işlemci farkları (çok mu fark var?)

hamann7725
27-02-2010, 22:55   |  #1  
hamann7725 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj

Merhaba arkadaşlar konu normalde buranın konusu değil ama öyle bi sohbet tarzında sormak istediğim için buraya açtım.Hepsiburada da gezerken dedim donanım hastaları var bende biraz parçalara göz atayım :)  merak ettim dedim şu core i3 i7 falan tutturmuşlar çok mu pahalı bişe bide öve öve bitiremiyorlar.. Baktım core 2 quad ın i7 den daha pahalı işlemcisi var.yani fiyatı önbellek mi etkiliyor? çalışma mantıkları mı farklı? Hatta i7 1366  core 2 quad 1333. Bu fark nedir intel mantığı açıklayabilir mi intelciler :)  Ben kafayı AMD ile bozduğum için birazda intele bakayım dedim :) gerçi AMD nin de şu sıralar son işlemcilerini takip edemiyorum... Bu fark nedendir acaba? Almak istesek bi fiyat açısından birde performans tarafından açısından hangisini almak daha mantıklıdır? Şimdiden teşekkürler.

http://www.hepsiburada.com/intel ... 92321&categoryId=46

http://www.hepsiburada.com/intel ... 99004&categoryId=46

Banned
27-02-2010, 23:16   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
54 mesaj

Merhaba-

Hemen Kısacak Kafandaki Soru İşaretleri Gidereyim, Bildiğim Kadarıyla :

Tabi Performans Bakımdan, i7 İşlemciler Daha İyi, Hatta TEPE SEVİYE Kullanıcılar İçin
Extreme Edition Serileri, SÜPER Ötesi
ÖRNEK: i7 975 Extreme Edition & i7 980X <-- Bu İşlemci 6 Çekirdekli..
Bunlar İNTEL'in En İyi İşlemcileri Ve 1366 SOKET Tipi Olan İşlemciler,
Yazdığın ; Quad için İse 775 SOKET Tipi İşlemciler
_ SOKET ?? ---> Anakart'ın Uyumuna Göre Olması Anlamına Geliyor.
X58 Tipi Anakart lar i7 İle Uyumlu Anakart lardır.

Quad Serisinden, i7 den Pahalı Olan Var, Demişsin ; ???
Oda İşlemcinin ÜRETİM TEKNOLOJİSİ  Ve Saat Hızları BAkımdan Bazı i7 İşlemcilerden Daha İyi Olabiliyor.
Ama Pek Bi Fark Yok, Yinede i7 ler Avantajlı Quad Serilerine Göre.

Bildiğim Kadarıyla Bilgilendirmeye Çalıştım, Umarım Yardımım Dokunmuştur.    :))

ADEM-KAYA
27-02-2010, 23:19   |  #3  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

775 pin alınmaz.Ölü yatırım olur.Tabi bütçe kısıtlı ve fazla işimiz yoksa alınır.
1156 pin i5 750 ve i7 860 dışında alınmaz.
1366 soket i7 920 dışında alınmaz.

İşlemcileri sadece ön belleklerine bakarak ve fiyatına bakarak kıyaslama olmaz.Bazen ucuz bir işlemci pahalı olan işlemciyi geçebiliyor.Bunu bir örneği i5 750 ve i7 920.Kıyaslama yapabilirsiniz.Googleda "İ5 750 Review" yazın çıkar.Ya da iki işlemciyi test edin..Örnek bir karşılaştırma:</

hamann7725
27-02-2010, 23:20   |  #4  
hamann7725 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,837 mesaj
Alıntı: Roxxx  
Merhaba-

Hemen Kısacak Kafandaki Soru İşaretleri Gidereyim, Bildiğim Kadarıyla :

Tabi Performans Bakımdan, i7 İşlemciler Daha İyi, Hatta TEPE SEVİYE Kullanıcılar İçin
Extreme Edition Serileri, SÜPER Ötesi
ÖRNEK: i7 975 Extreme Edition & i7 980X <-- Bu İşlemci 6 Çekirdekli..
Bunlar İNTEL'in En İyi İşlemcileri Ve 1366 SOKET Tipi Olan İşlemciler,
Yazdığın ; Quad için İse 775 SOKET Tipi İşlemciler
_ SOKET ?? ---> Anakart'ın Uyumuna Göre Olması Anlamına Geliyor.
X58 Tipi Anakart lar i7 İle Uyumlu Anakart lardır.
tabi yardımı oldu.en azından soketlerin önemini anladım :)
Quad Serisinden, i7 den Pahalı Olan Var, Demişsin ; ???
Oda İşlemcinin ÜRETİM TEKNOLOJİSİ  Ve Saat Hızları BAkımdan Bazı i7 İşlemcilerden Daha İyi Olabiliyor.
Ama Pek Bi Fark Yok, Yinede i7 ler Avantajlı Quad Serilerine Göre.

