İş arıyorsanız bu haberi mutlaka okuyun!

CHIP Online
16-09-2008, 14:04   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Yapılan bir araştırma, işverenlerin işe alım sürecinde Facebook'tan yararlandığını ortaya çıkardı.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/is-a ... ka-okuyun_8705.html

İnternetin hayatımıza girmesiyle beraber hayatımızda birçok değişikliği de beraberinde getirdi. Burada elbette internetin nimetlerini sayacak değiliz; zira bu herkesin malumu artık.

Bir iş araştırma şirketi, geçtiğimiz günlerde bir grup çalışanla yaptığı araştırmasını nihayet bitirdi ve sonucunu kamuoyuna açıkladı. Buna göre bu araştırmaya katılan işverenlerin büyük bir çoğunluğu, işe alacağı elemanlarının Facebook ve MySpace gibi sosyal ağ sitelerindeki profil bilgilerine göz attıktan sonra çalışanları işe aldığını itiraf etti.

Araştırmanın sonucuna göre, işverenler, işe alacağı potansiyel elemanının Facebook sayfasına bakmak suretiyle, bu kişinin profil kayıtlarını, resimlerini, ilgi alanlarını ve bu kişiyle ilgili çok daha fazla bilgiyi edinerek  işe alım sürecinde bir karara varıyor. Örneğin Facebook sayfasında işverenin hoşuna gitmeyecek bir takım fotoğrafların yer alması durumunda, işveren söz konusu çalışandan anında vazgeçebiliyor.

Bazı kariyer uzmanları da bu araştırmanın sonucunun dikkate değer olduğunu ifade ederken işe girmek isteyen sosyal ağ kullanıcılarına şu öneride bulunuyor: "Facebook gibi sosyal ağ sitelerinde kaydınız bulunuyorsa, içerisinde yer alan bilgilerinize dikkat edin ve dışarıdan negatif olarak anlaşılabilecek hiçbir materyale profilinizde yer vermeyin. Çünkü bu araştırma da gösteriyor ki, işverenler artık çalışanlarını internetten de tanımaya çalışacak."

Tüm konu: İş arıyorsanız bu haberi mutlaka okuyun!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: İşverenlerin işe alım sürecinde Facebook'tan yararlanmasını etik buluyor musunuz?

ylahh
16-09-2008, 15:00   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

Deli saçması tamamen antetik

onlineTR
16-09-2008, 15:08   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,947 mesaj

Tabıkı hayır,şok oldum..saçma sapan Turkıye'den yapıldıgını sanmıyorum.
Etik değil..

edofreak
16-09-2008, 15:57   |  #4  
Yeni Üye
24 mesaj

FEYSBUK ' u zaten sevmem. İşverenlerin de bu denli saçma birşey yapmalarının anlamsız olduğunu düşünüyorum.

Fattur
16-09-2008, 16:36   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Hayır, etik bulmuyorum.Facebook profili oluşturcam ama şu sebeple başka biri benim adıma oluşturmasın diye.Zaten profil boş boş yatacak :D

badwizard
16-09-2008, 19:26   |  #6  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

bence gayet etik bir kere facebook denen şey kesinlikle özel hayat değil, üye olduğunuz zaman kamuya açık bir kişilik olursunuz bunu bile bile mızmızlanmanın alemi yok, facebook sizi tehditle üye yapmıyor bilgilerinizi silah zoruyla almıyor, hem bilgilerimi vereyim hem hiç kimse bilmesin diyorsanız e o zaman amaç nedir diye sormak gerekir? özel hayatınızın bilinmesini istemeseydiniz zaten kamuya açmazdınız olay bu kadar basit.

CU_GS7
16-09-2008, 20:58   |  #7  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Garanti bankası işe alacağı kişilerinin evlerini hatta odalarını incelemeye gittiği düşünülürse facebook'a bakmak çok daha etik olmalı.. =)

Boracalin
16-10-2009, 22:16   |  #8  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj
Alıntı: CU_GS7  
Garanti bankası işe alacağı kişilerinin evlerini hatta odalarını incelemeye gittiği düşünülürse facebook'a bakmak çok daha etik olmalı.. =)
yuhhh harbiden bu dediğiniz gerçek mi ? 

bende bankacıyım üstelik katılım bankası... ama özel hayatımıza daha çok saygılılar... beni işe alacaklarsa özelimde ne işleri var ? 
garanti bankasını ve yaptığını esef ile kınıyorum..

secman
16-10-2009, 22:47   |  #9  
Yıllanmış Üye
247 mesaj

eleman alınca odasına değil kafasının içine bakılsın önce hiçbir şey bilmeden çalışan elemanlarla dolu  ayrıca facebooktan bakılması saçmalık 

Ciim
17-10-2009, 09:12   |  #10  
Yıllanmış Üye
454 mesaj

çok merak ediyorum

arkadaş listemi kendi arkadaşlarım bile göremezken, arkadaşım oolmayanlar resim ve bilgilerimi göremezken, bir resmim için mi facebooka bakıcaklar? baksınlar canım öağırsınlar canlı görüşelim :D yani saçma bir haber bence.. my space in işleyişi böyle değil sanırım belirli bilgiler herkese açık olmalı diye biliyorum.. neyse myspace im yok facebookumda yabancılara gizli

CapanQGLU
17-10-2009, 11:25   |  #11  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,511 mesaj

Yakında Facebook'a üye olmayanı işe almayacaklar :P