Kafayı Yedirten İşlemci Kullanımınn Ani Yükselmesi

thesnakesabo
04-08-2010, 20:30   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

Arkadaşlar yaklaşık 1 senedir bu sorunla cebelleşiyorum.AMD X2 6000 işlemcim var ve windows 7 kullanıyorum.Neredeyse tüm oyunlarda,ve ses kayıt ve düzenlemesiyle uğraştığım Cubase 5,Amplitube vb ağır programlarda anlık işlemci yükselmeleri yaşıyorum.İşlemci kullanımı birden % 100 e vuruyor ve fps düşmeleri,cızırdamalar,kasılmalar vb sorunlar yaşıyorum.2-3 saniye içinde yavaş yavaş kullanım düşüyor ve  eski haline geliyor.Görev yöneticisinden baktığımda işlemci kullanımının olduğu program işlemciyi kullanan program ve oyunlar olduğunu görüyorum.İşlemcinin ısınmayla ilgili bi problemi yok.Ortalama değerlerde ,boşta 45-46 yükte 60 civarlarında geziyor.Formatlar,virüs taramaları fayda etmedi.Bir dönem problem kendiliğinden hallolmuştu fakat 5-6 ay sonra tekrar başladı.Varsa aynı sorunu yaşayıp da halleden veya yardımcı olabilecekler,yardım ederlerse sevinirim.Saygılar...

black_flood
04-08-2010, 21:38   |  #2  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

garip bir durum arasıra düzgün çalışıyorsa sanırım kırizi tutuyor sistemin. bir ihitmal anakart kaynaklı olabilir powersuplyde 550 wat civarı olursa o yüksek gerilimide tartabilir ancak dandik yada çakma 400 ler ile zor sistemin çakılmasıda doğal. tek anlayabildiğim anlattığından bir sebepten dolayı sistemde dar boğaz oluşuyor buna istinadende işlemci ile haberleşme anlık kesiliyor başlangıçta.

Jubei76
04-08-2010, 22:03   |  #3  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

black_flood arkadaşıma katılıyorum sistemde darboğaz oluşuyor ve işlemci başka bir işleme yetişmeye çalışırken anlık olarak tepe noktasına ulaşıyor ,çözümü nedir diye soracak olursan yiğenimin pc,den örnek vereyim onunda böyle bir sorunu vardı ve işlemci sıkıntı yapıyordu işlemci hızını arttırırak (O.C.)çözüme ulaşmıştı ama aynı şey sende geçerli olurmu bilemem ?

thesnakesabo
04-08-2010, 23:48   |  #4  
OP Taze Üye
14 mesaj

İlk önce cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar.Darboğaz oluşma ihtimalini ben de düşünmüştüm ve aklıma güç kaynağı da dahil birçok şey geldi ama güç kaynağım hakiki 460 watt.Bundan mı kaynaklanır hiç bilemiyorum.Bu problem sonradan oluştu yani bilgisayarı aldığım ilk zamanlarda değil de ekran kartını değiştirdikten sonra çıktı.Hd 4850 ekran kartım vardı onda oluşan bir arıza sebebyle yenisiyle değiştirdiler ve bence işlemciyle denk bir kart yani arada fazla işlem gücü farkı yok.Ki bu kasılma ekran kartına yük binmediği yazılımlarda bile karşıma çıkabiliyor.Eğer işlemciye overclock yaparsam stok fan bu yükü kaldıramaz zaten ömrünü dolmuş ve yükte 6000 devirlerde dolaşıyor.

Jubei76
05-08-2010, 03:20   |  #5  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

başka bir ekran kartı takıp denemek imkanı varmı bakalım o kart ilede yapacakmı böyle bir şey ? (ben powersuplly,den olduğunu düşünmüyorum)

Batuhan Karsan 26
05-08-2010, 10:36   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 62
2,471 mesaj

Senle 4850 değişek 7600 GT ile piyasada yok işlemcin için ideal :D

thesnakesabo
05-08-2010, 23:19   |  #7  
OP Taze Üye
14 mesaj

Batuhan arkadaşım laf kalabalığı yapıp da konuyu boşuna doldurma.7600 GT nin 4850 nin yanından bile geçemiceni sokaktaki vatandaş biliyo.Var yoluna git kendine hakaret ettirme.Jubei kardeşim başka bir ekran kartıyla deneyeceğim ama sonuç alsam da alamasam da pcyi garantiye vermem şart olacak.En son Gold un garantisiyle uğraştığımda illallah ettirmişlerdi umarım bu sefer o kadar uğraştırmazlar.

Son Düzenleme: thesnakesabo ~ 05 Ağustos 2010 23:21
thesnakesabo
12-08-2010, 02:55   |  #8  
OP Taze Üye
14 mesaj

Jubei arkadaşım başka bir ekran kartı kullanarak sistemi tekrar denedim ve gene aynı sorunu verdi yani ekran kartı-işlemci darboğazı olma ihtimali çok az.Mecburen garantiye teste göndericem bilgisayarımı ama yine uğraştırmalarından çekiniyorum.