Bildiğim Kadarıyla Bilgilendirmeye Çalıştım, Umarım Yardımım Dokunmuştur.    :))

Son Düzenleme: hamann7725 ~ 27 Şubat 2010 23:22
hamann7725
27-02-2010, 23:27   |  #5  
hamann7725 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,837 mesaj
Alıntı: ADEM-KAYA  
775 pin alınmaz.Ölü yatırım olur.Tabi bütçe kısıtlı ve fazla işimiz yoksa alınır.
1156 pin i5 750 ve i7 860 dışında alınmaz.
1366 soket i7 920 dışında alınmaz.

İşlemcileri sadece ön belleklerine bakarak ve fiyatına bakarak kıyaslama olmaz.Bazen ucuz bir işlemci pahalı olan işlemciyi geçebiliyor.Bunu bir örneği i5 750 ve i7 920.Kıyaslama yapabilirsiniz.Googleda "İ5 750 Review" yazın çıkar.Ya da iki işlemciyi test edin.http://www.anandtech.com/bench/default.aspx?b=2&c=1Örnek bir karşılaştırma:

Adem senin hesaba göre sanırım şu işlemciyi almak gerek. http://www.hepsiburada.com/intel ... 99655&categoryId=46  bi sonraki pc yi intel alabilirim :P  öte yandan önyargı gibi bişe oluştu kafamda hep derimki inteller fazla ısınıyor.Bu olayı intel çözdü mü? Birde fiyat-perf olarak AMD bana her zaman mantıklı gelmiştir ama ihtiyacım olmasada her zaman en yüksek gücü elimde tutmak istemişimdir ki intelin çok güçlü işlemcileri var bu da cezbetmiyor değil....

Banned
27-02-2010, 23:38   |  #6  
Banlandı
54 mesaj
Alıntı: hamann7725  
Adem senin hesaba göre sanırım şu işlemciyi almak gerek. http://www.hepsiburada.com/intel ... 99655&categoryId=46  bi sonraki pc yi intel alabilirim :P  öte yandan önyargı gibi bişe oluştu kafamda hep derimki inteller fazla ısınıyor.Bu olayı intel çözdü mü? Birde fiyat-perf olarak AMD bana her zaman mantıklı gelmiştir ama ihtiyacım olmasada her zaman en yüksek gücü elimde tutmak istemişimdir ki intelin çok güçlü işlemcileri var bu da cezbetmiyor değil....
[/alıntı

_ Kafana Takılan İNTEL'in Isınma Sorunumuydu xD :P
hamann Kardeşşşşş

ADEM-KAYA
28-02-2010, 00:00   |  #7  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

Hayır o işlemciyi önermiyorum ben.1366 soket ve füzuli oluyor 3 kanal bellek.
Sadece ağır program kullanan olursa 6GB Rem daha iyi elbette.

3 kanal remin pek bir getirisi olmayacağı kanısındayım.
Zire i7 860 da 2 kanal çalışıyor ve i7 920 den daha güçlü bir işlemci.
Platform olarak da P55 yeni nesil olduğu için tercih sebebi olur.

Misal sistem kurmak istersen AMD önermiyorum ben.Ayrıca İntel fazla filan ısnmaz.
AMD Phenom 2 x4 965 ve i5 750 nin TDPlerine bakacak olursak;
-İ5 750 : 95 Watt
-Phenom 2 x4 965: 125 Watt

O.C içinde daha yatkın.Güç tüketimi her şey demek değildir tabii ancak oyun performansı söz konusu olduğunda Core i** serisi daha iyi oluyor.

Pahalı işlemci olan İ7 950 bile oyunlarda çok gözle görülür bir fark yaratmıyor.
Zira kullandığı saat hızı ve buna bağlı birkaç üstünlük dışında çok gereksiz bir işlemci.

Değmeden geçemeyeceğim:

Ekran kartı konusunda da Direct X11 almaya bakılmalı.Günümüz oyunları için bir HD 5750 veya HD 5770 yeterli olur.Ancak bütçe yeterli ise HD 5850 den yukarısı yine boş yatırım oluyor.

