internetteyseniz mutlaka okuyun!!

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
aragorntheelessar
19-02-2004, 15:21   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
268 mesaj

onu özellikle adult sitelere girilmesi sonucu bilgisayara yüklenen ve her açılışta sizi başka ve çok pahalı bir kanaldan internete sokan programcıklarla ilgili. Ben internet kafe işletiyorum ve inanın her gün en az 20 tane bu tip program temizliyorum. Gerçi ben harici modem kullandığım için bunlar amaçlarına ulaşamıyorlar ama yine de bilgisayarların normal yolla internete bağlanmasını engelliyorlar. Bunlardan kurtulmanız için yapmanız gerekenler;

1) Girdiğiniz sitede bir linke tıklamadan önce mousu linkin üzerine getirin ve ekranın sol alt köşesindeki durum çubuğundan sizi nereye yönlendirdiğine dikkat edin. EXE uzantılı hiçbir programı indirmeyin!!!

2) Yine de bazı programlar sorgusuz sualsiz bilgisayara girerler ve bunları temizlemek biraz uzun iştir. İlk iş olarak ethernet kablonuzu çıkarın ya da modeminizi kapatın...

3) Bu tip programların %99'u siz görmesenizde arka planda çalışır; bu nedenle "Bul" komutunu kullanarak programları bulsanız bile silemezsiniz. Size erişim engellendi dosya kullanılıyor benzeri bi uyarı çıkar. Ctrl_Alt_Del tuşlarına basıp o an aktif olarak çalışan tüm gereksiz programları kapatın. Sadece explorer ve systray'ın kalması yeterlidir mesela. Bu programları kapatmadan önce ismi size yabancı gelen tüm uygulama isimlerini bi yere not edin.

4) Sonra Başlat-->Bul komutundan teker teker tüm not ettiğiniz programları silin. Bazen silinemiyor uyarısı çıksada bikaç denemede silineceklerdir. Eğer hala silemiyorsanız program kendini arka planda tekrar açmış olabilir. Kapatın ve tekrar silin.

5)  Ne yazık ki daha kurtulamadık, bu şekilde bırakırsanız büyük ihtimalle bilgisayar yeniden başladığında aynı işlemleri yapmak zorunda kalırsınız. Bu programları kendilerini kopyaladıkları Registry kayıtlarından da silmeliyiz. Bunun için Başlat --->Çalıştır'ı tıklatın ve açılan kutucuğa Regedit yazıp entera basın. Burası Registry kaydınız ve dikkatli olun yanlış işler yapmamalıyız. Önce F3'e basın ve açılan menüden aramak istediğiniz kelimeyi yazın; örnek "LiveCam_tr". Program kayıtları arayacak ve ilk kaydı bulduğunda duracaktır. Kayıdı sağ klikleyip güvenle silebilirsiniz. Sonra tekrar F3'e basıp kayıt içi arama tamamlandı diyene kadar bu işlemleri sürdürün. Bu sisteminizden programı geri dönüşümü olmayan bi şekilde silecek ve açılış menüsünden de kaldıracaktır.

6) Burada dikkat etmeniz gereken tek şey örneğin "xxx" veya "sex" gibi sözcükler aratırken windowsun kullandığı kayıtları da silmemeniz mesela "Sex" sözcüğü arartırken program "MSexplorer" gibi bir kayıtta da duracaktır. O yüzden silmeden önce kaydın o adi programlara ait olduğuna emin olun.

7) Biraz uzun oldu biliyorum arkadaşlar ama bunun tek yolu bu. Programlarım klasörlerindeki Uninstall dosyalarına aldanmayın hiç bir işe yaramaz. ha bi de sabırlı olun çünkü bu tip programlar kendilerini registry'de bi çok anahtara kopyalarlar ve tek tek silinmeleri baya uzun sürebilir.

LmandrakeL
21-02-2004, 12:25   |  #2  
Üye
78 mesaj

Tespitlerin iyi ... ve Yeterli sayılabilir ... Fakat yinede kullanıcıların yeterli bir biçimde bilgilendirmeleri gerekir.

