işlemci fanı

serkan167
30-03-2011, 16:27   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
186 mesaj

arkadaşlar işlemci ile birlikte gelen fanlara ne kadar güvenebiliriz neden çoğu kişi birde ayriyetten 150 dolar civarında para vererek başka bir fan daha alıyorlar?
birde pc parçalarına çıplak elle diğilde ameliyat eldiveni ile dokunsak üzerimizdeki statik elektrik zarar verir mi parçalara? tşk..

SAİNT
30-03-2011, 17:13   |  #2  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

stok fanlar sadece işlemciyi belli bir sıcaklıkta tutar o/c gibi bir uygulamada daha fazlasını veremezler + fan alanlar ya o/c yapmak için yada işlemcilerini daha serin ve sesiz çalışırmak için tercih ederler.
elindeki statik elektiriği atmak istiyorsan toprağa dokunman yeterli yada güç kaynağına dokunabilirsin.

fbli
30-03-2011, 17:16   |  #3  
fbli avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,158 mesaj

Statik bileklik veya kalorifer de kullanılabilir.

Mr.ED
30-03-2011, 19:03   |  #4  
Mr.ED avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
417 mesaj

Stak fan hem çok gürültü yapar hemde iyi soğutmaz. Çoğu kullanıcı sistemini hızını yeterli bulmayıp hızaşırttırırlar. Bunun sonucundada işlemci daha fazla ısınır. Buna engel olmak için Kule tipi özel soğtucu alırlar(parası olan su soğutma da yapabilir.).İyi bir soğutucu için 70 lirayı gözden çıkarman gerekir.

serkan167
31-03-2011, 14:11   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
186 mesaj

cevaplarınız için teşkekrüelr arkadaşlar o zaman ben over clock yapmak istemesem en iyi işlemciyide alsam kendisiyle gelen fan işimi görürü o zaman değil mi? birde bu lastik eldiven sonuç olaral işe yarar mı yarama mı tşk..

fbli
31-03-2011, 15:01   |  #6  
fbli avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,158 mesaj

Zaten her işlemci kendisini yeterli düzeyde soğutabilecek bir soğutucu ile gelir. Gürültü ve yeterince soğutamama dışında değiştirmek için bir neden yok gibi.

serkan167
31-03-2011, 15:30   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
186 mesaj
Alıntı: fbli  
Zaten her işlemci kendisini yeterli düzeyde soğutabilecek bir soğutucu ile gelir. Gürültü ve yeterince soğutamama dışında değiştirmek için bir neden yok gibi.
evet bu bana çok mantıklı geldi mesela intel diyelim kasıtlı bir biçimde kendi ürettiği işlemcyi soğutamayacak bir fanı kutuya koymaz herhalde

Rashnu
31-03-2011, 16:35   |  #8  
Rashnu avatarı
Yıllanmış Üye
347 mesaj

şimdiye kadar aldığım ve topladığım intellerde orjinal fanlarıyla hiçbir şikayet almadım. genellikle sessiz çaışıyorlar, birde arada temizlenince çok çok sessiz ve işe yarıyorlar gayet de memnunum 3 yıldır dual core çalıştırıyo ve daha temizlemedim :) işlemcinin değil de güç kaynağının az bir sesini duyuyorum oda çok az :) 
amd nin kutusundan artık fan çıkıyor mu bilmiyorum. uzun süredir amd de almadım. ama son olarak 5 yıl önce almıştım fan yokmuş :( ama o.c için ekstrafan ve soğutma  almalısınız. yoksa normal çalışma için kutudan çıkanlar yeter.

serkan167
31-03-2011, 17:04   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
186 mesaj
Alıntı: Rashnu  
şimdiye kadar aldığım ve topladığım intellerde orjinal fanlarıyla hiçbir şikayet almadım. genellikle sessiz çaışıyorlar, birde arada temizlenince çok çok sessiz ve işe yarıyorlar gayet de memnunum 3 yıldır dual core çalıştırıyo ve daha temizlemedim :) işlemcinin değil de güç kaynağının az bir sesini duyuyorum oda çok az :) 
amd nin kutusundan artık fan çıkıyor mu bilmiyorum. uzun süredir amd de almadım. ama son olarak 5 yıl önce almıştım fan yokmuş :( ama o.c için ekstrafan ve soğutma  almalısınız. yoksa normal çalışma için kutudan çıkanlar yeter.
teşekkürler şimdi atat oldu. birde şu lastik eldiven konusundan bahsetseniz lastik eldiven takınca statik bilezik veya örtüye ihtiyaç kalmıyor mu

Rashnu
31-03-2011, 17:26   |  #10  
Rashnu avatarı
Yıllanmış Üye
347 mesaj

olay servis kurmak vs.ile alakalı ise işi usulune göre yapmak en mantıklısı ama bir kart takacaksanız gerek yok aslında ama pcnin  elektriğini kesmeniz ve kolunuzda saat künye gibi takıları çıkararak yapmanız yeterli olacaktır.