İşlemcide ısınma sorunu

HPQ-User
01-02-2008, 13:41   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

NIYAK53 sormuş:
İlk önce bizlere bu şekılde yardımcı olduğunuz için teşekkur etmek istiyorum.
Benim bilgisayarımdaki sorun oyunlarda kasanın yan kapağı açık olmasına rağmen oyunlarda bil. kasıyor ve kasarkende "Tıs" sesine benzer bir ses işlemciden gelıyor.İşlemciye üflediğim zaman kasma sona eriyor ve belli bir süre sonra tekrar aynısını yapıyor ben işlemcinin yeterince soğutulamadığından sanıyorum bana yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerekıyor tekrar tesekkur ederim

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Amd 64x2 6000+ işlemci
Kingston 512x2 533 Mhz Ram
Atı Raderon X1550 512 Mb Ekran Kartı
400W'lık Güç kaynağı
Asus M2N-Mx Anakart

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727)

Borga-x
01-02-2008, 14:15   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Eger işlemcinizin adam gıbı sogumadıgını düşünüyorsanız sogutucu blok uzerıne parmagınzla dokunun eger cok sıcaksa yanı parmagınızı yakacak sevıyede ıse. Bıostan bılmeden overclock yapmış olabılırsınız. Bıosu default duruma alın. Yok blok cok soguksa o zaman blok ıslemcı uzerıne temaz etmıyor demektır. Sogutucu blogu guzelce yerıne oturtmayı deneyın. AMD işlemcinin sogutma blogu yerıne zor oturur bunu da dıkkate alın. gerekirse kilitlrmr mekanızması düz bır hal alana kadar asagıya bastırmalısınız.

Aras Yurtman
01-02-2008, 17:26   |  #3  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
571 mesaj

İşlemcinizin ısındığını sandığınız bir anda BIOS ayarlarına girip CPU sıcaklığını kontrol edin. Eğer 65-70°C'den fazlaysa ya overclock yapıyorsunuzdur ya da soğutma sisteminizde bir sorun vardır. Fanı takmadan önce işlemci üzerine termal macun sürdüğünüzden emin olun.