İnternet paylaşımını denetlemek

Ookuu
15-08-2007, 11:54   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
62 mesaj

yerel ağda 10 adet windows xp professional kurulu bilgisayar, 1 adet dsl ethernet portlu modem ve bir switch bulunmakta. Yapmak istediğim bir bilgisayarı internet erişimi için server olarak belirleyip, diğer bilgisayarların server üzerinden internete çıkmasını sağlamak.
Server olacak makina üzerinde 2 ethernet kartı bulunmakta. Bu ethernet kartlarını bilgisayarın yanındaki bir switch'e girip bu ufak switch'i cross kablo ile ana switch'e bağladım. Server olacak makina üzerine kerio winroute firewall kurdum. Fakat kerio winroute türkiye distirübütöründen aldığım teknik destek bu sistemin yanlış olduğunu modemin ana switch'e bağlı olmaması gerektiğini söyledi. Ve işin aslı ben sistemi cidden çalıştıramadım. Fakat modemden server olacak makinaya tekrar kablo çekme gibi bir olasılığım yok denecek kadar az.
Böyle bir sistemi daha farklı bir amaç için kurmuştum ve çalıştırmıştım. Tek farkı kerio winroute kurulu değildi ve diğer makinaların internete çıkması gerekmiyordu. Kerio'yu şuan demo olarak kullanıyorum ve demoda bir kısıtlama mevcut değil.
Programın yönetim aşamasında bir problem olduğunu düşünüyorum. Programı kullanmak istememdeki amacım client'lerin internet erişimlerini server üzerinden online olarak yönetmek istemem. Server 2003 kurmak istemiyorum çünkü onun için bütçe ayrılmış halde değil. Bu işlemi yapabileceğim bildiğiniz farklı bir 3. parti yazılımıda deneyebilirim. Şimdiden teşekkür ederim.
Sistemin şeması ektedir.
[url][/url]
[url]www.resimupload.com/ds124513625_yardim.html[/url]

Mr.PhidiaS
15-08-2007, 12:31   |  #2  
Taze Üye
2 mesaj

Selamlar Arkadaşım,

Networkü bağlama şeklin, server olacak makinayı modeme bağlaman gerekiyor. Server ın diğer ethernetini bir hub a bağlanıp diğer makinaların da ona bağlanması gerekiyor. Bu şekil de bir bağlantı üzerin den dış ip ni server in modeme takılan ethernet bacağına diğer local ip ler i de client lere ve hub a giden server ın ethernet bacağına vermen gerekiyor.

Bir yazılım istersen mikrotik kurabilirsin. 2 GB lık alana sahip bir makina 128 mb ram celeron 500 cpu yeterlidir. Makinaların üstün de hat kısıtlaması, ip blok larına göre nete çıkış işlemleri, kim ne yapmış nereye girmiş gibi bir çok özelliği mikrotik den yönetebilirsin. Ayarları biraz zor ama kolaydır. Alışınca tabi.

Mikrotik ği üstteki sistem de direk server yerinde düşünebilirsin. Tavsiyem mikrotik kurmandır.

Mikrotik link: http://www.mikrotik.com/

Linux a aşinalığın varsa rahatlıkla deneyebilirsin. Ayrıca takıldığın yerler de de yardımcı olabilirim.

kolay gelsin.

Ookuu
15-08-2007, 13:48   |  #3  
OP Üye
62 mesaj

öncelikle modemi sistemin dışına alacağız sanırım yapacak birşey yok. :) bu da yaklaşık 100mt kablo çekmek demek ama ne yapalım.
ikincisi ise mikrotik programı ile alakalı. İkinci bir bilgisayar koymaya kalkamam. Belki virtual pc ile sorunumu çözebilirim ama bu seferde lisans üstüne lisans almam demek. yanlış okumadıysam eğer zaten mikrotik'te lisans gerektiren bir işletim sistemi.
O zaman konuyu şöyle yönlendireyim.
Server olarak kullanacağım bilgisayar üzerine windows üzerinde çalışabileceğim bir 3.parti yazılım önerebilir misiniz? Ya da virtual pc üzerine işimi görecek bir linux sürümü kursam sorunumu çözebilir miyim?

