yerine, birazda kendinizde aramalısınız. Eğer oğlunuzun gerçekten ihlal edeceğine inanıyorsanız , oturup onunla konuşun, birşeyler paylaşın. 10-12 saat çok uzun bir süredir. Bir zaman sonra anti-sosyallik başlar. Alın çocuğunuzu dışarı çıkın, 2 top çevirin , havalar güzel. Maça gidin, imkanınız yoksa tv seyredin. Ama beraber birşeyler yapın. Onu bilgisayar bağımlılığından kurtarmanın en zor, ama en etkili yolu bu. Programlar asla insanın önüne geçemez. Elbet bir yolunu bulur kırar programı ya da daha birsürü şey. Çocuğunuzla aranıza program koymak yerine bu işi bizzat siz yapmalısınız.

Son Düzenleme: Reborn91 ~ 08 Eylül 2008 16:21
HİPNOZUM
08-09-2008, 18:22   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
870 mesaj
Reborn91
Selamlar. Öncelikle söylemeliyim ki bu işlerin programla , saatle alakası yok. ( CHIP Online Psikolog hizmetinizde! )

Çocuğunuzun bilgisayar bağımlısı olmamaması için öncelikle oturup onunla konuşmalısınız. Ona vakit ayırmalı , birlikte dolaşmalı , her anne babanın görevi olan "ebeveyn" lik görevini yerine getirmelisiniz. Eğer çocuğunuz günde 10-12 saat bilgisayar başından kalkmıyorsa bunun bütün sorumluluğunu çocuğa yüklemek yerine, birazda kendinizde aramalısınız. Eğer oğlunuzun gerçekten ihlal edeceğine inanıyorsanız , oturup onunla konuşun, birşeyler paylaşın. 10-12 saat çok uzun bir süredir. Bir zaman sonra anti-sosyallik başlar. Alın çocuğunuzu dışarı çıkın, 2 top çevirin , havalar güzel. Maça gidin, imkanınız yoksa tv seyredin. Ama beraber birşeyler yapın. Onu bilgisayar bağımlılığından kurtarmanın en zor, ama en etkili yolu bu. Programlar asla insanın önüne geçemez. Elbet bir yolunu bulur kırar programı ya da daha birsürü şey. Çocuğunuzla aranıza program koymak yerine bu işi bizzat siz yapmalısınız.

cok haklısın bu konuda sana sonuna kadar katılıyorum bunun hakkında uzun bişeyler söylicektim ama sen herşeyi güzel bi dille izah edmişsin özellikle avebeyn'inler bu konuda cok dikkatli olması lazım cocuklarının ileride asosyal bi hayatı benimsememeleri açısından ...bu konuda ttnetin sundugu bi program var ''TTNET AİLE KORUMA ŞİFRESİ''diye programını yükleyebilirsiniz oyun vede zararlı sitelere girişi bi hassada sizin belirlediginiz süreler içerisinde interneti kısıtlayabilirsiniz bu sayede...

Link: http://www.ttnet.net.tr/78.aspx adresini inceleyip indirdikten sonra programı bilgisayarınıza kurabilirsiniz ...

uzmanim.net
08-09-2008, 18:27   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
172 mesaj

Merhaba,

adresinde K9 isimli ufak boyutlu ama oldukca kullanisli ucretsiz bir  yazilim var. Bu yazilim sayesinde icerik kısıtlamasi yapabiliyorsunuz veya belirtiginiz tarih ve saatlerde internete erisimi saglayabiliyorsunuz.

atosbjk
09-09-2008, 16:18   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Sayin reborn91 ve cevap veren diger arkadaslar,

