işletim sistemim niye bu kadar yavaşladı

HPQ-User
08-03-2008, 10:59   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

onur-galatasaray sormuş:
bilgisayarımı hergün avasta tarattığım halde virüs bulmuyo yok diyor ama benim işletim sistemi kendine göre daha yavaş işlediğine inanıyorum acaba bunun nedeni ne olabilir cvblarsanız sevinirim

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
amdx2 5000+ çift çekirdek işlemci (2,6ghz 2000mfz fsb)
1024 mb ddr2 ram
250gb hdd
19" lcd monitör 512/768 mb hm x1650se
512/768 mb atı readonT X1650 pcı-e16X ekran kartı
windows vista home basic türkçe
pro 2000 bilgisayar markası

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506; InfoPath.1)

Sefa Adak
08-03-2008, 11:23   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,824 mesaj

Merhaba

Bunun birçok sebebi olabilir.Öncelikle Avast'ı silin.İyi bir program değil.Kaspersky  Anti-Virüs programını yükleyin.Sisteminizi Güvenli Mod'da açıp bilgisayarınızın tamamını taratın.Virüs bulursa silin.Sorun hala devam ederse kasa içindeki donanımlarınızın bakımını yapın.İşlemciniz aşırı ısınıyor olabilir.İşlemciniz üzerindeki Termal Macunu yenileyin ve fanı temizleyin.

Bunun dışında DEFRAG ve Kayıt Temizliği yapmanızı öneririm.Başlat-Çalıştır-Msconfig yazın ve karşınıza gelen pencerede Başlangıç sekmesine gelin.Buradaki gereksiz programların yanındaki tickleri kaldırın.Tamam deyin.Ayrıca bu söylediklerimin hepsini bir arada yapabileceğiniz Ccleaner programını kullanmanızı öneririm.Gözle görülür biçimde hız artışı yapacaktır.

Dowland Ccleaner :

_____________________________________________________________________________________

Ayrıca eklemek istiyorum.Sisteminize 1 Gb daha RAM takviyesi yapın.Vista'yı akıcı olarak kullanabilmeniz için 2 Gb RAM şart.

Son Düzenleme: Sefa Adak ~ 08 Mart 2008 11:25
cellat_erdem
08-03-2008, 16:37   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
126 mesaj

merhaba arkadaşım avast hiç bir virüsü bulamıyo çünkü kötü bir program ve pc yi çok zorluyor
birde sefa adak adlı arkadşımızın dediği gibi kesinlikle ramini yükseltmelisin
bence şuan için vista iyi bir işletim sistemi değil bende xp yükle böylece hem performanslı kullanırsın hem programlarda uyum sorunu yaşamazsın vista 1 yıl sonra iyi bir işletim sistemi konumuna ulaşacak
illede vista gibi bir görüntü olsun diyosan open suse işletim sistemini yükle