işlemciye overclock yapma

mehmet52
16-09-2011, 12:45   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
109 mesaj

hayırlı cumalar.intel pentium dual core e2180 2.00 ghz işlemcim var.overclock nasıl yapılıyor.neye gerek vardır?yabancı sitelerin forumlarında millet stable diye bi kelime hakkında konuşuyorlar acaba o ne demek? :)

hp2010
16-09-2011, 12:53   |  #2  
Yıllanmış Üye
146 mesaj

biostan yapılır
stable sabit demektir

İtacHi_
16-09-2011, 13:54   |  #3  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Sanada hayırlı cumalar.

İşlemcinin potansiyeli var.Ancak diğer donanımlarıda görmek lazım.PSU,Anakart,ram ... Bunların hepsi belirleyici faktörlerdir.Stable terimi sistemin kararlı bir şekilde çalıştığını belirtmek için kullanılır.Yani Overclock işleminden sonra sistemde herhangi bir takılma,mavi ekran,kitlenme olmadığını belirtir.
Buda günlük kullanıma hazır olduğu anlamına gelir.

Anakartının markasına göre BIOS'a girmeden overclock işlemi yapabilirsin.Mesela anakartınız Gigabyte markalı ise Easy Tune programıyla BIOS'a girmeden kolay bir şekilde Overclock işlemini gerçekleştirebilirsiniz.ASUS'unda Ai Suite programıyla aynı şeyi gerçekleştirebilirsiniz.

BIOS'tan ise (Award için konuşuyorum)Advanced Chipset Configration bölümünden CPU clock'u yükselterek yapabilirsiniz.Ancak bilmeniz gereken birşey var.Overclock riskli bir iştir.Hele sisteminiz buna müsait değilse hiç yapmamanız önerilir.Overclock'ta işlemci sıcaklığı,chipset sıcaklığı,Power Supply'nin yeterliliği ve kalitesi,Ram kalitesi,Anakartın kalitesi çok önemlidir.Bu gereklilikleri sağladıktan sonra Overclock yapabilirsiniz.

Sisteminizi buraya aktarırsanız size daha fazla yardımda bulunabiliriz.Gerekli bilgiler

PSU markası ve kaç W olduğu
Anakart markası ve Chipset bilgisi
Ram markası ve bilgisi
İşlemci sıcaklığının boşta ve yükte kaç derece olduğu bilgisi

mehmet52
16-09-2011, 15:42   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
109 mesaj
Alıntı: İtacHi_  
Sanada hayırlı cumalar.

İşlemcinin potansiyeli var.Ancak diğer donanımlarıda görmek lazım.PSU,Anakart,ram ... Bunların hepsi belirleyici faktörlerdir.Stable terimi sistemin kararlı bir şekilde çalıştığını belirtmek için kullanılır.Yani Overclock işleminden sonra sistemde herhangi bir takılma,mavi ekran,kitlenme olmadığını belirtir.
Buda günlük kullanıma hazır olduğu anlamına gelir.

Anakartının markasına göre BIOS'a girmeden overclock işlemi yapabilirsin.Mesela anakartınız Gigabyte markalı ise Easy Tune programıyla BIOS'a girmeden kolay bir şekilde Overclock işlemini gerçekleştirebilirsiniz.ASUS'unda Ai Suite programıyla aynı şeyi gerçekleştirebilirsiniz.

BIOS'tan ise (Award için konuşuyorum)Advanced Chipset Configration bölümünden CPU clock'u yükselterek yapabilirsiniz.Ancak bilmeniz gereken birşey var.Overclock riskli bir iştir.Hele sisteminiz buna müsait değilse hiç yapmamanız önerilir.Overclock'ta işlemci sıcaklığı,chipset sıcaklığı,Power Supply'nin yeterliliği ve kalitesi,Ram kalitesi,Anakartın kalitesi çok önemlidir.Bu gereklilikleri sağladıktan sonra Overclock yapabilirsiniz.

Sisteminizi buraya aktarırsanız size daha fazla yardımda bulunabiliriz.Gerekli bilgiler

PSU markası ve kaç W olduğu
Anakart markası ve Chipset bilgisi
Ram markası ve bilgisi
İşlemci sıcaklığının boşta ve yükte kaç derece olduğu

PSU:Frisby 450 W
Anakart:Foxconn 45CMX/45GMX-45CMX-K
Chipset:ne dediğini anlamadım işlemcimi demek istedin?
Ram:4 gb ddr2 667 mhz anakartta 2 slot var ikiside dolu biri kingston diğerinin markasını bilmiyorum
sıcaklık:işlemci sıcaklığını nasıl ölçülüyor bilmiyorum.

İtacHi_
16-09-2011, 18:41   |  #5  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

450W lık bir PSU ancak markası güvenilir değil.Ve Foxconn anakart.Foxconn'ların overclock perfonmansları iyi değildir.Heleki giriş seviyesi bir anakartta overclock yapmak güvenli değil.Ancak siz yinede ufak ufak arttırımlar yapıp sisteme girersiniz,birkaç oyun açıp bilgisayarınızın kapanıp kapanmadığına veya reset atıp atmadığına bakarsınız.Eğer sıkıntı olmazsa o ayarlarda devam edersiniz.

İşlemci sıcaklığına HWmonitör adlı programla bakabilirsiniz.Programı indirdikten sonra birkaç oyuna girin.Yani bilgisayara yüklenin.Bu sırada program açık kalsın.Sonrada programda maksimum işlemci sıcaklığına bakın ve buraya aktarın.

mehmet52
16-09-2011, 19:08   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
109 mesaj

madem sistemim sağlam değil kalsın o zaman.bide benim eski 2003 model bilgisayarım var.anakatt gigabyte.bios menusunde top performance var.onu aktif ettim blg bayağı hızlandı.acaba o secenek otomatik overclock mu yapıyor?

İtacHi_
16-09-2011, 20:22   |  #7  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Büyük ihtimalle.Benimde o zamanlardan kalma bir Asus P4p800 Deluxe anakartlı bir sistemim var.Ondada aynı sistem var.BIOS'tan Turboyu seçince 3.46GHZ ye overclocklanıyor.Sen yinede şuandaki sistemine küçük küçük arttırımlar yap.Zaten sistem overclock kaldırmayacaksa daha küçük arttırımlarda bilgisayarınde kitlenmeler ve mavi ekran oluşur.