ivy bridge sandy bridge termal fiyaskosuna çözüm

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
grezimonk
01-05-2013, 01:35   |  #1  
grezimonk avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
4,195 mesaj

ivy bridge & sandy bridge termal fiyaskosuna çözüm... tabi dikkatli uygulamanız şart...

Fixing Haswell and Ivy Bridge CPU temps: IHS removalFixing Haswell and Ivy Bridge CPU temps: IHS removal
UPDATE 06/02/13: Haswell just launched, and it looks like Intel did not change the manufacturing process of the thermal paste. Haswell still uses paste instead of solder between the IHS and die. The CPU in the video is an Ivy Bridge, but the delidding of Haswell still applies.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

00:15 - temps before mod
02:24 - removing the IHS
10:02 - cleaning old stock thermal paste
12:56 - cleaning sealant glue
15:54 - applying new thermal paste
17:27 - installation into motherboard
20:27 - concluding temp results

Intro and background: With this generation of Intel processors, Intel decided to cut corners and use very cheap TIM (thermal interface material) between the bare CPU die and the top IHS (integrated heat spreader). Cheap TIM does not transfer heat away from the die well, that's why Ivy Bridge processor heat up  very fast, especially when overclocking. With Sandy Bridge and earlier CPU's, Intel used fluxless soldering between the CPU die and the IHS, so they do not have this problem.

By taking the IHS off of Ivy Bridge processors to apply a better TIM, you can get a significant reduction in temperatures without needing additional cooling hardware. As a result from this simple mod, you may get a higher max overclock, more stable results, or reduction in fan noise for a quieter computer.

Do not try this with Sandy Bridge or earlier processor generations since they are soldered on, and much harder to remove the IHS. At the time of this video, here are all the Ivy Bridge models that this works on:

i7-3770K
i7-3770S
i7-3770
i5-3570K
i5-3570
i5-3550
i5-3470
i5-3450S
i5-3450

Ivy bridge heat problems confirmed!Ivy bridge heat problems confirmed!
its for confirmed  ivy bridge's heat problem is caused by the thermal compound

info is not by me i just announced it

info from:

*i do not take any credit for the pictures shown in this video*

pankreas76
01-05-2013, 01:56   |  #2  
pankreas76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 51
1,426 mesaj
Alıntı: grezimonk  
ivy bridge & sandy bridge termal fiyaskosuna çözüm... tabi dikkatli uygulamanız şart...

Fixing Haswell and Ivy Bridge CPU temps: IHS removalFixing Haswell and Ivy Bridge CPU temps: IHS removal
UPDATE 06/02/13: Haswell just launched, and it looks like Intel did not change the manufacturing process of the thermal paste. Haswell still uses paste instead of solder between the IHS and die. The CPU in the video is an Ivy Bridge, but the delidding of Haswell still applies.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

00:15 - temps before mod
02:24 - removing the IHS
10:02 - cleaning old stock thermal paste
12:56 - cleaning sealant glue
15:54 - applying new thermal paste
17:27 - installation into motherboard
20:27 - concluding temp results

Intro and background: With this generation of Intel processors, Intel decided to cut corners and use very cheap TIM (thermal interface material) between the bare CPU die and the top IHS (integrated heat spreader). Cheap TIM does not transfer heat away from the die well, that's why Ivy Bridge processor heat up  very fast, especially when overclocking. With Sandy Bridge and earlier CPU's, Intel used fluxless soldering between the CPU die and the IHS, so they do not have this problem.

By taking the IHS off of Ivy Bridge processors to apply a better TIM, you can get a significant reduction in temperatures without needing additional cooling hardware. As a result from this simple mod, you may get a higher max overclock, more stable results, or reduction in fan noise for a quieter computer.

Do not try this with Sandy Bridge or earlier processor generations since they are soldered on, and much harder to remove the IHS. At the time of this video, here are all the Ivy Bridge models that this works on:

i7-3770K
i7-3770S
i7-3770
i5-3570K
i5-3570
i5-3550
i5-3470
i5-3450S
i5-3450

Ivy bridge heat problems confirmed!Ivy bridge heat problems confirmed!
its for confirmed  ivy bridge's heat problem is caused by the thermal compound

info is not by me i just announced it

info from:

