Karmaşık bir sorunum var.

W_P_P
25-09-2009, 12:18   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Merhaba arkadaşlar,

3 - 4 gün önce Vista yüklü bilgisayarıma PARDUS'u sorunsuz kurdum.

Nasıl kurduğuma gelince, Yeni topladığım bilgisayarıma 500 GB'likharddisk aldım ve eski harddisk'imi de kasaya taktım. 500 GB olanı 4'ebölmüştüm. Diğeri de zaten taktığımda 4'e bölünmüş haldeydi. İkiside sorunsuz çalışıyordu zaten. Sonuç itibariyle, PARDUS'u kurarken, 500GB olan hard disk'imin bir part'ına kurdum. Vista'da 500 GB olanharddisk'in C'sinde idi doğal olarak.

Sorun şu, Bilgisayarı Vista ile açınca ve "Bilgisayarım" kısmınatıkladığımda HDD 7'ye bölünmüş olarak görünüyor. Yani PARDUS'un kuruluolduğu kısım görünmüyor. Bu doğal olabilir fakat ben şimdi PARDUS'unasıl kaldıracağım ve Vista ile devam ettiğimde Bilgisayarım'atıkladığımda eskisi gibi 8 parça olarak nasıl görünecek?

Ayrıca, " Bilgisayarım/Yönet/Disk Yönetimi " kısmında pardus'un kurulu olduğu kısım resimdeki gibi görünüyor:

C , D , E , F  ... yani E'nin icinde Pardus :q Üstteki eski hdd'm.. Alttaki de vista ve pardus'un kurulu oldugu hdd.

W_P_P
25-09-2009, 12:25   |  #2  
OP Taze Üye
6 mesaj

Ayrıca Pardus'un kurulu olduğu kısmın Üzerine gelip Sağ tıkladığım zaman, çıkan seçeneklerden " birimi sil " etkin sadece. Sizce ne yapmalıyım?

Adanalı.
25-09-2009, 15:10   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,336 mesaj

Windows, Linux kurulu disk bölümlerinde işlem yapamaz ve o bölümlerin içini gösteremez.

W_P_P
25-09-2009, 15:48   |  #4  
OP Taze Üye
6 mesaj

Tamam bende çözümünü soruyorum.

W_P_P
25-09-2009, 20:52   |  #5  
OP Taze Üye
6 mesaj

Kimse yanın vermeyecek sanırım..

metaroth
30-09-2009, 01:29   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
251 mesaj

zaman geçmiş ama olsun başkasının işine yarar.arkadaşım windows ntfs formatını pardus ise ext3 ve ext4 formatlarını kullanır.pardus windowsun sürücüsünü görürve bilgi kaydeder ama windows pardusu görmez ve kayıt yapamaz pardus sürücüsüne.sorun tamamen bu ve bunun herhangi bir çözümü yok.ancak microsoft çözer bunu.işletim sistemi diğerini tanımaya ayarlanmamış.o bölümü disk yöneticisinden biçimlendirerek windows formatına getirirsin ama bilgilerin silinir.ayrıca partition magic programı ile de bilgilerin silinmeden format değiştirebiliyorsun sanırım bir araştır istersen

W_P_P
22-10-2009, 09:53   |  #7  
OP Taze Üye
6 mesaj

Bu konuda bana yardım edebilecek biri varsa. O kişiye hergün dua edicem cidden. Sinirlerim bozuluyor artık :(( :(( offf