işlemci fırlıyor!

cileviathan
28-04-2009, 03:23   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
53 mesaj

nasıl bir başlık açacağıma karar veremedim ama benim sorunum şu; görev yöneticisini açıp sonra onu mouse ile basılı tutup sallayınca işlemci bir anda fırlıyor, %50'lere fırlıyor..

bu herhangi bir klasörü v.s. yine aynı şekilde yapınca da oluyor.. özellikle format attıktan falan sonra da denedim, hep oluyor..

aynı olay benim sistemime çok yakın bir donanım kullanan kuzenimde de oluyor, acaba amd işlemcilere has bir şey midir?

sistemim: athlon x2 6000 2mb, gigabyte ma770-ud3 mainboard, kingston 1 gb 800 mhz x2, eah2400pro 256 mb vga

Son Düzenleme: cileviathan ~ 29 Nisan 2009 14:24
H@ckerCesur
28-04-2009, 10:39   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

derdin ne ki pencereyi tutup sallıyon.
Hem suçlusun hem güçlüsün :))

durumun normal. Göz kırpma

durup durup ani işler yapınca işlemci yüzdesi artar biranda.

Süleyman.
28-04-2009, 11:36   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
H@ckerCesur
derdin ne ki pencereyi tutup sallıyon.
Hem suçlusun hem güçlüsün :))

durumun normal. Göz kırpma

durup durup ani işler yapınca işlemci yüzdesi artar biranda.

Bende olmuyor. Intel işlemci. :D

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 28 Nisan 2009 14:58
Borga-x
28-04-2009, 12:22   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Ekran kartının son suruculerını netten bulup ındırmenı öneririm.

matrax-38
28-04-2009, 12:43   |  #5  
matrax-38 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
746 mesaj
cileviathan
nasıl bir başlık açacağıma karar veremedim ama benim sorunum şu; görev yöneticisini açıp sonra onu mouse ile basılı tutup sallayınca işlemci bir anda fırlıyor, %50'lere fırlıyor..

bu herhangi bir klasörü v.s. yine aynı şekilde yapınca da oluyor.. özellikle format attıktan falan sonra da denedim, hep oluyor..

aynı olay benim sistemime çok yakın bir donanım kullanan kuzenimde de oluyor, acaba amd işlemcilere has bir şey midir?

sistemim: athlox x2 6000 2mb, gigabyte ma770-ud3 mainboard, kingston 1 gb 800 mhz x2, eah2400pro 256 mb

H@ckercesur arkadaşın dediği gibi durum tamamen normal bırak pencere tutup sallamayı hiç tıklamadan mouseyi masaüstünde gezdir yine artar çünkü sonuçta o da bir işlemdir ve işlemci etkilenir.

Mustafa@PC
28-04-2009, 14:10   |  #6  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

İşlemci böyle bi işlemde oynar ama çok az belki hiç oynamaz.

Bencede ekran kartı sürücüsünü güncelleyin,özellikle temalı veya modifiyeli xp ise işlemciye çok yük bindiriyo olabilir.

Sistemde virüs te olabilir.

mk1
28-04-2009, 14:33   |  #7  
Yıllanmış Üye
481 mesaj

ilginçç:)

S.W.A.T
28-04-2009, 17:27   |  #8  
S.W.A.T avatarı
Yıllanmış Üye
1,872 mesaj

evet sallayınca bende 67ye vurdu ama kasma yok işlemci intel :)

Mustafa@PC
28-04-2009, 17:28   |  #9  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Modifiyeli xp yada ağır temalar kullanıyosanız vurabilir,

Ama yinede fazla.

cileviathan
28-04-2009, 18:37   |  #10  
OP Üye
53 mesaj

:) bir arkadaş xp teması demiş, sistemden hemen en uygun performansa aldım ve şimdi tutup sallayınca:) maksimum yüzde 10 a çıkıyor.

ama misal görev yöneticisi açıkken, bu sayfayı firefox'da mouse'un üzerindeki dairemsi şeyle -adı neyse:)- aşağı yukarı çıkarırken hiç bir şey olmuyor; ancak mouse'un imlecini kenardeki şeye basılı tutup sayfayı aşağı yukarı indirince gene yüzde 30'a kadar vurabiliyor.

bu basılı tutma olayında bir hikmet var ama:) önerileriniz için teşekkürler.

Mustafa@PC
28-04-2009, 18:44   |  #11  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Bir tema vakası daha arkadaşlar,hem performans hemde sistem güvenliğiniz için xp nin default temalarını kullanın bence...

Quad-Core
28-04-2009, 19:17   |  #12  
Yıllanmış Üye
844 mesaj

İşlemci en küçük bile diyebileceğimiz işlemlerde %100'lere bile fırlar.

Önemli olan işlem bittiğinde işlemcinin normal seyrini almasıdır.

Zaten aksi bir durum olursa işlemci ısısından anlayabilirsin durumu..

Donanın izleme,bilgi yazılımları çokca mevcut.Netten bulabilirsin kolaylıkla..

gokhan38
29-04-2009, 03:20   |  #13  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,097 mesaj

adı ustunde işlemcı ve sende ona işlem yaptırıyon normal bışey

mancukya
29-04-2009, 13:40   |  #14  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

Sanirim sizin konustugunuz islemciler p1, p2 yada Amdnin eski islemcileri.
Gerci o islemcilerle bile olmaz cünkü o zamanki programlar ve sistem 100 400 mhz islemciler ve 32 mb ramle stabil calistigi icin o bile imkansiz.
islemci bir virus taramasi yada ne bileyim photo düzenleme yada oyun gibi sistemi yoran seylerde yukarilara firlar.
Basit bir explorer acilmasi ile islemci 100 de 50 leri falan bulmaz icinizde cok zeki arkadaslar var ama yorumlar gercekden ilginc.
Bu arkadasin basit bir dosya tarayicisi internet explorer bile degil islemci kullanimi artiyorsa sebebi gayet basit ama sizin söylediginiz olay degil.