*i do not take any credit for the pictures shown in this video*

fiyasko ha :=] amd nin pinli yapıyı seçmesinde içindiki rezaleti görmememizi istemediği için pinli yaptığını düşünmeye başladım

grezimonk
01-05-2013, 02:59   |  #3  
grezimonk avatarı
OP Yıllanmış Üye
4,195 mesaj
Alıntı: pankreas76  
fiyasko ha :=] amd nin pinli yapıyı seçmesinde içindiki rezaleti görmememizi istemediği için pinli yaptığını düşünmeye başladı

atma asıl felaket intel'de klasik intel fiyaskosu... pinli yapı her zaman daha iyidir... intelin pinleri bükülünce ne yapacağını şaşırırsın sırf soket için anakart çöp olur... Kahkaha

damlakatre
01-05-2013, 03:30   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
164 mesaj

İntel işlemcilerdeki pinler amd işlemcilerdeki pinlere göre daha hassas yapıdadır.Pinlerin düzeltilemicek kadar eğilmei durumunda pinler kırılır işlemci çöpe; Amd işlemcilerin pinleri daha sağlam yapıdadır pinler tamamen eğilse bile kırılmadan tekrar düzeltilme şansı mevcuttur kolay kolay da kırılmaz...İntel şu anda socket yapısını tekrar değiştiriyor intel işlemci alacak olanlara duyurulur biraz daha bekleyin...Her yeni işlemci çıkmasında yeni socket yeni anakart eskiler mefta...

Son Düzenleme: damlakatre ~ 01 Mayıs 2013 03:32
damlakatre bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
black_flood
01-05-2013, 20:03   |  #5  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj
fiyasko ha :=] amd nin pinli yapıyı seçmesinde içindiki rezaleti görmememizi istemediği için pinli yaptığını düşünmeye başladı

Pin ile yani bacaklı cpu ile termal kısım arasındaki alaka nedir onuda açıklayabilir misin madem ortaya bir şey attın sallamasyon açıklada görelim ney miş durum ayrıca bacaklı olan amd işlemcinin açılmışındada bir anormal durum yok. ve ayrıca koruyucu plaka altındaki termal macun amd sistemlerdede aynı kaya gibi vaziyette geliyor intel sistem 30 derece birden farkediyor macun değişince amd sistemlerdede keza aynı muhabbet var ama açıp macun yerleştirmekten ziyade o termal plakayı sabitleyebilmek açtıktan sonra.

Son Düzenleme: black_flood ~ 01 Mayıs 2013 20:25
grezimonk
02-05-2013, 14:20   |  #6  
grezimonk avatarı
OP Yıllanmış Üye
4,195 mesaj

intel kullananlar dikkat işlmi yaparken kapağı kastırmayın... çekidek kısmı zarar görebiliyor...

Core i7 3770K Remove Heat SpreaderCore i7 3770K Remove Heat Spreader
Core i7 3770K????????
?????????—??????????????
????????????????????????????????????????????
Son Düzenleme: grezimonk ~ 02 Mayıs 2013 14:23
black_flood
02-05-2013, 16:19   |  #7  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

ben amd işlemciyi açtım aynı şekilde macun kaya gibiydi temizledim macunu sürdüm öz çekirdek ısısını olduğu gibi dışarı veri oda sıcaklığı 30 derece işlemci ısısı 56 derece işlemci olarak 3700+ işlemciyi denedim yeni işlemci gözüm kesmedi. bu arada üstteki işlemci çekirdek koruma aparatını japon ile sabitleyip yapıştırdım sorun yok.

grezimonk
02-05-2013, 21:48   |  #8  
grezimonk avatarı
OP Yıllanmış Üye
4,195 mesaj

aynı hikaye tabi açması evet ama termal macun kurumamış... olarak bulunması + detay...

pankreas76
03-05-2013, 23:50   |  #9  
pankreas76 avatarı
Yıllanmış Üye
1,426 mesaj
Alıntı: black_flood  

Pin ile yani bacaklı cpu ile termal kısım arasındaki alaka nedir onuda açıklayabilir misin madem ortaya bir şey attın sallamasyon açıklada görelim ney miş durum ayrıca bacaklı olan amd işlemcinin açılmışındada bir anormal durum yok. ve ayrıca koruyucu plaka altındaki termal macun amd sistemlerdede aynı kaya gibi vaziyette geliyor intel sistem 30 derece birden farkediyor macun değişince amd sistemlerdede keza aynı muhabbet var ama açıp macun yerleştirmekten ziyade o termal plakayı sabitleyebilmek açtıktan sonra.

