ISINMA PROBLEMİ

anatolian7x
31-10-2007, 16:09   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
21 mesaj

Öncelikle sistemi belirteyim.

intel core2 duo E6850 3.0 GHZ işlemci
Asus P5k-e wifi ap anakart
Asus eah2600xt 256 mb ddr4 ekran kartı
3x 250 gb seagate 16 mb sata2 HDD (2 si raid 1 )
4x1 gb kingston ddr2 800 ram
asus 18x dl DWD RW
asus kasa
700 W PSU
22" samsung 226BW monitör
vista business 64 bit

Arkadaşlar şimdi kafama takılan bişey var. İlk başta ekran kartına takıldım. Bana çok ısınıyor gibi geldi. Sürücü problemleri yüzüde catalyst control center i açamadığımdan GPU sıcaklığını falan da göremiyordum. Onu hallettim. Normal çalışmada GPU 59-61 derece arasında geziniyor. Oyunlarda tehlikeli boyutlara gelir diye endişelendim. Elimde fazla oyun yok şu an için. Quake 3 motoru üzerine yazılmış bir oyun ile sistemi test ettim. catalyst contol centerde tüm özellikleri maksimuma getirdim. Anti aliasing 8x gibi ki üstü yok menüde. Oyunun ayarlarından da çözünürlüğü  de desteklediği en yüksek çöznürlüğe getirdim ki zaten üstünü ekran kartı desteklemiyor. Yine ayarları sonuna kadar yükselttim. OYun ekranını küçültüp, catalyst control center i ve ASus al suit i açıtım ve oyun ekranının yanına koydum.Oynarken de hızlı hareket ederek ve durmadan dönerek ekran kartına yüklenmeye çalıştım.  GPU activity yüzde 99 oldu ama sıcaklık 67 dereceyi aşmadı sevindim. Ama işlemci sıcaklığı 73 dereceye kadar yükseldi. Sizce bu durum işlemci için risk oluştutu mu ne öneririsiniz? 73 derece bana biraz fazla geldi. YArdım lütfen.

Son Düzenleme: anatolian7x ~ 31 Ekim 2007 16:12
Borga-x
31-10-2007, 16:14   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

İşlemci sıcaklıgının 73 derece olması ıyı değil. Termal macun kullandıgını dusunuyorum. Acaba kullandıgın programlarda işlemciyi overclock eden programlar varmı.Varsa onları disable yap.Bıostan yapmış oldugun OC ayarları varsa kapat hatta bıosunu default durumuna getır. bırde öyle dene..

Son Düzenleme: Borga-x ~ 31 Ekim 2007 16:19
anatolian7x
31-10-2007, 16:41   |  #3  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
21 mesaj

İşin açıkçası donanım bilgim yazılım bilgimden çok daha iyidir. Bios u falan kurcalamadım, overclock falan da yapmadım. Kullandığım programalrda öyle bişey olduğunu düşünmüyorum. İşlemci soğutucusunu değiştirmek bir çözüm olabilir belki diye düşünüyorum..

Borga-x
31-10-2007, 16:50   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Tabıkı bu bır çözümdür. Ama bır oyunla yaptıgın deneme ıle bu kanıya bence varma.Sentetık benchmark programlarını kullanarak işlemcini ve ekran kartını zorlayarak ne kadar ısındıklarını daha da net bır sekılde anlayabılırsın. Mesela PCwizard programını kur  orda ufakta olsa bır benchmark programı ve ısıyı gosteren bır alan var bu şekilde bır test yapabılırısn. Ondan sonra kararın dogruysa sana önereceğim bir sogutucu var.TT big typhoon'dur ben aldım kullanıyorum süper bır sogutucu