Son Düzenleme: mancukya ~ 29 Nisan 2009 13:42
cileviathan
29-04-2009, 14:43   |  #15  
OP Üye
53 mesaj
cileviathan

sistemim: athlon x2 6000 2mb, gigabyte ma770-ud3 mainboard, kingston 1 gb 800 mhz x2, eah2400pro 256 mb

mancukya
Sanirim sizin konustugunuz islemciler p1, p2 yada Amdnin eski islemcileri.
Gerci o islemcilerle bile olmaz cünkü o zamanki programlar ve sistem 100 400 mhz islemciler ve 32 mb ramle stabil calistigi icin o bile imkansiz.
islemci bir virus taramasi yada ne bileyim photo düzenleme yada oyun gibi sistemi yoran seylerde yukarilara firlar.
Basit bir explorer acilmasi ile islemci 100 de 50 leri falan bulmaz icinizde cok zeki arkadaslar var ama yorumlar gercekden ilginc.
Bu arkadasin basit bir dosya tarayicisi internet explorer bile degil islemci kullanimi artiyorsa sebebi gayet basit ama sizin söylediginiz olay degil.
öncelikle sorunu çok iyi kavramışsın tebrik ederim, amd athlon x2 6000 bir nevi p1, p2 işlemci tabi. ayriyetten sorun explorer açılması değil, herhangi bir şeyi mouse ile tutup sallamada oluşan işlemci yüklenmesi. zaten başlığın açılma sebebi "bu kadar basit bir işlemle cpu neden fırlar?" konusu.

eğer merak ediyorsan, işlemciye oldukça yük bindiren programları -cubase ve vst-vsti- oldukça tatmin edici bir şekilde kullanabiliyorum, daha anlayacağın dilden pes 2009 dan call of duty 4-5 falan rahat oynayabiliyorum. virüstür diyeceğini bildiğim için, -denedim- harddiske full format attıktan sonra yep yeni kurulmuş sistemde  de aynı olay mevcut yani virüs sorunu değil. (ayriyetten format atmaya başlamadan önce virüsün ramlerin içine yerleşebilme ihtimaline karşılık ramlari takıp çıkararak sıfırladım)

buraya zamanını ayırıp yardımcı olmaya çalışan insanlara kinayeli bir biçimde "zeki" "ilginç" atıflarını yapmadan evvel, öncelikle aynayı kendimize tutup buraya neden mesaj yazdığımızı  -yardım etmek için mi yoksa dikkat çekmek için mi- sorgulamamız gerek diye düşünüyorum. saygılar..

mancukya
29-04-2009, 16:15   |  #16  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

1 Ramin icinde bilgiler stabil kalmaz elektrik kesildiginde Ramdeki hersey yok olur.
2 ben virus demedim ayrica internet explorerda demedim normal windowsun tarayicisini yazdim.
3 Athlon x2 6000 serisi p4lerden daha gelismis bir islemcidir intelin bile core 2 duolar cikana kadar canina okumustur.
4 Sisteme attigin formati burda konusmam formati attigin cd orjinal kopya nereden bunu bilemem ve tartismam.
5 oyun oynarken sistemin kasilmiyorsa sadece dedigin olayda oluyorsa muhtemelen yükledigin sistem icinde bir seyler kasma yapiyor bunuda bilemem yeterli bilgi yok bir eklenti sistem icinde ne bileyim görsel paketler falan varsa onlarida bilemeyiz illaki virus yada zararliy azilim bahseden olmadi sana.

Ayna mayna sana aynen iade ediyorum o noktayi kesinlikle sana karsi es gecmiyecegim.
Ayrica o zamani bizde ayirdik yardimci olmak icin ve söyledigim o yaptigini yazdigin islemde islemcinin o noktaya gelmesini normal bulmadigimi örnekle söyledim son olarakda ben yardimci olmak icin zaman ayirirken sacma sapan ahkam kesip bilgisizligini ön plana koyuyorsun ve saygisizlik yapiyorsun söylediklerimde hata varsaki yok okumayip es gecersin.
Yani ayiptir ya Athlon x2 serisini p1 ve p2 lerle ayni degere koyuyorsun Ramde virusun kalamiyacagini dahi bilmiyorsun ve üstelikde sana yardim etmek istedigim halde yazdiklarina bak aynen iade ediyorum cok bilmisligin yada bilgisizliginle yoluna devam et.

Son Düzenleme: mancukya ~ 29 Nisan 2009 23:18
cileviathan
29-04-2009, 20:30   |  #17  
OP Üye
53 mesaj
mancukya
Yani ayiptir ya Athlon x2 serisini p1 ve p2 lerle ayni degere
son attığım mesajı bile doğru düzgün okumamışsın -ya da anlayamamışsın-, tartışmaya hiç gerek yok o yüzden..

arkadaşlar peki tavsiye edebileceğiniz işlemci performansını test eden bir program var mı bildiğiniz?