KASA FANI TAKILMASI YARDIM LÜTFEN ???*

alibotan
10-06-2007, 17:01   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
214 mesaj

SLM ARKDAŞLAR ASUS P5SD2-X ANAKARTIM VAR İŞLEMCİM ÇOK ISINIYOR O YUZDEN 2 ADET FAN TAKVİYESİ YAPMAYA KARAR VERDIM AMA ANAKARTTA SADECE TEK FAN GIRISI BOSTA BOS OLAN GIRISIN YANINDA CHA FAN YAZIYOR BASKA DA FAN GIRISI BULAMADIM ANAKARTIN RESMINE BAKIP BILGI VEREBILIRMISINIZ LUTFEN ŞİMDİDEN HERKESE YARDIMLARINDAN DOLAYI TŞK EDERIM!!!

Son Düzenleme: alibotan ~ 10 Haziran 2007 17:37
ExCeLLiuM
10-06-2007, 20:11   |  #2  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

alibotan, anakartın resmini göremedim. asusun sitesindeki resimden fan yuvaları görünecek kadar büyük değil. Ancak CHAFAN yazıyorsa orası chasis fan yani kasa fanı yuvasıdır. büyük bir ihtimalle 3 pinlidir. pinler, 12V-ŞASE-DevirÖlçer

Eğer bu yuva doluysa, basit bir yöntemle başka bi,r fanı kasaya takabilirsin. Hatta bu yöntemde sınır yok! tek sınır güç kaynağının gücü!

Güç kaynağından pata çıkışlarından gerekli voltajı alabilirsin. Kırmızı kablo 5V tur sarısı 12V tur. Siyahlar şase yani eksi, diyelim onlara.

Şimdi sen fanı kasana yerleştir, fanlar 12V ile çalışır. PATA çıkışındaki soketi kes ve kabloların uçlarını aç.Sarısını fanın 12V giriş ucuna bağla, bir tane siyah kabloyuda fanın eksi kablosuna bağla. eğer fanda 3. bir kablo varsa ucunu kes ve bir bantla yalıtarak kapat.

açıktaki diğer kalolarında ucunu bantlayarak yalıt.

Eğer anlamadıysan daha ayrıntılı anlatabilirim!

chaosmaker
10-06-2007, 21:02   |  #3  
Yıllanmış Üye
250 mesaj
alibotan
SLM ARKDAŞLAR ASUS P5SD2-X ANAKARTIM VAR İŞLEMCİM ÇOK ISINIYOR O YUZDEN 2 ADET FAN TAKVİYESİ YAPMAYA KARAR VERDIM AMA ANAKARTTA SADECE TEK FAN GIRISI BOSTA BOS OLAN GIRISIN YANINDA CHA FAN YAZIYOR BASKA DA FAN GIRISI BULAMADIM ANAKARTIN RESMINE BAKIP BILGI VEREBILIRMISINIZ LUTFEN ŞİMDİDEN HERKESE YARDIMLARINDAN DOLAYI TŞK EDERIM!!!
konu buranın değil git soğutma ve o.c. yerine aç!

gokhan2413
10-06-2007, 23:15   |  #4  
Yıllanmış Üye
519 mesaj

bende geçen yeni fan taktım makinaya
fan girişleri anakarta değil doğrudan güç kaynağına bağlanıyo fan girişlerini cd room hard disk veya boştaki bi kablodan alabiliyon sende böyle bişey alıp çok rahatça bağlayabilirsin kesmene falan gerek kalmaz direk birbiriyle uyumlu girişler tak çıkar şeklinde

chaosmaker
10-06-2007, 23:25   |  #5  
Yıllanmış Üye
250 mesaj

fanını yağla,kasanın içini temizle..
bugün kasanın tozunu aldım-4 saat boyunca kapalı bir şekilde ama kaanın tüm kapakları açık beklettim...
ciddiyim aradaki fark belli oluyo;)

ExCeLLiuM
10-06-2007, 23:29   |  #6  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Ben yıllardır kasa açık kullanırım. Bazen şift taraf açık tutuyorum. Kapalıykende aynı açıkkende aynı sonuçta fanlar toz kapıyor. Açık olması sayesinde istediğim an temizleyebiliyorum.

Ayrıca bende bi şans var, ne zaman kasayı kapatıp vidalasam, kesin bir sorun çıkıyor ve sökmek zorunda kalıyorum, o nedenle hiç kapatmıyorum!

alibotan
12-06-2007, 17:38   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
214 mesaj

SAOLUN ARKADAŞLAR BENDEKI FAN CDROM VE HDD BAGLI OLAN KABLOLARA OYUM SAGLADI ORAYA BAGLARSAM BI PROBLEM CIKMAZ INSALLAH TŞK   HA BIDE KASAYI TEMIZLEDIM ISLEMCIYI CIKARIP YUVASINA HAVA ILE TEMIZLEDIM HERSEYI YERLI YERINE TAKTIM PC YI CALISTIRMA ZAMANI GELDIGINDE ISE HERSEY CALISIYOR AMA EKRANA GORNTU GELMIYOR BIDE ESKIDEN ILK ACILISTA BIP DIYE UYARI SESI VERIP ACILIYORDU SIMDI UYARI SESI GITTI EKRAN GORUNTUSUDE GITTI SORUN EKRAN KARTINDA VEYA MONITORDE DEIL ARKADASLAR DENEDIM IKISIDE SAGLAM SORUN NEDEN OLABILIR

Borga-x
12-06-2007, 17:48   |  #8  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Sorun o zaman kablolarındadır.Monitor kablosunu sök ve konnektorun ıcıne bak.Eğilmiş bir pin varsa onu ufak kargaburnu ile düzeltebilirsin.Yanlız fazla mıncıklama koparsa yenıden monıtor kablosu alıp takman (ki bu profesyonel işidir) yada monitoru teknık servıse vermen gerekir. RAM2lerini de kontrol et.Ekrana görüntü gelmiyosa ramlerden de kaynaklanabilir.

Bip sesını verek speaker kablosunu kontrol et. Anakartın pin yerınden cıkmıs olabilir. İşlemciyi takarken umarım termal macun kullanmışsındır. Yoksa işlemcine elveda dıyebılırsın, termal macun surmezsen sogutucu blok ıle işlemci arasında bosluklar olusur. Buna da dıkat et.

alibotan
12-06-2007, 17:52   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
214 mesaj

HERŞEYİ KONTROL ETTİM AMA SADECE TERMAL MACUN KULLANMADIM VALLA YANI SIMDI İŞLEMCİME ELVADI MI DIYEYIM AMA DAHA 1 YILLIK YANI GARANTISI DEVAM EDIYOR P4 3.OO HT 2MB L2 CACHE  YANI SIMDI ELVEDAMI DIYEYIM İŞLEMCİME

alibotan
12-06-2007, 19:16   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
214 mesaj

arkaslar sımdı işlemcim bozuldu mu ??

ExCeLLiuM
12-06-2007, 21:45   |  #11  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Termal macun kullanmamamn hemen işlemcini yakamz. Ayrıca Intel de koruma mekanizması var sıcaklık belli bir değerin üstüne çıktığında otomatik olarak çalışmayı kesiyor.

İşlemcinin gittiğini sanmıyorum. Ayrıca thermal macun kullanmalısın, macunu sür ve tekrar takıp dene.

Eğer bağlantıları iyice kontrol ettiysen ve bir problem olmadığından eminsen, bir de bir PC Servisine götür. Onlarda bir baksınlar.

Şimdi, uzaktan, görmeden birşey diyemem.