kablosuz modem ile ilgili sorun

ufukungor
06-02-2007, 20:04   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

merhabalar,
airties rt-205 marka bir kablosuz modem aldım,ve kurulumu tamamladım wap ile şifreleme yaptım ,fakat bu kablosuz modemler hakkında tam olarak bir bilgim yok.Modem sinyallerine bilgisayardan baktığımda evin her yerinde aynı yoğunlukta sinyal alamıyorum bu normal bir durummudur.Aynı zamanda download yaparkende eski kablolu modemdeki kadar hızlı download yapamıyorum,bunlar kablosuz modemler için standartmıdır merak ediyorum,birde arkadaşlar bu modem nasıldır ,değiştirmemi önerirmisiniz.Yorumlarda iyi bağsedildiği için aldım fakat butür problemler olunca canım sıkıldı,şimdiden ilginize teşekkür ederim.

mehmetgns
08-02-2007, 00:54   |  #2  
Üye
56 mesaj

Arkadaşım, ben de aynı modemi yaklaşık 5 aydır kullanıyourum. Öncelikle şunu söyleyeyim: Ben çok memnunum. Diğer kablosuz modemleri bilmiyorum ama Türkçe web arayüzü olan tek modem markası Airties olarak biliyorum. Bu da bence Airties marka modem almak için tek başına yeterli bir sebep. Evin her yerinde sinyalin iyi çekip çekmemesi ise kablosuz modemlerin ortak sorunu. Çünkü özellikle betonarme yapılı evlerimizde, kablosuz sinyal büyük ölçüde engelleniyor. Benim evimde de, kendi odamda sinyal mükemmel iken, yan odaya geçince sinyal çok düşük oluyor. Bu açıdan sinyal "iyi"nin altında iken internetten download çok yavaşlıyor hatta duruyor. Zaten Airties yetkilileri de sinyalin "iyi" olmasına dikkat edin diyorlar. Bu durumda modemden kaynaklanan bir sorun yok, için rahat olsun. Eğer gerçekten de "kablosuz kullanınca download yavaş oluyor" diyorsan, Airties hizmet programını çalıştır ve ordan anlık download hızına bak. Örneğin ADSL aboneliğin 1024K ise orda 880K civarında göstermesi şunu gösterir. "Kablosuz modemin tıkır tıkır çalışıyor" Anlatabildim mi?

ufukungor
08-02-2007, 13:05   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

öncelikle teşekkürler,bu modemi kullanan birisi olduğun için verdiğin bilgiler benim için önemli,içime su serptin saol,bu hafta sonu değiştirmeyi planlıyordum ama madem her modemde böyle bir durum var,ozaman yapılacak bir şey yok,tekrar saol ilgine.

ahmeterdem
05-03-2007, 01:50   |  #4  
Taze Üye
15 mesaj

anlayamadım yanı alet cekmiyor. yine menunmu olmak lazım? elbetteki modemden modeme fark var. farklı modemleri de deneyebilirsin zyxel'de p661HW var ben kullanıyorum veya P660hw  oldukça iyi ikisinide denedim  hatta harika. ben pahalı olmasına rağmen TMSS guvenlik secenekleri nedeniyle  P661HW yi sectim

dorukhank
28-07-2008, 15:34   |  #5  
Taze Üye
4 mesaj

Beyler ya modemin markası airties RT-205 usb wireless'in markasıda D-Link ama ne yazıkki arada 10 metre fark olmasına rağmen çekmiyor... Diğer modemleri görebiliyorum... Fakat benim airties'i görmüyor lanet olası modem 3 gündür uğraşıyorum denemediğim şey kalmadı bi zahmet nedenlerini söylermisiniz ... Şimdiden teşekkürler...

mehmetgns
28-07-2008, 16:18   |  #6  
Üye
56 mesaj

Modemin "Kablosuz Ağı Etkinleştir" seçeneğinin yanındaki kutuda, tik işareti var mı, yani kablosuz ağ etkin mi değil mi, bence önce bir buna bak!

bektash
28-07-2008, 16:26   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,997 mesaj

WAP ile degil WEp ile siflelersen farkı qöruceksin Download icinse MAsaustunu kablolu kullan ;)

dorukhank
28-07-2008, 21:05   |  #8  
Taze Üye
4 mesaj

Kablosuz ağ etkin ama modemin öyle bir etkinleştirme'si var ise bilmiyorum...

kronikmagdur
29-07-2008, 00:32   |  #9  
Üye
53 mesaj

mesajlardaki birkaç noktaya takıldım onları yazmadan geçemedim..
1. WAP diye bir şifreleme tekniği yoktur ancak WPA ve WPA2 diye şifreleme teknikleri mevcuttur. (iki kişi birden aynı hatayı yapınca yazma ihtiyacı hissettim ukalalık olarak anlaşılmasın lütfen..)
2. WEP şifreleme güvensiz bir şifreleme tekniğidir. Yakınlarda işi bilen birisi varsa kısa sürede şifrenizi kırıp bağlantınıza ortak olabilir. (sonra kotam niye aşılmış falan demeyin ya da "bizim buralarda onu yapabilecek kimse yoktur" diyorsanız size kalmış tabii :) ) En güvenli olan WPA2 şifrelemeyi kullanın.
3. Mümkün olduğunca kablolu modem kullanmaya çalışın.. (Radyasyon meselesi.. maalesef..) Kablosuz kullanıyorsanız, kullandıktan sonra kapatmayı ihmal etmeyin.

