isim hakkı

kaşif
24-03-2009, 22:22   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
27 mesaj

merhaba.ben bir site kurdum.ancak daha önce bu site adında bir dergi piyasada varmış.isim konusunda bir işlem yapmam gerekirmi?

Süleyman.
24-03-2009, 22:34   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

bu siteden beklentiniz nedir? para kazanacak mısınız? manevi değeri var mı? yoksa hobi olarak mı kurdunuz? eğer ciddi bir şeyler düşünüyorsanız, marka tescili yaptırmanızda fayda var. aksi takdirde tek başına bu isimde bir dergi çıkması, eğer içerik benzeşmesi yoksa, telif açısından problem yoksa, sizin isim konusunda birşey yapmanızı gerektirmez. yine de herhangi bir marka sahibi kendi markasını korumak bakımından, kendi marka sınıfında diğer özel ve tüzel kişilere dava açabilir, bu hakkı saklıdır yani. şimdi konu fazla çetrefilli ve teknik. o yüzden siteyle alakalı beklentinizi sordum.

bwhiteb
24-03-2009, 23:19   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,354 mesaj

hatırladığım kadarıyla(yanlış olabilir)
internet alan adları alımında önce gelen alır prensibi var bildiğim kadarıyla fakat almış olduğun int. sitesinin ismi başka kimselerce marka olarak kullanılıyor ise şahısların talebi üzerine siteyi wermek zorunda kalabilirsin.

bildirici
30-03-2009, 13:12   |  #4  
Taze Üye
12 mesaj

siteadi.com ve siteadi.net ise hiçbirşey olmaz Önce satin alan alır.siteadi.com.tr yi ise zaten şirket değilsen ve marka tescilin yok ise alamazsın

Süleyman.
30-03-2009, 13:23   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
bildirici
siteadi.com ve siteadi.net ise hiçbirşey olmaz Önce satin alan alır.siteadi.com.tr yi ise zaten şirket değilsen ve marka tescilin yok ise alamazsı
.com ve .net uzantılı diye birşey olmaz diye birşey yok. Marka meselesi çok farklı ve geniş bir konu. İsterse marka sahibi dava açıp bahsedilen alan adına Türkiye'den erişime yasak koydurtur. O Amerika'dan alınan alan adının bir fonksiyonu da kalmaz. Eskiden bizim çocukluğumuzda köşe kapmaca oynardık. Kim oturursa onun olurdu. O kadar kolay değil. İlk alanın olur diye birşey yok.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 30 Mart 2009 13:24
PDesigner
01-04-2009, 05:06   |  #6  
Taze Üye
14 mesaj

com uzantısını aldıysanız bir sorun olmaz. Sonuçta o alan adı boş ve o alan adını alarak dilediğiniz siteyi kurabilirsiniz.

H@ckerCesur
05-04-2009, 17:30   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj
PDesigner
com uzantısını aldıysanız bir sorun olmaz. Sonuçta o alan adı boş ve o alan adını alarak dilediğiniz siteyi kurabilirsiniz.
bana da bu mantıklı gibi geldi ama. Tam bilgim yok bu konuda.