Swat_Man
21-02-2004, 17:22   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,488 mesaj

bencede

aragorntheelessar
22-02-2004, 00:24   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
268 mesaj

arkadaşlar bilgile paylaşıldıkça çoğalırmış ben kendi payıma düşen işi yapıp buraya yazdım ve sizlerde okudunuz diğer kullanıcılarda okuyup bu konu hakkında en azından bir fikir edinirler.

chipforumcom
06-03-2004, 18:07   |  #5  
Taze Üye
3 mesaj

arkadaşlar temizliğin en kolay yolu hiç bulaştırmamaktır.ayrıca deepfreze denilen bir program bu konuda başarılı sayılır. 60 günlük sürümü var..
her restart yapılıştı temiz sistemi geri yüklüyor ve hiç bir kayda izin vermiyor.

BwT
07-03-2004, 11:14   |  #6  
Yıllanmış Üye
720 mesaj

dikkat edilmesi gereken bir konu gerçektende.herkesin bu konuda bilgilenmesi gerekir..

Banned
08-03-2004, 00:51   |  #7  
Banlandı
109 mesaj

Herşeyi halledip bilg restart yapınca gene çalışıyorsa çözümü:
Başlat->Çalıştır^dan msconfig yaz enter'a bas.Başlangıça gel ve ordaki kutulardan sex,xxx, dialler ve yabancı gelen şüpheli gelen exe uzantılı dosyaların kutusunu boş yapın sonra kpatıp, bidah restart yapın artık otomatik bağlanmaz ta ki bidaha siz indirene kadar.

onurk
09-03-2004, 15:54   |  #8  
Taze Üye
4 mesaj

arkadaslar bende aynı sorunla karşılastım ve spy sweeper denilen bir programla olayı halleddim bilgisayarımda 20 ye yakın adware ve spyware gibi programlar çıktı hepsini temizliyor www.spybot.com'dan indirebilirsiniz.
tek kötü tarafı anti-virüs yazılımlarının up to date programlarınıda adware sanıyo yanlışlıkla onlarıda silmesine izin vermeyin genelde bu programların ismi backweb dir dikkat.

Fairfax
31-03-2004, 16:48   |  #9  
Taze Üye
10 mesaj

Ama-kendi düşünem-adaware spyware denilen sistem kaynaklarını sömürmekten başka birşey yapmayan o aptal programları etkili bir biçimde temizliyor.Ya bide birşey sorucam YAW programının ingilizce sürümü çıktı mı?????

havenofear
02-04-2004, 14:54   |  #10  
Yeni Üye
25 mesaj

Lavasoft Ad-Aware6 programını indirip Referans listi güncelleyin ne Spy kalır ne başka birşey program Free

havenofear
02-04-2004, 14:55   |  #11  
Yeni Üye
25 mesaj

Uyarmadı demeyin P2P programlarını(Kazaa,Morpheus vb..)göçertebiliyor.

aragorntheelessar
06-04-2004, 20:09   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
268 mesaj

zaten ad-aware'in güncel bir sümünü kullanıyorsan hiç bir sorun olmaz merak etmeden kullanın bu arada haklısın P2P programları gidiyo deneme yanılma ile öğredim:)

o z g u r
15-08-2004, 15:13   |  #13  
Taze Üye
4 mesaj

Konuyu incelerken bende ilkelde olsa bir yöntemi paylaşmak istedim.

Geçen aylarda Chip dergisinin verdiği CD'lerden birinde tam sürüm Ashampoo Uninstaller programını görmüş ve kurmuştum. Benim fix programlarımdan biri haline geldi. Bu topicte bahsedilen sorunlardan uzak durmak için bilinçli bir sörfçü olmak gerekli fakat bazı durumlarda şahsen birtakım sitelere girmeye mecbur kalıyorum. "Astalavista.com" sanırım nededemek istediğimi daha iyi açıklar.
   Gelelim ipucuna, özellikle bu gibi sitelere girmeden önce Ashampoo'ya herhangi bir dosyayı install edeceğimi gösteriyorum. (txt yada jpg) Ashampoo o andaki dosyaları ve registry taradıktan sonra, malum sitede işimi hallediyorum(Her şey bittikten sonra). Ve son olarak Ashampoo'nun penceresine bir ad girip log dosyasının oluşturulmasını sağlıyorum ve bu dosyayı Ashampoo ile uninstall yaptıktan sonra... gerisi malum..
Bazen istisnalar olabilir fakat harici programlar kullanmadan P2P'yi göçertmeden korunmanın bir yöntemi..

tigi
15-08-2004, 15:40   |  #14  
Yeni Üye
36 mesaj

bir çok aileyi yıkılmaktan kurtardın sagol