black_flood
15-08-2007, 13:51   |  #4  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

yaw böle abuk sabuk yazılımları nerden bulursunuz bilmemki.isa server kullan bak ne güzel bir yazılım neti istersen direk isaya bırak onun üstünden kullanıcılar nete çıksın bide güzel kullanımı basit antivirüs kur bak gör ne virüs ne hacker nede bilmem ne çok iyi hızlı bir networkün olacak.ve herkesin bildiği ve dediği gibide söyleyim yönetimi yanlış yapılmış server boşta duruyor.interneti servere vermen lazım direk üzerindende isa ile içeri vermen lazım ayrıca autlok yapılandırmasınıda isa ile yap bu yapının sağlamlığını %100 garanti ederim sana.eğer isa var ise vede doğru yapılandırılırsa network hiç sorun çıkmaz.ama servere sağlam bir antivirüs atman şart her nekadarda isa  koruyor densede sonuçta birisi cd ile yada disketlen sokar virüsü yine sıkıntı çıkarır.

Ookuu
15-08-2007, 13:54   |  #5  
OP Üye
62 mesaj

windows 2003 server lisansım olsa zaten hiç sorun değil. isa server ile bütün sorunumu hallediyorum. Bütçeyi en aza indirip işlemi gerçekleştirmem gerekiyor.

ThuG
15-08-2007, 13:58   |  #6  
Yıllanmış Üye
147 mesaj

bi client bilgisayarın ip şemasını gönderebilirmisin?default gatewayi falan.büyük ihitmalle biliyosundur ama ben her ihtimale karşı komutu söylim.cmd de ipconfig /all yazacaksın.çıkan sonuçları buraya yazarsan daha sağlıklı bişey söylenebilir.

Ookuu
15-08-2007, 14:11   |  #7  
OP Üye
62 mesaj

örnek
ip adres 10.0.0.x
default gateway 10.0.0.10
dns servers 10.0.0.10
tek tek baktım. diğerleri de aynı ayarda.

ThuG
15-08-2007, 14:19   |  #8  
Yıllanmış Üye
147 mesaj

peki bu winroute programında routing işlemini doğru yapıyomusun?

Ookuu
15-08-2007, 14:26   |  #9  
OP Üye
62 mesaj

Yaptığımı sanıyorum. Ama route işleminden önce deneme olarak bir tane bilgisayarın ip adresini otomatik bıraktım. Dhcp özelliği de bulunuyor programın. Client'e ip atama işini bile yapmadı daha. Program ile ilgili bir sorunum var büyük ihtimalle. Kullanım klavuzunu da indirdim internetten ama orda görünen bütün ayarları yapmama rağmen işlemi gerçekleştiremedim. Bir kullanan yok mu şu programı ya yol göstersin bana. Şimdilik çıkmam lazım. akşama kadar deneyeceğim. yolunu bulursam bi klavuzda ben hazırlayacağım :)

ThuG
15-08-2007, 14:34   |  #10  
Yıllanmış Üye
147 mesaj

galiba clientlar modemle haberleşemiyor.bunun nedeni routing işlemini doğru yapamaman olabilir.ben anlatim bak baklaım doğrumu yapmışsın.programı bilmiyorum sadece nasıl yapılabileceğini tahmin ederek konuşuyorum.iki ethernet kartı var diyorsun.192li kartının gatewayine  10.0.0.10 diğerinin gatewayinede 192.168.1.2 yazacaksın.programdanda routing enabled diye bir seçenek varsa bunu işaretlemen yada etkinleştirmen gerekir.ordada bunun gibi p ayarları olabilir.onlarada dikkat et.

Ookuu
19-08-2007, 18:50   |  #11  
OP Üye
62 mesaj

Olmuyor olmuyor. programın teknik destek bölümünü bile aradım ama onlar bile yardımcı olmadılar. Neyse kerio winroute firewall bir işe yaramıyor. Sanırım yeni bir programa ihtiyacım var arkadaşlar. Ve inanılmaz az zamanım kaldı bu işi halletmem için. Bi el atıverin.