Zira HD 5850 nin O.C yapıldığı takdirde HD 5870 i rahatça yakalayabiliyor olması.
Aynı durumda da İ5 750 nin O.C durumu kendisinden daha pahalı olan i7 920 yi geçmesi.
Fiyat ve pefrormans unutulmamalı.

Şimdi adamın birini gördüm ekran kartını HD 5970 almış iyi güzel ama sistemin gerisine bakalım;
İşlemciyi İ7 920 almış
Remleri 2X2 almış :S   3 kanal olsa hadi neyse..
Ana kartı zayıf bir model almış.

Şimdi akıl var mantık var o kadar para verebiliyorsun madem neden daha iyi olan İ7 860 almadın?
Ekran kartı da çok pahalı olmuş,nasıl kıyarsın 1200 Liraya :)

Fiyat ve performans istiyorsan elbette AMD ama,"giriş" ve "orta seviye" için.

Şimdi "Bulldozer" işlemcileri çıkacakmış.Ben sanmıyorum i7 9*** serisini geçeceğini,geçerse helal olsun.
Bende alırım AMD o zaman.Fiyatına göre tercih yapılır.Şu i7 860 ı geçsin birde fiyatı düşük olsun dokunmayın AMD ye gelsin :)

Ekran kartı değişmeyi düşünüyorum HD 5850 alabilirim belki :)
Tercih sebebim Performasnı ve düşük güç harcaması.
Ama fiyatına bakarsak 550 civarında geziyor.Ve o fiyatı hak etmiyor..

GTX 275 e gelince de o da fiyatına göre iyi sayılır.Bu saatten sonra alınmaz,bütçe 550 lira ise.
Sıfır kart hiç alınmaz.2.el 350 liraya gtx 275 alınabiliyorken.

Haydi ATİ görelim şu fiyat indirimini artık.HD 5850 nin fiyatını 450 Lira yap.

Son Düzenleme: ADEM-KAYA ~ 28 Şubat 2010 11:51
Kapalı Hesap (169436)
28-02-2010, 00:06   |  #8  
Kapalı Hesap
280 mesaj

Kardeş kıyaslama güzel tabikide ama bir ürünü alırken şuna dikkat etmeliyiz fiyat+performans olmalı yoksa çok pahalı bir ürüne servet yatırmanın hiçbir anlamı olmaz onun için iyi bilip ona göre almalıyız ve iyi bir tercih yapmalıyız.İntelle amd kapışması var oldukları sürece hep devam edicektir.Bu artık ticaretin bir cilvesidir.Tıpkı nvidia ile ati gibi ama her iki büyük üretici firma da sonuç itibarı ile piyasanın göz bebekleri olmuşlar çünkü onlar dan başka üretici ön planda olmadığı için kazananlar devalı onlar oluyorlar kısacası tercih yapmamız gerekiyorsa ikisi arasında hep fiyat hemde performansına bakıp hareket etmemiz çok doğru bir karar olur amd de intel de iyi bir üretici ama ben bir sistem kurmak istersem hangisi ile kurarım diye düşünüyorsan biri ile yoluna devam etmen gerekiyor her insanın farklı bir düşüncesi vardır siz mesela ben amd hastası biriyim diyorsunuz bende hep tercihimi intel den yana kullandım hiç de pişman olmadım ama bir gerçek var ki hiç bir insan mükemmeli yapamaz sonuçta kul yapısı en iyisini de çıkarsalar bir gün eskir arızalanır ve bozulur yokolur buna mahkumdur yapılacak olan birini seçmek fazla düşünmeye gerek yok ikisi de aynı işlemi yapan parçalar zaten ama o iki ürün içinden core quad bence daha iyi olandı çünkü birinde 8 mb diğerinde 16 mb önbellek vardı önbelleği büyük olan kazanır.Ben intel kullanıcısıyım pahalı olsa bile.

hamann7725
28-02-2010, 00:07   |  #9  
hamann7725 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,837 mesaj

Core i5 lerin içinde dahili grafik bilmem nesi varmış geçen chipte okudum :) Söz Adem yeni pc alırken seni bulacam diyecem adem paraları saçıyorum topla makineyi :D Normalde bende çok ilgiliyimdir de soğudum şu sıralar artık takip edemiyorum pasif bi adam oldum çıktım... Bu arada Roxxx kusura bakma üstte alıntı yapıp yazdım olmamış :) soketler konusunda sağol ;)