Internet Explorer 9 Windows XP'ye gelmeyecek!

CHIP Online
18-09-2010, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Microsoft'tan gelen açıklama, Windows XP kullanıcılarının son umudunu da yerle bir ediyor...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/inte ... lmeyecek_22486.html

Resimlerle: Internet Explorer 9 Beta hazır!

Microsoft, yeni Internet Explorer 9'u Windows XP'de çıkartmayacak. Microsoft'tan Ryan Gavin yaptığı açıklamada IE9 donanım hızlandırmanın IE8 için çıkmayacağını, IE9'un da eski Windows XP için çıkmayacağını açıkladı.

Internet Explorer 9 ile birlikte Microsoft'un odak noktası Windows 7. Başarılı işletim sistemine yatırım yapan Microsoft, IE9'da Windows 7'nin yeniliklerinden faydalanıyor.

DirectX 10 ve sonrasında mümkün olan donanım hızlandırma, tarayıcının ekrana getirdiği grafikleri işleyerek işlemci yükünü hafifletiyor ve bu işi daha hızlı bir şekilde hallediyor. Ancak DX10 ve üstü sürümler Windows XP altında desteklenmiyor.

Bu da milyonlarca Windows XP kullanıcısını Chrome ve Firefox için iyi bir hedef haline getiriyor. Firefox, XP altında DirectX ile iletişim için aracı bir katman kullanıyor. Chrome ise OpenGL sürücüleri kullanarak donanım hızlandırma yapacak.

Windows XP dünya işletim sistemlerinin yüzde 53'ünü oluşturuyor. Windows 7 hızlı bir çıkışla yüzde 22'ye ulaşmış durumda.

Tüm konu: Internet Explorer 9 Windows XP'ye gelmeyecek!

İzleyin: Tartışmalı bir IE9 videosu!

Resimlerle: Internet Explorer 9 Beta hazır!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Internet Explorer 9'u XP'de görmek ister miydiniz?

sosyalik
18-09-2010, 11:54   |  #2  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,710 mesaj

Hiç gerek yok daha iyi bile diyebilirim.İnternet Explorer'ın kullanıcı oranının düşmesini dört gözle bekliyorum ve İE den nefret ediyorum.

dreamboymurat
18-09-2010, 20:50   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
15 mesaj

Allah aşkına hala XP diyen varmı? kurdular 512 mb ramli pc lere vistayı sonra yerden yere vurdular xp aslında tarihin sayfalarına 3 sene önce girmeliydi. çokta iyi oluyor. bir yazılım için ömür boyu destek beklemek hiçte akıl karı değil.

kasimgok
20-09-2010, 15:43   |  #4  
Taze Üye
1 mesaj

şimdi arkadaşlar demişki iyi oldu bile şimdiyece tarih olmalıydı ben katılmıyorum bu kararlarına windows xp gibi sağlam bir işletim sistemi daha yok destek vermediği hiç bir şey yok ama microsoft hep kısıtlama yapıyor ilk önce directx şimdi ie yanlış bence. bir cok kişinin elinde orjinal etiketli oem cd leri var mecburmu 7 ve vista almaya bence değil. mesela internet cafeciler adamın var 30 tane lisanslı bilgisayarı mecburmu tekrardan 7 yada vista lisansı almayı bugün bir 7 lisansı ne kadar. en ucuzu
 MS WINDOWS 7 STARTER 32BIT TÜRKÇE OEM  50$+KDV
MS WINDOWS 7 ULTIMATE 32BIT TÜRKÇE OEM   200$+KDV 
HESAPLAYIN BAKALIM MALİYETİ NE TUTUYOR.

sosyalik
04-11-2010, 19:09   |  #5  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,710 mesaj
Alıntı: kasimgok  
şimdi arkadaşlar demişki iyi oldu bile şimdiyece tarih olmalıydı ben katılmıyorum bu kararlarına windows xp gibi sağlam bir işletim sistemi daha yok destek vermediği hiç bir şey yok ama microsoft hep kısıtlama yapıyor ilk önce directx şimdi ie yanlış bence. bir cok kişinin elinde orjinal etiketli oem cd leri var mecburmu 7 ve vista almaya bence değil. mesela internet cafeciler adamın var 30 tane lisanslı bilgisayarı mecburmu tekrardan 7 yada vista lisansı almayı bugün bir 7 lisansı ne kadar. en ucuzu

Tabi ki windows 7 almamız şart değil ve xp hala sağlam bir sistem fakat bir çok yenilikçi tarayıcı varken İE kullanmak hiç de akıl karı değil.Ben onun için iyi oldu dedim.

Semih Özyurt
04-11-2010, 19:53   |  #6  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj
Alıntı: kasimgok  

Alkış

murat747
28-01-2011, 10:04   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj

Arkadaşlar işletim sistemlerinin web tarayıcılar ile bağlantısı açısından bakalım. Windows 7 ile performans elde edileceği söylense de, kaldırmayacak bir sisteme yüklenmiş windows7 saç baş yoldurmaktan başka işe yaramaz ki; win7 starter gibi bir versiyon kullanıyorsanız terkedin. Program ve sürücü uyumsuzlukları vs. henüz bir sürü sıkıntı var bana göre. Diğer taraftan stabil bir xp`yi hemen heryönden geniş teknik yardım ve program desteği vazgeçilmez kılıyor. Hazır sistemler ile verilen win7 starter versiyonunu kullanan arkadaşlar microsoftun politikalarına dair çok iyi fikirler elde edebilir.  Explorer`ın çeşitli versiyonlarında bahsi geçen hızları asla yaşamamış biri olarak uzun zamandır Firefox kullanıyorum. Ücretsiz,Hızlı ve tam anlamı ile özelleştirilebilir. Kullanmasını önerdiğim hiçkimse bir daha explorer`a dönmedi. Bu da firefoxun kullanıcı beğenisi açısından ne kadar tatmin edici olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu değerlendirmeyi netscape navigator kullandığım dönemden beri kazandığım deneyime göre söylüyorum. XP kullanıyorsanız alternatiflere göz atmanızı öneririm. Mozilla firefox, oprera gibi oldukça başarılı ücretsiz hızlı web tarayıcılar mevcut. En azından explorer9`u denemek için ayırdığınız vakiti diğerleri için de ayırın. Buna değecektir.