işlemci hızını nasıl yükseltebilirim?

hsn
11-02-2010, 02:11   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

arkadaşlar meraba
arakadaşlar işlemcimi ve ram lerimi tam kapasitesinde nasıl kullanabilirim?(bazen birçok programı beraber kullanmam gerekiyo) sanırım overlock yapıp işlemci hızını yükseltmem lazım. Ama bunda sınır nedir?işlemciye bi zarar gelmesini istemiyorum. normalde 4 gb ram var ama 64 bit windows kullanmama ragmen hepsini göremiyorum.
yani bilgisayarı olması gereken ayarlara nasıl getirebilirim.
bU konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Erşah
11-02-2010, 08:39   |  #2  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj

pc nin özelliklerini yazar mısın?

Tanju.S
11-02-2010, 10:13   |  #3  
Üye
55 mesaj

İşlemci hızının 2.4 olmasına rağmen 1.6 gözükmesi işlemcide bulunan EIST fonksiyonunun işi kısaca değinmek gerekirse, işlemcinin yük altında olmadığı zamanlarda fsb çarpanını düşürerek (ki dikkat ettiysen sendeki 6 normalde 9 olması gerek) ısı ve voltaj tasarrufu yapar. Bios üzerinden advanced bios features sekmesi altında bu özelliği görebilirsin onu disabled yaparak işlemcini olması gereken hıza çekebilirsin.

hsn
13-02-2010, 19:13   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj
Alıntı: Tanju.S  
İşlemci hızının 2.4 olmasına rağmen 1.6 gözükmesi işlemcide bulunan EIST fonksiyonunun işi kısaca değinmek gerekirse, işlemcinin yük altında olmadığı zamanlarda fsb çarpanını düşürerek (ki dikkat ettiysen sendeki 6 normalde 9 olması gerek) ısı ve voltaj tasarrufu yapar. Bios üzerinden advanced bios features sekmesi altında bu özelliği görebilirsin onu disabled yaparak işlemcini olması gereken hıza çekebilirsin.
işlemci hızı bılgısayar yuk altındayken yukselıyosa o zaman senın degın sekmeyı disable yapmayada gerek yok sanırım!!! yada varmı yıne de ?
bıde 4 gb ram ın hepsını goremıyorum arkadaslar.teskkurlerAğzı kulaklarına varıyor

hsn
13-02-2010, 19:37   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj
Alıntı: Erşah  
pc nin özelliklerini yazar mısın?
-core quad 6600 işlemci
-asus p5b anakart
-win xp 64 bit iş.sis.

Tanju.S
15-02-2010, 17:46   |  #6  
Üye
55 mesaj
Alıntı: hsn  
işlemci hızı bılgısayar yuk altındayken yukselıyosa o zaman senın degın sekmeyı disable yapmayada gerek yok sanırım!!! yada varmı yıne de ?
bıde 4 gb ram ın hepsını goremıyorum arkadaslar.teskkurlerAğzı kulaklarına varıyor

Disabled yaparsan her zaman 2.4 olarak kalacak aksi halde gerektiğinde çıkacak 2.4'e