dediğim şey eğer amdnin demir kısmını çıkarırsak geri oturtamayız kayar ama intelde lga olduğunda anakartda işlemcinin üstüne korkuluk iniyor o işlemcinin zırhını tutar ama amdde tutacak birşey yok açıldımı gider bana bir tane fxlerden içinin açıldığı video gösterirmisin geri nasıl oturtmuş merak ettim bende amdme yapacamda bide sallamasyonmu görelim bakalım

grezimonk
04-05-2013, 12:19   |  #10  
grezimonk avatarı
OP Yıllanmış Üye
4,195 mesaj
dediğim şey eğer amdnin demir kısmını çıkarırsak geri oturtamayız kayar ama intelde lga olduğunda anakartda işlemcinin üstüne korkuluk iniyor o işlemcinin zırhını tutar ama amdde tutacak birşey yok açıldımı gider bana bir tane fxlerden içinin açıldığı video gösterirmisin geri nasıl oturtmuş merak ettim bende amdme yapacamda bide sallamasyonmu görelim bakalı

japon yapıştırıcısı yada silikon... kullan cekomastik de diyorlar ince sür... iki kenara sür... 1 gün beklet...

black_flood
04-05-2013, 15:23   |  #11  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj
dediğim şey eğer amdnin demir kısmını çıkarırsak geri oturtamayız kayar ama intelde lga olduğunda anakartda işlemcinin üstüne korkuluk iniyor o işlemcinin zırhını tutar ama amdde tutacak birşey yok açıldımı gider bana bir tane fxlerden içinin açıldığı video gösterirmisin geri nasıl oturtmuş merak ettim bende amdme yapacamda bide sallamasyonmu görelim bakalı

senin üstün zekana  Chip online Forumu hayran :))) ben açtım amd cpu hiçte sıkıntı yok japon ile sorunsuz oturuyor 1 güne gerek yok gerçek japon olursa 2 dakka sonra kullanıma hazır. işin koruma kapağında değil iş korum kapaksız olarak ve üstteki metal plaka olmadan çalıştırdığında kaç dereceyi göreceğin.

grezimonk
05-05-2013, 18:02   |  #12  
grezimonk avatarı
OP Yıllanmış Üye
4,195 mesaj

cekomastik için dedim... ama hızlı donar heralde... japon yapıştırıcısı çok daha mantıklo...

pankreas76
06-05-2013, 21:55   |  #13  
pankreas76 avatarı
Yıllanmış Üye
1,426 mesaj
Alıntı: black_flood  

senin üstün zekana  Chip online Forumu hayran :))) ben açtım amd cpu hiçte sıkıntı yok japon ile sorunsuz oturuyor 1 güne gerek yok gerçek japon olursa 2 dakka sonra kullanıma hazır. işin koruma kapağında değil iş korum kapaksız olarak ve üstteki metal plaka olmadan çalıştırdığında kaç dereceyi göreceğin.

cihipi boşver bende seinin anla kabiliyetine bayıldım e yaptıysan bir video çekte görelüm bende deneyim bakıyım korumazsız ne kadar oluyor korumalı ne akdar oluyor macun değişikliği en kadar fayda ediyor amdnin zırhının çıkarıldığı bir video yok koyda görelim en azından bilgileniriz

grezimonk
07-05-2013, 02:01   |  #14  
grezimonk avatarı
OP Yıllanmış Üye
4,195 mesaj
cihipi boşver bende seinin anla kabiliyetine bayıldım e yaptıysan bir video çekte görelüm bende deneyim bakıyım korumazsız ne kadar oluyor korumalı ne akdar oluyor macun değişikliği en kadar fayda ediyor amdnin zırhının çıkarıldığı bir video yok koyda görelim en azından

Phenom II için var... ama konuya kel alaka... AMD kaliteli termal macun kullanıyor...

AMD IHS removalAMD IHS removal
DFI tutorial - AMD IHS removal

video 4 yıllık...

pankreas76
07-05-2013, 19:50   |  #15  
pankreas76 avatarı
Yıllanmış Üye
1,426 mesaj
Alıntı: grezimonk  

Phenom II için var... ama konuya kel alaka... AMD kaliteli termal macun kullanıyor...

AMD IHS removalAMD IHS removal
DFI tutorial - AMD IHS removal

video 4 yıllık...

hangi macun o ?