internet hızı

Ceyhun Ozan
22-09-2020, 16:16   |  #1  
Ceyhun Ozan avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

öncelikle merhaba

benim 25mbps internetim var bu internete masaüstü bilgisayar ile (wifi usbsi ile)bağlandığımda pingim çıkıyor,hız testi yaptığımda 7mbps anca çıkıyor. bu sorunu nasıl çözerim? acaba ethernet kablosu mu çekmem lazım?

(telefonla aynı internete bağlandığımda 20-25 arası çıkıyor)

seto__
22-09-2020, 17:55   |  #2  
seto__ avatarı
Yönetici
Teşekkür Sayısı: 41
866 mesaj

Masaüstü bilgisayarda wifi usb'si ile normal. Ethernet kablosu kullanırsan internetinden daha iyi faydalanabilirsin. Benim de eski evimde 24mbps internet vardı laptopla en fazla 12 gördmüştüm. Wifisi arızalanınca ben de usb wifi aparatı almıştım. Onunla çok daha düşük bir hız elde etmiştim. İş görüyor ancak ideal değil. Masaüstüyse ethernet çek derim.

excel_mustafa
22-09-2020, 20:17   |  #3  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

ya pci x1 wifi kartı al yada erhernet kablosuyla bağlan. ethernet kablosu daha avantajlı.

excel_mustafa bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
zombi
23-09-2020, 04:02   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

çoğu usb alıcı çöptür. anca çift antenli ralink marka 150 200 liralıklar iş görür. bence kablo döşeyin masaüstü ise.

_-RuhAdaM-_
16-10-2020, 17:08   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Bende soracaktım bu durumu bizim modem biraz sıkıntılı sürekli atıyor gecikme yapıyor çekim gücü çok düşük bazen ışıkları sönüyor bazen önceki ad ve şifreye dönüyor. Son zamanlar bu sorun pek olmasa da çekim gücündeki zayıflık ve uzaktayken zaman zaman ağdan atma sorunu az da olsa devam ediyor. Ben de laptop bozulunca masaüstü bilgisayara geçiş yapmak zorunda kaldım ekonomik sıkıntılar yüzünden evde kurmak için tek müsait alan vardı oraya kurduk yine evde bir tane hat ve modemi takmak için çıkış var kısaca modem bilgisayara çok uzak kablo çekmek istesem bir iki odanın önünden geçecek yerden veya tavandan odanın ortasından geçmek zorunda. Pek istemiyorum yani bende alıcı aldım TP-LİNK 2 antenli kaliteli bir ürün bağladım kasaya 4 çekiyor çekim gücü fena değil ama internet indirme hızı 300kbs ile 500kbs arasında seyrediyor zaman zaman 1mbs ye çıksa da genel olarak düşük ve bazen 0 a iniyor bir süre öyle kalıyor. Bu sıkıntı modemden dolayı mıdır yani modemi değişsek daha iyi olur mu 1mbs ile 2mbs arasında sabit bir şekilde indirme hızına da razıyım böyle 100 180 300 bazen 500 kbs de insanı kanser ediyor günde 4-5 defa modeme reset atıyorum sitelere bile giremeyecek duruma geliyor. Modemi değişip yeni modem alsam sorun düzelir mi yoksa alıcıdan dolayı mıdır? Pek fayda olmaz mı? Modemin sıkıntılı olduğunu da baz alarak cevaplarsanız sevinirim.

excel_mustafa
17-10-2020, 23:59   |  #6  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

indirme hızı modem veya alıcıdan çok sitenin serveriyle ilgilidir. eğer ookla nın hız testinde düşük çıkıyorsa muhtemelen wifi alıcı sorunludur.