işlemci ekran kartı değişimi

HELBAZLER
17-06-2010, 10:17   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

herkese selamlar.benim sorunum biraz garip dalga geçiyorum sanacaksınız ama gerçek.

önce donanımlarım:

amd athelon II x2 64 6000+ işlemci
am2 anakart(asus)
nvidia 86000gt
win xp (laf kalabalığı yapmayın donanımları değişince win7 64 bit kurcam)
bu bilgisayarda crysis cod 4 cod6yı bitirdim prostreti oynadım.ne kadar kasarsa kassın hepsini oynadım ve bitirdim -ki gerçekten çok fazla kastı-

işin ilginç kısmı şu benim bilgisayarım da counter 1.5 half-life var ve bu oyunlar ilk saydığım oyunların iki hatta üç katı kasıyor.

ben bilgisayardan biraz anladığımı düşünüyorum ve elimin altında en iyi temizlik araçları var ama bu kaslmaları durduramıyor

anakartı şunla değişmeyi düşünüyorum

AMD Phenom II X4 965 Black Edition AM3 3.4GHz 8MB Cache 45nm

not:bi soru daha:bu am3 soketli ana kartım am2 ama yazana göre bu geriye dönük olarak(yepyeni soru bi soru daha  :buda ne anlama geliyor?) am2+ ile uyumlu.buna göre anakrtı değşimem gerekirmi.bana ucuz yada fiyat performan anakart önerirmisiniz?

dip not:ekran kartıda değişecek fiyat performans dirx11 ekran kartı almak istiyorum önerilerinizi bekliyorum

yerin dibi not:amdden acayip soğudum ama bu işlemci gözüme iyi gözüktü.uygun fiyatlı intel 4 çekirdek tekliflerine açığım.

okuduğunuz için teşekkürler.özet olarak

1.eski donanımlarım nasıl
2.niye bu oyunlar(caunter yani yanlış anlamayın.bu bilgisayarda cod 6 oynayıp niye kasıyo diyenadama söverler)kasıyor
3. öneriniz nedir
4.yeni düşündüğüm işlemci nası
5.anakartamdeğişmelimi ne önerirsiniz.
6.ekran kartım nası olsun
7.amd oyun bilgisayarına göre değil diyosanız-ki çok duydum ve amdci biri olarak yanılyolar diyemem-
indel fiyat performans işlemci önerilerini bekliyorum.

Erşah
17-06-2010, 10:35   |  #2  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj

1.Eski donanımların ortalama bir seviyede. Bu donanımlar bahsettiğin oyunları medium -low ayarlarda oynatıyor olmalı.
2.Call of 6 çözünürlük ayarlarıyla falan oyna. Biraz kaliteyi düşür.Eğer max kalitede açmışsan donanımlardan dolayı kasama yaşarsın.Counter ı kasmasıda ilginç bir drum.Driver güncelleştirmelerini yap.Sistem de virüs olabilir.Bi virüs taraması yap.

Ayrıca bi bütçe sınırlaması yaz ki arkadaşlar ona göre yardımcı olsunlar.

IceManF1
17-06-2010, 10:39   |  #3  
IceManF1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,542 mesaj

PC'nizin Counter Strike oyununuda diğer oyunlara göre daha fazla kasmasının sebebi değişkendir.Bunu ancak Fraps FPS gösteren programla anlayabilirsiniz.
Oyun sahte olabilir.Oyundayken çalıştırdığınız uygulamalarda etkileyebilir.

Anakart modeliniz nedir? Asus ......
Eğer AM2+ ise BIOS güncelleyerek istediğiniz AM3 soketli işlemciyi takabilirsiniz.

Ekran kartı olarak DirectX 11 destekli Fiyat/Performans canavarı istiyorsanız ATI Radeon HD5770 alabilirsiniz.Ancak sağlam 450W PSU lazım.Zaten bu zamanda her kart için bu değer standart.

PSU olarak FSP 450W, High Power 460W(Intel Onaylı) ya da FSP SAGAII 500W uygun fiyatlarına rağmen kaliteli ve sağlam güç kaynaklarıdır.

İşlemci olarak en uygun fiyatlı dört çekirdekli işlemci AMD Athlon II X4 630'dur.Bütçeye göre Phenom II X4 serisinden de seçebilirsiniz.

AMD'den soğuyabilirsiniz ama ben şahsen Intel'den AMD'ye geçtim çok memnunum.Bunda seçtiğiniz işlemcinin performansı önemli.Yani Intel'de Core 2 Duo da alabilirisiniz ama sizi tatmin etmez.
Bu yüzden AMD ile yola devam etmek daha mantıklı ve daha hesaplı.

HELBAZLER
18-06-2010, 13:20   |  #4  
OP Taze Üye
11 mesaj

bütçeyi sıkıntı etmeyin bi fiyat-per ekran kartına ve üst performans amd ye yetecek param var.anakart arkadaşın dediğine göre değişmeyecek.o yuzden biraz daha üst model ekran kartı düşünebilirim.bu arada anakartın eskiliği işlemcinin performansında düşüşe neden olurmu?

IceManF1
18-06-2010, 14:43   |  #5  
IceManF1 avatarı
Yıllanmış Üye
3,542 mesaj

Anakartın modelin nedir? AM2 mi AM2+ mı?

Buna göre anlayabiliriz.

HELBAZLER
18-06-2010, 14:57   |  #6  
OP Taze Üye
11 mesaj

am2.arkadaşın dediğine göre güncelleme lazım ama benim merak ettiğim veri akış yolu kısmı anakart biraz(siz bayaaa anlayın) eski.ama benim düşündüğüm işlemci hts 4000 veri yolu istiyor. (chip arkasındaki sıralamada yazıyodu amdciler neyi kastettiğimi anladı) ayrıca amd x6 da alabilirim önerileriniz nedir.işlemciyi hemen almıyacağım(karne faciam yüzümden-daha eve bile gidemedim-karne yoketme bahanelerine açığım-)
fiyatları düşermi acaba.bide dolar kuru çıkarmı düşermi ekocu biri varsa yazsın lütfen

IceManF1
18-06-2010, 16:37   |  #7  
IceManF1 avatarı
Yıllanmış Üye
3,542 mesaj

Bütçe madem esnek.
O zaman yeni sistem kurun.Çünkü anakart işlemciyi etkiler.

Gigabyte MA785GT-UD3H AM3 DDR3 Anakart
ATI HD5770
FSP SAGAII 500W PSU
AMD Athlon II X4 630
Patriot Viper II 4 GB DDR3 1333 Mhz RAM