işlemci ısınıyor

HPQ-User
06-05-2009, 23:28   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

bypchd sormuş:
1. sorum 512sd 133 mhzrem mi daha iyi peformans verir yoksa 256 ddr 400mhz mı

2.sorum  işlemcinin fanı bir müddet döndükten sonra yavaşlayıp duruyor neden acaba

3. sorum ecs marka ms9147c model ana kartım var ekran kartım fx5200 bunu ne kadar daha yükseltebilirim ne kadarını kaldırır

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
1,7 celeron 256 mb rem

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

loganwolverine
06-05-2009, 23:38   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
944 mesaj

1-256 ddr
2fan işlemcinin ısısına göre devir atlıyor ısının düşmesiyle devide de düşüyor normal
3-ekran kartu slotu agp ati x1550 ya da x1650 almanı öneririm. hem ekonomik hemde iyi ekran kartlarıdır...

Mustafa@PC
06-05-2009, 23:41   |  #3  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

1.sorun 512 mb daha iyi performans verir,ama eğer şöyle sorsaydın-1 gb 667 mı 1.5gb 400 mu deseydin o zaman 1 gb derdim sebebi 256 mb ramde bilgisayarın kasmasından birşey anlamassın ama 512 mb enazından uygulamaları çalıştır ve daha az kasma yapar ;).
2.işlemcinin fanı ısıya göre döner yani işlemciyi soğutursa yavaş döner ısındıkça hızlanır.
3.Ekran kartı bu anakarta alıcaksanız en fazla agp 4x kartlara bakın piyasada mevcut.

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 06 Mayıs 2009 23:43
bypchd
07-05-2009, 08:14   |  #4  
Taze Üye
14 mesaj

şimdi işlemci fanı ile ilgili soruma ekleme yapmak istiyorum fan yavaşlıyor demiştim eksik söylemişim eğer bu normal se yavaşlaması yanı o zaman neden duruyor ve işlemci ateş gibi oluyorkısaca soğutmuyo ve duruyor e doğal olarakda bilgisayar donuyor

bypchd
07-05-2009, 13:19   |  #5  
Taze Üye
14 mesaj
bypchd
şimdi işlemci fanı ile ilgili soruma ekleme yapmak istiyorum fan yavaşlıyor demiştim eksik söylemişim eğer bu normal se yavaşlaması yanı o zaman neden duruyor ve işlemci ateş gibi oluyorkısaca soğutmuyo ve duruyor e doğal olarakda bilgisayar
demiştim di ya cevap alamadım yokmu cevap

omer.ertugrul
07-05-2009, 14:12   |  #6  
Yeni Üye
36 mesaj

Biraz geç de olsa;

Birkaç farklı nedeni olabilir ama şu çok önemli; çok ağır işlemler yaparken mi duruyor, yoksa sistem boştayken mi? Sistem boştayken bu iş normal sayılabilir. Ama sistem kilitleniyor demenizden, işlem esnasında fanınızın durduğunu varsayıyorum.

Size tavsiyelerim şunlar:

-Biraz mekanik bilginiz varsa kasayı açıp fanın tozlu ya da kirli olup olmadığına bakın. Eğer öyleyse kompresörle ( elektrik süpürgesi de iş görür ) temas ettirmeden temizlemek.

-Bazı anakartlar ( ya da programları ) fan devrini ayarlamanıza izin veriyor. bu ayarları kontrol etmenizde fayda olabilir.

-Fanınız arızalı olabilir. Mümkünse bir başka fan ile deneme yapmanızı öneririm.

-Aklıma son gelen ise sorunun çok küçük bir ihtimalle de olsa anakartınızdan kaynaklanıyor olabileceği. Bu durumda ise evde yapılabilecek pek bir şey yok gibi.

Mustafa@PC
07-05-2009, 14:20   |  #7  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Termal macunu yenilemeyi dene...

bypchd
07-05-2009, 15:47   |  #8  
Taze Üye
14 mesaj
omer.ertugrul
Biraz geç de olsa;

Birkaç farklı nedeni olabilir ama şu çok önemli; çok ağır işlemler yaparken mi duruyor, yoksa sistem boştayken mi? Sistem boştayken bu iş normal sayılabilir. Ama sistem kilitleniyor demenizden, işlem esnasında fanınızın durduğunu varsayıyorum.

Size tavsiyelerim şunlar:

-Biraz mekanik bilginiz varsa kasayı açıp fanın tozlu ya da kirli olup olmadığına bakın. Eğer öyleyse kompresörle ( elektrik süpürgesi de iş görür ) temas ettirmeden temizlemek.

-Bazı anakartlar ( ya da programları ) fan devrini ayarlamanıza izin veriyor. bu ayarları kontrol etmenizde fayda olabilir.

-Fanınız arızalı olabilir. Mümkünse bir başka fan ile deneme yapmanızı öneririm.

-Aklıma son gelen ise sorunun çok küçük bir ihtimalle de olsa anakartınızdan kaynaklanıyor olabileceği. Bu durumda ise evde yapılabilecek pek bir şey yok gibi.

donuyor bilgisayar mesela 6 tane İE açıkken mesela hiç yapmadığı şeydi bu önceden fanı gümbür gümbür dönüyor kötü de olsa sesi çıkıyor ve dönüyordu şimdi ise dönerken yavaşlıyor donuyor işlemci yanıyor adeta çok ısınıyor önceden saatlerce açık kalır bir sürü proğram çalışırdı

mesela far cry msn fazlaca İE açık kalıyordu winamp oluyordu yibe de gümbür gümbür dönüyor du son bir ayrıntı bu proplemi yanı dönerken ses çıkartıyordu ya onu engellemek için arkadaş yağ döktüğünü söylemişti bana ondan sonra ne ses kaldı ne gümbürtü ne de eskisi gibi dönme şimdi eğer temizle demişsiniz ya fanı çıkardım temizledim ne bileyim yine aynı oldu

omer.ertugrul
07-05-2009, 17:04   |  #9  
Yeni Üye
36 mesaj

Bence yağ vs sıvılar kullanmasanız iyi olur. Birincisi damlattığınız yağ ileride toz toplayıp macun kıvamına gelecek ve dönmeyi daha da zorlaştıracaktır. İkincisi de fan dönerken bulaşmasını istemediğiniz yerlere yağ sıçrayabilir.

Bence başka bir fanla deneyin. Mutlaka CPU fanı olmasa da olur. Bence sıkıntınız fan ile alakalı. Ama diğer fan ile de sıkıntı devam ederse güç ile alakalı bir problem dikkate alınmalı

bypchd
07-05-2009, 18:13   |  #10  
Taze Üye
14 mesaj

herkeze çok teşekkürler bakacağız artık bir çaresine