irql_not_less_or_equal Hatası Kesin Çözüm(Kolay)

ozencerkan
03-11-2012, 18:56   |  #1  
ozencerkan avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
36 mesaj

irql_not_less_or_equal Hatası Alıyorsanız Çözüm Burda:(Çözüm En sonunda isteyen direk bakabilir)

(irql_not_less_or_equal  Hatası çok farklı nedenlerle oluşabilir korkmayın en kötü formatlarsınız :) )

Öncelikler merhaba arkadaşlar. Bu hatayı aldığımdan beri 2 gün geçti İnternette bulduklarımın HİÇBİRİ işime yaramadı kendim çözdüm.

Bu hatayı bir oyun yükledikten sonra yaşadım(aslında oyundan sandım crack ile ilgilidir mâlum oyunların fiyatları yüksek ve her şehirde bulunmuyor) bilgisayarı her ethernet kablosu takılıyken her açışımda resetliyordu. Usb takınca resetliyordu ve yada dışarıdan herhangi bir aygıt takınca pc reset atıyordu.Her türlü yolu denedim en az 20 program indirdim temizleme ve onarmayla ilgili.Hiçbiri işe yaramadı. Yok usbler pislenmiştir vs. saçma sapan şeyler internette dolanıyor. 

Yapıpta Çözüme Ulaşamadığım Yöntemler:

1. Ramlerin yerini değiştirmek yada çıkarıp teker teker denemek.

2. Ekran kartını sökmek (Ob-boarddan çalıştırdım).

3.Ekran kartı driverlerini kaldırmak.

4.Tüm parçaları çıkarıp temizlemek.

5.Bilgisayar açılışı sırasında F8 ile bilgisayarı onar yada en son düzgün ayarlara getir(yada benzer birşey) yapmak.

6.Usb içlerini ve ethernet kablosu girişini temizlemek.

7. Renkli fanlar yerine normal fan takmak.

Çözümüm ise şudur:

Pc'ye ethernet kablosunu taktığımda eset sıkı koruma veya paylaşıma izin ver diye seçmem için yazı çıkardı şansıma bir baktım dns ayarlarında çok acayip birşeyler yazıyor ve 1. Dns 157.3.123.1 (diğerini yazmıyorum denemeye kalkmayın diye) dns ayarları değişmişti dedim noluyo meğerse ben her usb takışımda bilgisayar aygıt sürücüsü yüklemek için internete bağlanmaya çalışıyor Dns üzerinden geçtiği için internet bağlantısı artık napıyorsa o dns ayarı pc irql_not_less_or_equal hatası veriyodu ve 100 e kadar aşağıda bölümde sayıyordu.(Bu zamana kadar en az 25 program falan kaldırdım belki ilgilidir diye).

Hemen değiştim Google Dns ayarlarıyla (8.8.8.8 - 8.8.4.4) şekşinde ve yaklaşık 5-6 saattir durmadan oyun oynuyorum hiçbir sıkıntı yok. Eğer sizin Pc nizde irql_not_less_or_equal hatası veriyorsa bununla ilgili olabilir.Ethernet kablonuz Pc açılırken takılı olsun 2 veya 3. defada reset atmayacak ve dns ayarlarını hemen değiştireceksiniz düzelicek.

Bir teşekkürü fazla görmeyin :)

Alıntı yapacak arkadaşlar kaynak belirtirseniz sevinirim.  

Edit : Yorum yaparsanız sevinirim

Son Düzenleme: ozencerkan ~ 04 Kasım 2012 23:46
ozencerkan bu faydalı başlığı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
RustemHesenov
16-02-2014, 13:33   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Kardeş pc`ye format atmak istiyorum. x32 bit yazdim. Yukleme başarılı ama bilgisayar açılmıyor. XP SP3 yazdım. Açıldı PC ama restart edince açılmadı. Şimdi X64 yazmak istiyorum. ama bu hatayla karşılaşıyorum. Bir çözüm biliyormusun?

arakkaya
09-06-2014, 12:54   |  #3  
Taze Üye
3 mesaj

bende iki ram vardı. birini çıkarttım. problem çözüldü.

ttbpc
29-06-2014, 13:41   |  #4  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 146
1,448 mesaj

Teşekkür ederim ozencerkan. Bende de bu hata vardı hatta konu bile açmıştım. Sağolasın çok işime yaradı.

kinjo23
19-08-2016, 18:37   |  #5  
Taze Üye
2 mesaj

Sonunda benim düzeltme bulundu
Her şey normale döndü çalışıyor
http://www.deskdecode.com/how-to ... -less_-than_-equal/

Son Düzenleme: kinjo23 ~ 19 Ağustos 2016 18:37
Kozba54
27-08-2021, 19:37   |  #6  
Yeni Üye
23 mesaj

https://www.kozba.org/irql-not-less-or-equal-hatasinin-cozumu/

Bende burada anlatılanları uyguladım, sorun normale döndü üstat.