İnternet Üzerinde Exe Çalıştırmak

ceyhanATL
11-04-2009, 22:50   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
41 mesaj

Merhaba arakdaşlar üstadlar, romalılar...

Benim derdim internet sayfasında exe dosyasını çalıştıramamak. Javascript kodu ile bir serverda yer alan exe yi download değilde çalıştırma işlemini nasıl gerçekleştirebilirim... teşekürler...

samsamsa
12-04-2009, 00:10   |  #2  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

sanırsam exe pcye yüklenmeden çalışmıyor.

Burgut
14-04-2009, 17:36   |  #3  
Yıllanmış Üye
237 mesaj

Burası pek Romaya benzemiyor ama.. Sen bir nevi heking yapmak niyetindesin anlaşılan... :) Eskiden Geocities website oluşturma program parçacığını önce senin bilgisayarına yükleyip geçici olarak kurar, sonra sen burada işlerini yapıp kapatırdın. Sen istemci tarafına br program parçası gönderip onu çalıştırmak istiyorsan eyvallah.. Ancak sen herhangi bir javascripti veya program parçası veya troyanı sunucu bilgisayarına /serverına gönderip oradaki operatör de bunu çalıştırmaya onay verirse, veya sen program indirme sitelerine kendi zararlı programını "faideli program" diye koyar da başka birisi de bunu alıp bilgisayarına kurmaya çalışırsa, heking programları vasıtası ile sunucu bilgisayarına takla bile attırırsın.. Ancak senin bunu kuru bir javascripti ile yapman imkansız. Donanımının yerinde olması ve ne yaptığını iyi bilmen gerekir.

PcMaKeR
21-04-2009, 20:25   |  #4  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

client tabanlı dil olan javascript ile ne exe ne dll nede yeni bir program türü dosya açamazsın.

ama serverda bir program çalıştırmak istersen server side yada sunucu tabanlı bir scriptleme dili kullanmalısın.

asp.net
php
jsp
cgi
asp gibi diller ile yaparsın bunu ama oda eğer sunucu sahibi sitene gerekli izinler vermişse ancak. diğer türlü işletim sistemi kısıtlamalı çalıştırır.

OnlyMann
21-04-2009, 20:56   |  #5  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

exe programlar kullanılan işletim sistemi kütüphanelerini kullandığı için çalıştırılacak programın kütüphanelerinin (dll,lib vs) çalıştırılacak makinada mevcut olması gerekir. internet üzerinde çalıştırma olay ise düşündüğünüz kadar kolay değil nedeni ise işletim sistemi korumalarıdır. bunu ancak bir takım güvenlik önlemleri (tedbirleri) ssl, sertifika vs gibi yollarla yapabilirsiniz. düşünün indirlen basit bir exe programı bile bir takım sorgulamalar sonucunda bunu en iyi vistada ki daha önceki işletim sistemlerinde de görebilirsiniz. PCMaker arkadaşımızın dediği gibi ancak ara yüzlü uygulamalar yazılarak bir takım veritabanı vs işlemler yapılabilmektedir. Sürücüleri bile yüklerken yapılan yüklemenin güvenli olup olmadığını sormaktadır. onu sağlayan ise güvenlik sertfikası denilen bir mekanizması ile çalışmaktadır. sertifikaya örnek ise en iyi bilinen verisyn bizde de tübitakın bir alt kurumu vermektedir. bunu vermek için verilecek uygulamaya ait program kodları denetlenmektedir.
Sözün özü ciddi işlemler gerekmektedir.

Son Düzenleme: OnlyMann ~ 21 Nisan 2009 23:21
PcMaKeR
21-04-2009, 23:07   |  #6  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Maker ??

PcMaKeR ı da kısalttınız ya valla gam yemem artık rahatlıkla ölebilirim. abi helal olsun.

Bu arada unutmadan söliyim. sunucu ile client arasında siteden hiçbir zaman exe çalıştıramazsınız: özel durumlar hariç:

virus exploit vb yada yüklenen bir activex yada plugin borwser üzerinden erişir sisteme ancak öyle çalışır. SSL miş ne biliyim güvenli portmuş bunlar imkanı yok çalıştıramaz.

Özel durumlar hariç dediğim gibi yukarıdaki bahsettiğim özel durumlar haricinde çalıştıramazsınız. Bloked.

OnlyMann
21-04-2009, 23:20   |  #7  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj
PcMaKeR
Maker ??
Pardon hocam kusura bakmayınız.

bektash
21-04-2009, 23:51   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,997 mesaj

inet üzerinde exe çalışmaz. Açılımı (Executable)'dır. Sadece İşletim sistemleri üzerinde çalışır. Mesela : DOS, OpenVMS, Microsoft Windows, ReactOS gibi Online olarak oto download yapabilirsin fakat yine İşletim sisteminde çalışır. Tabi çalıştır dedikten sonra :)

PcMaKeR
22-04-2009, 21:24   |  #9  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
OnlyMann
Pardon hocam kusura bakmayınız.
Kızmadım yada darılmadım Onlymann yanlış anlama. Sadece biraz kılımdır nickime karşı. Oda benim netteki adım ;)

TKTugberk
31-08-2009, 05:59   |  #10  
Yeni Üye
21 mesaj

bende açılmaz diye biliyorum açılırsa benimde işime yarar

Son Düzenleme: TKTugberk ~ 31 Ağustos 2009 06:09
simonare
05-09-2009, 03:46   |  #11  
Üye
71 mesaj

senin için açtırtalım :)  farzımahal activex lerle açabilcek bile olsan güvenlik programları artık executable ların davranışlarını inceliyor ki buda zararlı dosyaların sistem üzerinde işletilebilmesini güçleştiriyor.

CG5
27-10-2009, 19:49   |  #12  
Üye
91 mesaj

çok saolun arkadaşlar

xteam
22-12-2011, 20:37   |  #13  
xteam avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
197 mesaj

peki bunu http://www.3doyunlar.net/ online oyunları pc ye yüklemeden nasıl açıyor oynadıgım oyunun dosyasını bir türlü bulamıyorum.
Yüklenen dosyalara Baktıgımda Scriptler var .swf  game dosyası yok yada .dcr dosyaları var. 
Eger pc ye dosya yüklüyorsa nereye yüklüyor.