istanbulda 2 bomba patladı

hiko91
27-07-2008, 23:32   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,899 mesaj

http://www.kenthaber.com/Arsiv/H ... 7/Haber_434592.aspx

Son Düzenleme: hiko91 ~ 27 Temmuz 2008 23:40
QUAKE-4
27-07-2008, 23:38   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
646 mesaj

.::Video İçin Tıklayın::.

.::Olay Yeri::.

kaynak::

Son Düzenleme: QUAKE-4 ~ 27 Temmuz 2008 23:40
GazI_9o9
28-07-2008, 13:25   |  #3  
GazI_9o9 avatarı
Yıllanmış Üye
1,126 mesaj

yorum yok.ne desek boş

tugberk_91
28-07-2008, 13:30   |  #4  
tugberk_91 avatarı
Yıllanmış Üye
516 mesaj

Gördükçe nefret doluyorum. Ve hala çogu ülke bunlara sadece isyanci diyor. 0syancilar masum insanlari bu sekilde öldürmezler. Bunlarinki resmen katliam....

tugberk_91
28-07-2008, 18:03   |  #5  
tugberk_91 avatarı
Yıllanmış Üye
516 mesaj

Mumcu ve Kışlalı suikastinde de aynı bomba kullanıldı  

Güngören'de meydana gelen patlamada kullanılan bomba türünün RDX olduğu belirlendi. Etkili bir madde olan RDX "gizli servis bombası" olarak biliniyor.

Zaman Gazetesi'nin haberine göre, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı ve 1993 yılında suikasta kurban giden gazeteci Uğur Mumcu, 2007'de Ankara Ulus Anafartalar Çarşısı ve 3 Ocak 2008 tarihinde Diyarbakır Final Dersanesi'ne saldırı olayında da RDX kullanılmıştı. Anafartalar Çarşısı ve Diyarbakır saldırısı, PKK'nın elinde de RDX türü patlayıcı bulunduğu gerçeğini ortaya çıkartmıştı.

-----------------------------------------------------------

Dönemin Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından TBMM Uğur Mumcu Araştırma Komisyonu'na gönderilen bir belgede bu patlayıcı türünün gizli servisler tarafından kullanıldığına dikkat çekiliyor. Savcı Ülkü Coşkun imzalı belgede bu patlayıcılarla yapılan eylemlerin profesyonel nitelikte olduğu ve faillerinin genellikle bulunamadığına vurgu yapılıyor. TBMM Uğur Mumcu Araştırma Komisyonu Raporu'nda RDX ile ilgili şu bilgilere yer veriliyor:

"RDX plastik patlayıcı ile yapılan eylemlerin profesyonel eylemler olduğu ve gizli servis faaliyetleri kapsamında bulunabileceği savcılığımızca müşahede edilmesi sebebi ile bu kapsamda araştırma ve soruşturmalar yapılıp savcılığımıza bildirilmesi' içerikli yazı ile Milli İstihbarat Müsteşarlığından bu konuda yardım istemesi bu tür olayların profesyonel ve faillerinin yakalanması güç olan olaylar olduğunu göstermektedir. RDX-A veya RDX-C4 patlayıcısı ile Türkiye'de meydana gelen tüm eylemlerin failleri yakalanamamış ve yargılanamamıştır."

-----------------------------------------------------------

YETKİLİLER PKK'NIN ÜZERİNDE DURUYOR

İstanbul Valisi Muammer Güler, Güngören'deki patlamanın meydana geldiği yerdeki MOBESE kameralarının görüntüleri ile diğer iş yerlerindeki özel kameraların hepsinin "didik didik elden geçirildiğini" belirterek, "Faillerini en kısa sürede yakalayacağımızı umuyoruz" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı karşılamak için Atatürk Hava Limanına giden Muammer Güler, gazetecilerin Güngören'deki patlamalara ilişkin sorularını yanıtladı. Güler, şu anda olayda 11'i erkek, 6'si kadın olmak üzere 17 kişinin yaşamını yitirdiğini ve bunlardan 5'inin de çocuk olduğunu belirtti. Hastanelerdeki yaralı sayısının giderek azaldığını ve 50 civarına indiğini belirten Güler, 6 kişinin hayati tehlikesinin bulunduğunu söyledi.

Güler, olayla ilgili teknik anlamda, olay yeri incelemesi anlamında tüm bulguların tespit edildiğini ve çalışmaların sürdüğünü belirtti. Bir gazetecinin, "eylemin terör örgütü PKK tarafından mı yapıldığına" ilişkin sorusu üzerine Güler, "Bölücü örgüt bağlantısı tabii ki görülüyor. Onun üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlk fırsatta bir sonuç alacağımızı umuyoruz" dedi.

