internete bağlanma

seckin1988
19-01-2010, 00:44   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
31 mesaj

arkadaşlar merhaba benim sorunum şu.elimde bi netbook,desktop bilgisayar,airties 54mbps kablosuz usb adaptörü (desktop pc için) ve pikatel airmaz modem var.fakat internete bağlanamıyorum.netbookumda başka aygıtların kablosuz ağ bağlantıları çıkıyor kendi bağlantımı bulamıyorum desktop'da da aynı problemi yaşıyorum.normalde otomatik olarak kendi ağ bağlantımı tanıması gerekmez mi ? eğer kendimiz ağ bağlantısını tanıtıcaksak ne gibi bi işlem yapmalıyım ? teşekkürler..

Batıkan Doğan
19-01-2010, 00:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,366 mesaj

Modemdeki WLAN ışığını yanmıyorsa modemin kablosuz bağlantısı kapalıdır. Şöyle açabilirsin: İnternet tarayıcının adres satırına 192.168.1.1 yazıp kullanıcı adına 'admin', parolaya 'password' yazıp modemin web arayüzüne gir. Ardından sol taraftaki listedeki 'Kablosuz/Temel' bölümünden 'Kablosuz Etkin'i işaretleyip onayla. Güvenlik bölümünden ağa şifre (WPA) koymayı da unutma.

seckin1988
19-01-2010, 01:35   |  #3  
OP Yeni Üye
31 mesaj

öncelikle yardımlarınız için teşekkürler.modemimden ışık gelmiyor sadece wan bölümü turuncu yanıyor daha sonra sönüyor.internet web tarayıcıma 192.168.1.1'ı girdim fakat birşeye ulaşamadım.biraz önce netbookum modemin bağlantısını algıladı fakat şuan yine çalışmıyor modem wan'de yanlızca turuncu ışık yanıyor.

Batıkan Doğan
19-01-2010, 01:59   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,366 mesaj

Sadece turuncu ışık yanıyorsa o zaman internet bağlantısında da sorun var. Tavsiyem modemi resetleyip baştan kurman yönünde. Ardından modemin güncel firmware'ini indirip yükle. Yine de düzelmezse sorun modemdedir.

http://www.adslteknikservis.com/default.asp?sayfa=pikatel_airmax
http://www.elkotek.com.tr/page.asp?PageID=338

Ekleme: Modemin web arayüzü farklı olabilir. En iyisi modemin kullanım kitapcığından yardım al.

Son Düzenleme: Batıkan Doğan ~ 19 Ocak 2010 02:03
seckin1988
19-01-2010, 22:14   |  #5  
OP Yeni Üye
31 mesaj

öncelikle yardımlarınız için tekrar teşekkürler..fakat verilen adreslerle web arayüzüme giremiyorum ayrıca hala modemden ışık gelmiyor..kendi desktop bilgisayarımda kullandığım pikatel usb modemim var.onunla ilgili hiç bir problem yaşamıyorum.birde netbookum var bir yakınımın kullanmadığı ama çalışır halindeki modemini aldım.fakat hala netbookum bulamıyor bağlantıyı.

Batıkan Doğan
20-01-2010, 00:16   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,366 mesaj
Alıntı: seckin1988  
öncelikle yardımlarınız için tekrar teşekkürler..fakat verilen adreslerle web arayüzüme giremiyorum ayrıca hala modemden ışık gelmiyor..kendi desktop bilgisayarımda kullandığım pikatel usb modemim var.onunla ilgili hiç bir problem yaşamıyorum.birde netbookum var bir yakınımın kullanmadığı ama çalışır halindeki modemini aldım.fakat hala netbookum bulamıyor bağlantıyı.
Şimdi şöyle mi? :) Netbook'un, Pikatel kablosuz modemini ve arkadaşından aldığın kablosuz modeminin kablosuz ağını görmüyor ama çevredeki diğer kablosuz ağları görüyor ve Pikatel modeminin WLAN ışığı da yanmıyor. Bi de evinde kullandığın diğer Pikatel Usb modeminle internete bağlanıyorsun yani internette sorun yok. İlk önce kablosuz Pikatel modeminin arkasındaki reset tuşuna modem açıkken kalem vs. bi şeyle bi süre basılı tutup modemi resetle. Ardından bilgisayarına ethernet kablosuyla bağlayıp kurulum CD'siyle kur. Zaten orda kablosuz ağın adı, parolası vs. ayarlama imkanı verecek. Kurulumdan sonra da yine olmazsa linklerden modemin güncel yazılımını yükleyip dene.

