Kafayı yemiş sistem(Belirsiz bir problem)

Blazefury
10-08-2007, 22:36   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Herkese selam, bugün bilgisayarı yeniden başlatırken windows güvenli olmayan id yi varsayılan id ile değiştiriyor diye bir şeyler yapmaya başladı daha sonra bilgisayar normal olarak açılmaya devam etti, şifremi girdim bilgisayarın açılmasını beklerken yaklaşık 2 dakika masaüstünün gelmesini bekledim(evet, çok uzun bir süre bu:/) masaüstü geldiğinde ise başlat çubuğunun olmadığını ve kullanıcı hesabımın artık admin olmadığını farkettim. Format atmak için bilgisayarı yeniden başlattığımda boot yapmadığını gördüm yani format ta atamıyorum, güvenli kipte açıp command satırı ile de format atamıyorum,restore pointte yok; yani elim kolum bağlı şu anda ve ne yapabileceğim hakkında hiç bir fikrim yok. Umarım yardım edebilirsiniz...(Yani önceliğim burda bilgisayarın açılırken boot etmesini sağlamak)

Son Düzenleme: Blazefury ~ 11 Ağustos 2007 01:00
benanlamam
10-08-2007, 23:31   |  #2  
Yıllanmış Üye
121 mesaj

biyerde yanlışın var.format atamaman ve boot yapamaması gibi bişey olamaz.

Blazefury
10-08-2007, 23:38   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

Oluyor işteSoru

ExCeLLiuM
10-08-2007, 23:58   |  #4  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Kullandığın cd boot edilebilir bir cd olmayabilir. Yani korsan sa bu sorun çıkabilir.

Boot etmek için Xp cd ni cd sürücüne koy ve sistemi başlat, önyükleme yapılsınmı dediği zaman bir tuşa bas. Bu yazı çıkmıyuorsa kullanmış olduğun cd boot edilebilir bir cd demek değil.

Başka bir yol ise windows altında xp cd ni tak ve kuruluma başla. Daha sonra kendiliğinden pc kapanıp açılacak ve otomatik olarak kuruluma devam etmesi gerekiyor.

Başka bir yol ise BIOS tan boot kısmından harddiskleri devre dışı bırak. (sadece boot kısmındakinden bahsediyorum).Sonra cd ni tak ve boot etmesini bekle. Aynı şekilde boot önceliği ayarlaması yapılıyorsa en öne cd-romunu getir.

Son Düzenleme: ExCeLLiuM ~ 11 Ağustos 2007 00:00
benanlamam
10-08-2007, 23:58   |  #5  
Yıllanmış Üye
121 mesaj

eğer windows cd sindende boot edemiyosan anakartın biosu çökmüş olabilir.anlattıklarından bu çıkıyor.

Erdi_-
11-08-2007, 00:03   |  #6  
Yıllanmış Üye
123 mesaj

Bence bir boot ayarlarından harddiski kapatıp öyle dene.

Blazefury
11-08-2007, 00:36   |  #7  
OP Taze Üye
4 mesaj

KorsanNetTeam/ Daha öncede bu cd ile boot etmiştim yani cd den kaynaklanan bir şey olamaz. Daha önceden format atarken bu cd den boot etmişti.
Dediğin gibi normal olarak windows altında kurulumu başlattım ve dediğin gibi bilgisayar yeniden başlayıp kuruluma devam etti ancak windows u kuracağım hard disk bölümüne kurulum içinde gerekli dosyalar var diyerek format atmama izin vermiyor, ayrıca anlamadığım bir sebepten dolayı 500mb lık ayrı bir yapılandırılmamış bölüm oluşmuş hard diskimde Soru
Her türlü sırayı denedim diğer optik sürücüdende denedim ancak olmadı, hard diskleride devre dışı bıraktım ancak bir fayda etmedi Şaşkın

silenceandsilence
11-08-2007, 02:36   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
275 mesaj

harddiskin markası ne eger seagate ise seagatenin sitesinden harddisk formatlamak için 2 disketlik (tabi eger disket sürücü varsa zaten bir buna bir de xp ye sata yüklemeye yarıyor başka hiç bir işe yaramıyor) bir program indirilebiliyor (diğer harddisk üreticilerinin böyle bir destek programı var mı bilmiyorum harddiskin başka bir markaysa o markanın sitesine git incele veya google da arat) bunları diskete kurduktan sonra bilgisayarı disketten başlat yavaşta olsa programı disketten rame yüklüyor ve karşına harddisk formatlama bakım kurulum filan çıkıyor burdaki formatlama kısmından harddiskini rahatlıkla formatlayabilirsin (üçüncü parti yazılımları pek tercih etmiyorum üreticiye güvenmek daha mantıklı görünüyor ve çok hızlı format atıyor hızlı format seçeneği filan yok normal formatı atıyor) bakım için windows çalışırken aynı siteden (yine seagate için) disc wizard isimli programı indirip ordan bakım yaptırıp harddiskin bölümleme veya diğer hatalarını görebiliyorsun c sürücüne dokunmuyor ama diğer bölümleri formatlayabiliyor sadece biraz tehlikeli kurup kullanıp kaldırmak gerekiyor çünkü kullanım basit ve bu basitlik başka bir kullanıcının harddiski istemeden formatlamasına sebep olabilir

Blazefury
11-08-2007, 02:54   |  #9  
OP Taze Üye
4 mesaj

Evet seagate ama dediğin programı bulamadım yardım edebilir misin?

silenceandsilence
17-08-2007, 02:54   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
275 mesaj

Kusura bakma biraz geç oldu adresin birisi bu
Discwizard:

Bu bakım programı
Seatools:

Bu da güncelleme hataları görmek için program