------------------------------------------------------------

'İHBAR YOK'

"Saldırı ihbarı var mıydı?" sorusuna da "Hayır" yanıtını veren Vali Güler, genel olarak bölücü terör örgütlerinin bu tür eylemlere her zaman tevessül ettiklerinin bilindiğini, benzeri eylemlerin Türkiye'nin değişik yerlerinde de yapıldığını hatırlatarak, şunları söyledi:"Ama tabii buradaki olayın peş peşe olması ve ilk defa kadın, çocuk, sivil, yaşlı demeden insanlara direkt yönelmiş olması caniyane kitlesel bir eylem maalesef. Acımasızca, haince, alçakça yapılmış bir saldırı. Bunu tabii ayrıca değerlendiriyoruz. Failleri en kısa sürede yakalayacağımızı umuyoruz. Şu anda MOBESE görüntüleri ve diğer iş yerlerinin özel kameralarının hepsi didik didik elden geçiriliyor."

bektash
28-07-2008, 18:06   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,997 mesaj

Eğitimsiz bir toplumuz arkadaslar ben aksini dusunuyorum . Bi yerde bırak bombayı şöyle En ufak bi tartısma olsa 100 kişi hemen toplanır Aman ne oldu bi bakalım Dertleri neymiş vs. Ya arkadaslar var mı boyle bir dusunce Bi bomba patladıysa lap diye toplanılmaz tamam yardım ama mecbur insanlar üşüştü, Ya kandan nefret eden ne bileyim bombadan etkilenen vs. Bunlar neden oraya üşüştü ? Üşüşürse AHA BOYLE HASTANEYİ BOYLARLAR olay yerine bir tetkik koymadan oLmaz boyLe ilkyardım mudahalesi .

bektash
28-07-2008, 18:09   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj

Yahu akLımada qelmişken Dun qece Sıcak gelişme geldiginde hiko ilede tartıstık . acıkcası istanbul'da 1o farklı Çöp kutusuna Eşit zamanlı Plastik patlayıcı koyulsa 10 dk aralıkla patlatılsa İstanbul'un yarısı gidicek . Yanlısmı dusunuyorum ?

tugberk_91
28-07-2008, 18:14   |  #8  
tugberk_91 avatarı
Yıllanmış Üye
516 mesaj
bektash
Yahu akLımada qelmişken Dun qece Sıcak gelişme geldiginde hiko ilede tartıstık . acıkcası istanbul'da 1o farklı Çöp kutusuna Eşit zamanlı Plastik patlayıcı koyulsa 10 dk aralıkla patlatılsa İstanbul'un yarısı gidicek . Yanlısmı dusunuyorum ?
burdan böyle konuşmak kolay sen orda olsan gitmeyecek miydin? İnsanlar nerden bilsinler ikinci bi bomba koyulacagını? İlk duydugumda ben de senin gibi düşünmüştüm ama sonra yanlış oldugunu anladım. İnsanlar sonuçta merak etmiş ben olsam ben de ederdim ve iddaya girerim sen de merak edip oraya giderdin. Dürüst olalım şimdi. Kaçımızın aklına gelirdi tuzak olacagı.Ama şöyle de bir durum var ki terörün oldugu bir ülkede yaşıyoruz ve heran her yerde bu tür şeyler olabilir ve artık siviller de can güvenligi için önlem almalı.herşeyi askerden veya devletten beklememek lazım.

ademacar67
28-07-2008, 18:20   |  #9  
Yeni Üye
22 mesaj

hadi halk olay yerinden uzaklassa gelen polislerimiz gidecek bu sefer bunun sonu yok ilk önce kafalar değişecek.. o bombayı oraya koyan cahil kendini bilmez 3-5 tanesini bulup taksimde sallandıracan eğitimle değişmedi bunların kafası belki böyle değişirr

bektash
28-07-2008, 18:21   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj

Fazla merak nerden gelir bilemem .... Cok durustum cok cıddıyım gitmezdim ben kendimi savunacak yer arardım Bir patlama varsa once 112 110 155 aranır uzaktan kontrol her zaman en iyisidir. adam zaten yaralanmıs yeterince İlkyardım konusunda Turkiyenin kacta kacı bilincli egitim almıs arkadasım soylemisin .

tugberk_91
28-07-2008, 18:25   |  #11  
tugberk_91 avatarı
Yıllanmış Üye
516 mesaj

Ya oraya giden ilkyardim bildigi için gitmedi. Belki bir yardimim dokunur diye giden var merak ettigi için giden var. Yoldan geçenler var. Balkonda oturanlar bile öldü ya orda yasayanlar. Yani ölenler sadece oraya gidenlerden degil. Balkonda duran 3 yasinda kiz çocugu da öldü iste. Hem oraya gidenler de biraz sok olmus ve sasirmis durumda olduklari için bu kadar ayrintili düsünemezler. O an sen olsan sen de düsünemezsin. Emin ol. Noluyo lan diye o tarafa gitmeye baslarsin. Yani onlari bu kadar elestirmemek lazim.