seckin1988
20-01-2010, 18:17   |  #7  
OP Yeni Üye
31 mesaj

şimdi elimde olan aletler...bir adet desktop bilgisayar ve onunla internete girdiğim usb'li pikatel modem...ve bir netbookum var netbook ile de internete girebilmek için arkadaşım kullanmadığı ama çalışan wireless pikatel airmax modemini verdi.ama dediğim gibi napıyorsam yapıyım netbookum tanımıyor modemi(fakat çevredeki diğer wireless modemleri görüyor komşununukini falan)  zaten modeminde kırmızı power ışığı dışında hiçbir ışığı yanmıyor.sadece turuncu ışık yanıyor sönüyor daha sonra yeşil ışığı bir kez yanıyor ve sönüyor.modemin arkasında sadece açıp kapama düğmesi var reset olarak ona mı basıyım ? birde artık sadece netbookumla bağlanıcam o wireless modemle onun için wireless modemin cd'sini netbookuma tanıtmam gerekicek mi ? sorun telefon bağlantısıyla ilgili falan olabilir mi ? ama diğer masaüstü bilgisayarımda interneti çok rahat kullanıyorum bir tek wireless işini halledemedim diğer bilgisaayrım için..

Batıkan Doğan
20-01-2010, 20:16   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,366 mesaj

Reset tuşu, açıp kapama düğmesiyle ethernet portunun arasında ki zaten altında yazar. Modem açıkken ona basılı tutup resetle. Sonra modemin kurulum cd'si yoksa aşağıdaki sayfadan kurulum programını indirip kendi kullanıcı bilgilerini girerek kur. (Modemde arkadaşının @ttnet uzantılı kullanıcı adresi ve parolası kayıtlıdır o yüzden modemi kendi telefon hattına bağlandığın zaman internete çıkamıyordur. Kablosuz ağı da yine arkadaşın kullanmadığı için devre dışı bırakmış olabilir.)

http://www.adslteknikservis.com/default.asp?sayfa=pikatel_airmax

seckin1988
20-01-2010, 23:49   |  #9  
OP Yeni Üye
31 mesaj

modemin cd'si vardı yükledim masaüstü bilgisayarıma pikatel kolay kurulum açılıyor modeminiz aranıyor,ip statik'e çekiliyor diyor fakat öylece duruyor yani bulamıyor.başlat/çalıştır'dan cmd komutunu girdin open 192.168.1.1 yaptım fakat  ana bilgisayara bağlantı açılamadı,bağlantı başarısız diyor o zamanda.yani modemi resetlemek için arayüze giremiyorum reset tuşuda yok sadece power tuşu var reseti arayüze girip reboot komutu girerek yapılıyormuş.ne yapıcam bilmiyorum.geçen gün denediğimde netbookta yanlızca bir kere arkdaşımın kullandığı kullanıcı adıyla tanıdı wireless'ı nasıl oldu bende bilmiyorum.

Batıkan Doğan
21-01-2010, 00:22   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,366 mesaj

Peki hangi bilgisayardan modemi kuruyorsan o bilgisayarın yerel IP adreslerini şöyle girip dener misin:

IP adresi: 192.168.1.2 (192.168.1.3...255'e kadar) 
Varsayılan ağ geçidi: 255.255.255.0 (Otomatik atanır)
Varsayılan ağ geçidi: 192.168.1.1 (Modemin IP'si)
Tercih edilen DNS sunucusu: 192.168.1.1 (Modemin IP'si veya istediğin herhangi DNS sunucusu)

Son Düzenleme: Batıkan Doğan ~ 21 Ocak 2010 00:24