İşlemcim Cpu aşırı ısınıyor

Erenla
05-04-2021, 23:10   |  #1  
Erenla avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar bundan 3 ay önce tanıdığım birinden eski Bilgisayar almıştım.Bilgisayarı açtığımda birazcık bekleyip kapandığıni ikinci kez açtığımda kapanmadığını gördüm bu hep olmaya devam etti sonrasında kapanma azaldi sorunun kaynağını bulamamıştım.

4 gün önce windows loader yükledim ne olduğu fikrinde bir bilgim yoktu yükledikten sonra bilgisayar daha yavaş açılmaya başladı silmeyi düşündüm ama silemedim sonrasında 2 gün sonra bilgisayarı açtığımda  Bilgisayara yüklediğim uygulamadan bildirim geldi ve(cpu aşırı sıcak) şeklinde.Bilgisayar daha çok kasıyordu.

Arkadaşlar asıl sorunum burdan başliyor forumlarda gezindigimde bu sorunun nedeni termal macun dediler macunumu yeniledim Bilgisayari komple temizledim birdaha denedim Gene ayni bildirim geliyordu biosdan cpu sicakligina baktim 90 derece altina inmiyordu ilk acisimda bile 

Arkadaşlar biraz uzun oldu evet ama ne yapmam lazım crackli windows danmi cpu asiri isiniyor yoksa Voltajdanmi böyle oluyor bana yardımcı olursaniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler 

işlemci:Intel® Pentium® 4 İşlemci HT Teknolojisi desteği, 3.20 GHz, 1M Önbellek, 800 MHz FSB

Sistem Bilgilerim
excel_mustafa
06-04-2021, 01:12   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,446 mesaj

bios u default ayarlara döndür. ısınma azalmazsa işlemci voltajını manuel olarak 1.4 v ayarla. eski macunu iyice temizleyip yeni macunu çok ince ve yüzeyi tam kaplar şekilde sür. fanın devrini hwmonitor programıyla kontrol et. 

windows loader den virüs bulaşmış olabilir bu virüs pc yi kastırır ısınmasına sebep olabilir. kaspersky ve malwarebytes ile ful tarat pc yi temizle. arkaplanda çalışan gereksiz programları msconfig den devredışı bırak.

klyglsn
06-04-2021, 07:47   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

kesin olmamakla beraber işlemcinizin win 10 uyumluluk sorunu olabilir fspsi ve önbelleği çok düşük mimariside 90 küsür nm galiba yada artık miadı dolmuşta olabilir eski birsistem kurup eski programlarla deneseydiniz 64bit desteğide göremedim 32bitişlmciymiş tabi yanlış okumadıysam:)

Son Düzenleme: klyglsn ~ 06 Nisan 2021 07:49
Serkan Karadaş
13-04-2021, 16:51   |  #4  
Serkan Karadaş avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 15
909 mesaj

windows u orjinal yapmaya çalıştığınız sahte yazılım arka planda mining yapıyor olabilir.

sylmzfaruk
13-04-2021, 17:44   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

muhtemelen update sonrası yazılımsal arıza oluşmuş olabilir, profesyonel ellere emanet etmeni tavsiye ederim hocam

zombi
01-05-2021, 06:41   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj
Alıntı: Serkan Karadaş  
windows u orjinal yapmaya çalıştığınız sahte yazılım arka planda mining yapıyor olabilir.

win 7 loader 2009 model bir kürektir. o dönemlerde böyle bi şey yoktu. problem arkadaşın işlemcinin p4 olmasıondan kaynaklı.

zombi
01-05-2021, 06:42   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj
Alıntı: Serkan Karadaş  

psu ya da kondansator problemi olabilir. fanınıza dikkat edin. 800 lük p4 ler modelsiz de oduğunu dülününce 478 lik iğne tip olduğunu anlatıyo bana. onların fanı çok uyuzdu. belki bi ayağı kırık. bu durumda düzgün çalışmaz soğutucu.

seto__
01-05-2021, 15:38   |  #8  
seto__ avatarı
Yönetici
Teşekkür Sayısı: 41
869 mesaj

Malwareytes ile taratabilrisin önce. windows'un crackli olması da sebep oluyor olabilir.