bektash
28-07-2008, 18:30   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj

Ben devlet'in bu konuya Kırmızı alarm vermesini isterim . Zorunlu Guvenlik egitimi kursları baslatılsın isterim Ne yoksa turkiyede yok,

hiko91
28-07-2008, 18:32   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
1,899 mesaj

abicim olsa bıle kım gıtcekkı o kursa .ewde bos bos oturmak veya kırathanede sıgarasını cayını ıcmek daha cazıp gelcek.anca o kursa gıdenlere para fln verceklerkı ole gelsın vatandaslarımız

tugberk_91
28-07-2008, 18:42   |  #14  
tugberk_91 avatarı
Yıllanmış Üye
516 mesaj

ya kurs açilsa bile gidenler gene bilgili insanlar olacak. Yani bilgisiz olup da ögrenmeye gidenler 3-5 kisi olacak gene hiçbirsey degismeyecek yani gene ayni seyler yasanacak. Ayrica daha önce de dedigim gibi bunun cahillikle bi alakasi yok orda imdat diyene yardim etmek insani bir görev. Ambulans polis zaten çagirildi. Anlatmak istedigimi anlatabilmisimdir umarim.

bektash
28-07-2008, 18:46   |  #15  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj

Hikmet çok dogru soyledin evet aynen oyLe Kınıyorum arkadaslar, diger arkadas bizde olabilirdik dedi ben senin acından olabilirdin diyorum, Ama ben adım gıbı eminim gitmezdim dedim . Egitimden degiL. birsey patladıysa kesin bi patlama daha olur ister planlı ister plansız peki nasıl boyle bir yargıya varıyorum arkadaslar patlama ya gaz sıkısması ya kısa devre yada ısınma vs. işlemlerden gercekleşiyor e demek ki patlama siddetini ölcemeyen halkımız bunuda dusunememiz haksız olarak yaranlanmıslar balkon yoldan gecen vs. onlara zaten sozumuz yok, haberleri olsa herhalde gececekleri yoktu diyebiliriz. sokak sakinlerinin cılgınlar gibi bagırmasını ben cok yanlıs buluyorum . bagırmak birsey getirmiyor. tepkin varsa Devlete yazılı kaynaklarla bildireceksin . Hak vvar hukuk var arkadaslar Daha Haklarımızı bilmiyorsak Burada YAni su tartısmayı yapmaya bile bir anlam veremeyiz.

bektash
28-07-2008, 19:23   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj

http://www.izlesene.com/video/ha ... -patlama-ani/434384  şunu izleyin .

hiko91
28-07-2008, 19:27   |  #17  
OP Yıllanmış Üye
1,899 mesaj

hocam baksana 1 olmus oraya kosa kosa gıdıyolar 2. oluyo ve yıne koso kosa oraya gıdıyolar ya sankı havai fisek atıyolar.:)bakın adam akıllı ewınde oturmus vıdeo cekıyo:):)

ersinbakar
28-07-2008, 19:58   |  #18  
Yıllanmış Üye
1,253 mesaj

ne yaparlarsa yapsınlar bu vatan bir bütündür parçalayamacaklar

bektash
28-07-2008, 20:00   |  #19  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj

hikmet ne dedigimi anladı . soyle bir hassasiyet var. Biz koyun olmaya devam ettigimiz sürece bizi guden cobanlar basımızdan eksik olmayacak.

hiko91
28-07-2008, 20:04   |  #20  
OP Yıllanmış Üye
1,899 mesaj
bektash
hikmet ne dedigimi anladı . soyle bir hassasiyet var. Biz koyun olmaya devam ettigimiz sürece bizi guden cobanlar basımızdan eksik olmayacak.
benım ustadım kım ya tabı anlıcam:):)

bektash
28-07-2008, 20:05   |  #21  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj

:) sagolasın emirelim yaptım seni hikmet =D

tugberk_91
28-07-2008, 20:21   |  #22  
tugberk_91 avatarı
Yıllanmış Üye
516 mesaj
bektash
Egitimden degiL. birsey patladıysa kesin bi patlama daha olur ister planlı ister plansız
o hiç belli olmaz iste çünkü pkkdan süpeleniyolar(ki en büyük ihtimal o)onlarin yaptigi hiçbir saldirida 2. bomba olmadi. Hiçbir zaman olmadi. Bu ilkti yani. Senin yürüttügün bu mantik simdiye kadar sadece filmlerde olurdu. Simdi gerçek hayatta da oldu. Demek istedigim kimse 2.bombayi tahmin edemezdi. Etseler zaten gitmezlerdi.Anlatabiliyormuyum.Daha önce de dedigim gibi ben de önce senin gibi düsünmüstüm. Ama yanlis bu düsünce.