Oncelikle hepinize ilginiz ve cevaplarinizdan dolayi cok tesekkur ederim. Sizlerin dediginiz herseyi inanin defalarca yaptik (esim ve ben). Aldik karsimiza konustuk, ilgi alanlari bulmaya calistik, kusura bakmayin pek sevmem ama konu acildigi icin bahcemizde havuzumuzda var. Biz hep beraber havuza girip bahcede oyun oynarken oglumuda cagriyoruz ama ben istemiyorum deyip odasina cikiyor. Zamane cocuklarinin hepsi boyle herhalde cunku tum okul arkadaslarida ayni saatlerde online ve beraberce oyun oynuyorlar. Hani soyle boyle sitelere falan girip sorf yapsalar anliyacagim genclik diyecegim ama herseyleri oyun. Son modamizda World of Warcraft.
Aksamlari eve geliyorum yemek yiyoruz sohbet ederken bir ara esimle iki laf etsem yada arkami donsem hop bizimki sessizce sivismis odasinda. Bizimle vakit gecirmek (film seyretmek, wii oynamak, sohbet etmek vs) spor yapmak vb aktiviteler beyfendiye SIKICI geliyormus. tek cevap bu.
Inanin bende size aynen katiliyorum ama dediginiz hicbir yol sonuc vermediyse ne yapmami bekliyorsunuz. tek care bu yolu dusunuyorum. Eger baska onerileriniz varsa lutfen benimle paylasin cunku yasak koymak, kisitlamak benimde pek tercih etmek istemedigim bir yontem.

Herkese saygilar

Atilla YILMAZ

Reborn91
09-09-2008, 18:22   |  #6  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj
atosbjk
Sayin reborn91 ve cevap veren diger arkadaslar,

Oncelikle hepinize ilginiz ve cevaplarinizdan dolayi cok tesekkur ederim. Sizlerin dediginiz herseyi inanin defalarca yaptik (esim ve ben). Aldik karsimiza konustuk, ilgi alanlari bulmaya calistik, kusura bakmayin pek sevmem ama konu acildigi icin bahcemizde havuzumuzda var. Biz hep beraber havuza girip bahcede oyun oynarken oglumuda cagriyoruz ama ben istemiyorum deyip odasina cikiyor. Zamane cocuklarinin hepsi boyle herhalde cunku tum okul arkadaslarida ayni saatlerde online ve beraberce oyun oynuyorlar. Hani soyle boyle sitelere falan girip sorf yapsalar anliyacagim genclik diyecegim ama herseyleri oyun. Son modamizda World of Warcraft.
Aksamlari eve geliyorum yemek yiyoruz sohbet ederken bir ara esimle iki laf etsem yada arkami donsem hop bizimki sessizce sivismis odasinda. Bizimle vakit gecirmek (film seyretmek, wii oynamak, sohbet etmek vs) spor yapmak vb aktiviteler beyfendiye SIKICI geliyormus. tek cevap bu.
Inanin bende size aynen katiliyorum ama dediginiz hicbir yol sonuc vermediyse ne yapmami bekliyorsunuz. tek care bu yolu dusunuyorum. Eger baska onerileriniz varsa lutfen benimle paylasin cunku yasak koymak, kisitlamak benimde pek tercih etmek istemedigim bir yontem.

Herkese saygilar

Atilla

O zaman tek bir yol kalmış. ADSL iptal. Programla falan olmaz. Yapsanız bile çocuğunuz kafayı yer en fazla açın açın diye. Bu World of Warcraft insanı bağımlı yapar zaten.
İptal edin ADSLi bakalım. Birazcık ipleri elinize almanın zamanı gelmiş. Anne-babasınız. Çocuğunuzun sıkıcı diyip kalkma lüksü yok. Eğer çocuğunuza zarar verecekse, birazcık "maço" luk yapmanın uzun vadede hiçbir zararı yok çocuğunuza.

GazI_9o9
09-09-2008, 20:25   |  #7  
GazI_9o9 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,126 mesaj
Eger baska onerileriniz varsa lutfen benimle paylasin cunku yasak koymak, kisitlamak benimde pek tercih etmek istemedigim bir yontem.
zaten o yüzden bu hale gelmiş.10-12 saat ne demek ya.kulağını çekmenin vakti gelmiş(14 yaş..)de geçiyor bile...ben 14 yaşındayken bilgisayarım yoktu.iyiki de yokmuş.ona sizin varlığınızı hatırlatmanız lazım