Son Düzenleme: kronikmagdur ~ 29 Temmuz 2008 00:35
hiko91
29-07-2008, 00:34   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,899 mesaj

baya dıkkatlısın abı bakıyorumda:)

sercan_
30-07-2008, 12:37   |  #11  
Üye
66 mesaj
dorukhank
Beyler ya modemin markası airties RT-205 usb wireless'in markasıda D-Link ama ne yazıkki arada 10 metre fark olmasına rağmen çekmiyor... Diğer modemleri görebiliyorum... Fakat benim airties'i görmüyor lanet olası modem 3 gündür uğraşıyorum denemediğim şey kalmadı bi zahmet nedenlerini söylermisiniz ... Şimdiden teşekkürler...
modemi görmüyor derken, modemi kablosuz ağlar listesinde görüyor ama bağlanamıyor musun, yoksa modemi listede hiç göremiyor musun?

başka bir cihazla hiç bağlanabildin mi ağa?

cset93
16-07-2010, 23:30   |  #12  
Taze Üye
19 mesaj

beyler olayı şöyle açayım.Şimdi olay tamamen modemden kaynaklanıyor.Ne acayip bir modemim varsa airmax kablosuz, abi laptop ile 15 m ilerde çekmiyor yahu.100 metre ilerdekini görüyor 15 m ilerdekini görmüyor.Şimdi acaba bi ayar yapılabilirmi diye araştırdım kimseden ses çıkmadı.Ozaman ya modemi değiştircen yada bir tane access point alıcan.Keşke modeme bi ayar çekilsede düzelse.Ya kendileri kutusuna bile yazmışlar kapalı alanda  50 m die.Bırak 50m 10m çekse yeter dicem.Modemin kablosuz bölümünden bi ayar yapabilirmiyiz.Birde sonra bile okuyan olursa cevabı biliyorsa söylerse sevinirim.En azından başka arkadaşlar yardım alır.

cset93
17-07-2010, 09:38   |  #13  
Taze Üye
19 mesaj
Alıntı: mehmetgns  
Modemin "Kablosuz Ağı Etkinleştir" seçeneğinin yanındaki kutuda, tik işareti var mı, yani kablosuz ağ etkin mi değil mi, bence önce bir buna bak!

kardeşim adam zaten diğer modemleri görüyormuş kablosuz ağı etkinleştirme ile ne alakası var.Mantıklı olun biraz.
Birader şuan aynı sorun bendede var. ilk olarak modeminin yanında elektronik cihazlar varsa onları uzaklaştır öyle bir dene sinyal artabilir.Olmassa anteninde sorun vardır.Ya harici anten alıcan yada access point ile sinyali güçlendiricen.Veya yeni modem alıcan.Belki bir iki ayar ile frekans artabilir ben şuan onu araştırıyorum.Bulursam yazarım buraya.

mcafee23 ayrılmıştır
18-07-2010, 01:07   |  #14  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj
Alıntı: cset93  

kardeşim adam zaten diğer modemleri görüyormuş kablosuz ağı etkinleştirme ile ne alakası var.Mantıklı olun biraz.
Birader şuan aynı sorun bendede var. ilk olarak modeminin yanında elektronik cihazlar varsa onları uzaklaştır öyle bir dene sinyal artabilir.Olmassa anteninde sorun vardır.Ya harici anten alıcan yada access point ile sinyali güçlendiricen.Veya yeni modem alıcan.Belki bir iki ayar ile frekans artabilir ben şuan onu araştırıyorum.Bulursam yazarım buraya.

hem yanlış yazıyorsun hem de fırça atar gibi konuşuyorsun.
Diğer modemleri görüyormuş işte,adam kendi modeminden bakacak kablosuz ağ aktif mi diye windows'ta zaten böyle bir ayar yok.
Ağ bağdaştırısı etkinleştirmekten bahsediyorsan.Okuduğunu anlamayı öğren

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 18 Temmuz 2010 01:09
mehmetgns
20-07-2010, 11:40   |  #15  
Üye
56 mesaj

Cahillik işte; cset93, mcafee23'ün dediği gibi önce okuduğunu anlamayı öğren!

cset93
21-07-2010, 14:26   |  #16  
Taze Üye
19 mesaj

mecafee23 kardeşim ne demek istediğini 2.mesajı yazınca anladım ama yinede pardon.

sana gelince mehmetgns sende başkasının şeyi ile gerdeğe girme.Olabilecek birşey arkadaşın dediği yanlış anlamaya müsahit bir yazı idi.Adam ol hemen cahillik mahillik girme olaya.Tanımadan etmeden cahilliğe verdin olayı.Mcafee23 kardeşim tekrardan özür.

mehmetgns
23-07-2010, 17:56   |  #17  
Üye
56 mesaj

cset93, yazdığın şu son iki mesajtan nasıl biri olduğun anlaşılıyor; cahil olduğunu söylemiştim, okuduğunu anlamadığın da ortaya çıkmıştı. Ama ısrarla, bu durumu sergilemekten geri durmuyorsun.

1- "arkadaşın dediği yanlış anlamaya müsahit bir yazı idi" diyorsun ama yanlış anlamaya müsait (müsahit değil) olmayan ama senin yanlış anladığın şeyi mcafee23 değil ben (mehmetgns) yazmıştım.

2- Özür dilemen gereken kişi ben olduğum halde, mcafee23'ten özür diliyorsun. Gerçi senin özür dilemene ihtiyacım yok ama bilesin diye yazıyorum.

3- Gerdek merdek laflarını kullandığına göre seviyen de hayli düşük, burdan bu anlaşılıyor. Sonuç olarak sen okuduğunu anlamayan, yanlış anladığında ikinci kez düşünmeden fırça atmaktan hoşlanan, düşük seviyeli, cahil birisin. Bu mesaja cevaben bir şey yazarsan bir kez daha sana cevap vermeyeceğim.