Kasa üstündeki seri numarasını kaybettım

HPQ-User
25-08-2008, 01:02   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Karabulut sormuş:
Kasamı bundan 6 ay once fab yolladım yıldırım düşmüştü o nedenle anakartım değişti ama üzerindeki seri nuamrasını kopartmıslar ve suan Xp kullanıorum ama güncelleme yapamıorum.Nereden bulabılır ve orıgınal Xp Kullanabılırım.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Tam olarak bilemiyorum.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

inNteAcoME
25-08-2008, 01:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
677 mesaj

arkadaşım ara wndowsu böyle böyle uldu de onlar hallediyorlar. başıma kaç defa geldi. bide netteki bazi kod bulma proları var onların buldu gu kodla senin kaybettiğin kodu alakası yok bide sane bir kitipçik ve bir cd verilmesi lazımyatkililere kitapçığın arkasındaki seri kodu ve okuya biliyorsan etiketitin üstündeki kodusöle.

Fatih_ARMAĞAN
25-08-2008, 01:25   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

windows lisansı genelde Kasa üzerine yapıştırılması zorunludur. ve o lisans senin hakkındır. ona para ödemişsin o lisans haricinde key giremezsin girersende başkasının lisansına tecavüz etmiş olursun.
nerden bakarsan en kötü 80-90 dolar home edition..
yazık valla bence yerinde olsam giderdim o kasayı adamların kafasına atar kardeşim benim lisansım nerde neden yırtılmış der. bana yenisi vermeden ordan çıkmazdım.  

Banned
25-08-2008, 01:37   |  #4  
Banlandı
1,098 mesaj

Pcyi alırken kaybetmediysen windows kurtarma cd'si gelir arka yüzünde yazar aynı numara..

inNteAcoME
25-08-2008, 01:44   |  #5  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

hakkatten bundan sonra herkes keyini biyere yassınzaman iyi deil: https://www.chip.com.tr/forum/Bu- ... EkeR-mi_t69545.html Beğendim

inNteAcoME
25-08-2008, 04:27   |  #6  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

sakarboy dade iş gibi:
nerden bakarsan en kötü 80-90 dolar home edition..
bence lisan bir etiket parçasından ibaret olamaz yada olmamalı haksız mıyım amaGülümseme

Kapalı Hesap (34907)
25-08-2008, 08:08   |  #7  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Windows Vista'yı perakende (kutulu ürün) olarak satın aldıysanız, ilk beş etkinleştirmenizde Internet üzerinden etkinleştirebilirsiniz. Sonraki etkinleştirme işlemlerinin telefonla gerçekleştirilmesi gerekir.
aynı anda tek bir bilgisayarda kullanabilir.etkinleştirebilirsiniz Windows Vista'yı ilk bilgisayardan kaldırıp başka bir bilgisayara yüklemeyide seçebilirsiniz. Bu durumda, Windows'un ilgili kopyasını yeni bilgisayarda yeniden etkinleştirmeniz gerekir.

Windows Vista bir bilgisayara önceden yüklenmiş olarak geldiyse,( Oem )yazılımdır yalnızca O bilgisayarda kullanılabilir.
önemli donanım değişiklikleri yapılmadığı takdirde, yeniden yükleme işleminde etkinleştirme gerektirir.sınır yoktur farklı bir yol izlemeyiniz.,

Bilgiler paylaştıkca çoğalır...

;tr;aktivasyon

Fatih_ARMAĞAN
25-08-2008, 10:49   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
suat666
Windows Vista'yı perakende (kutulu ürün) olarak satın aldıysanız, ilk beş etkinleştirmenizde Internet üzerinden etkinleştirebilirsiniz. Sonraki etkinleştirme işlemlerinin telefonla gerçekleştirilmesi gerekir.
aynı anda tek bir bilgisayarda kullanabilir.etkinleştirebilirsiniz Windows Vista'yı ilk bilgisayardan kaldırıp başka bir bilgisayara yüklemeyide seçebilirsiniz. Bu durumda, Windows'un ilgili kopyasını yeni bilgisayarda yeniden etkinleştirmeniz gerekir.

Windows Vista bir bilgisayara önceden yüklenmiş olarak geldiyse,( Oem )yazılımdır yalnızca O bilgisayarda kullanılabilir.
önemli donanım değişiklikleri yapılmadığı takdirde, yeniden yükleme işleminde etkinleştirme gerektirir.sınır yoktur farklı bir yol izlemeyiniz.,

;tr;

Güzel bir açıklamada Suat bey sorunla olan ilgisini anlayamadım ben açıkcası.

arkadaşın lisan etiketi yırtılmış anlaşıldığı gibi bilgisayar üzerinde gelen bir oem lisans etiketi.
bu tamamen ya tekni kservis tarafından yada taşıma işlemini yapan kişiler tarafından yapılmış bir hata yada kasti bir işlemmiş gibi gözüküyor.
bu şekilde arkadaşımız zaten key girme şansı olmadığı için bahsettiğiniz etkilentişme işlemi zaten yapamaz.

belki etikette diğer seri nosu kalmış ise microsoft ile görüşülerek bişeyler yapılabilir sanırım.

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 25 Ağustos 2008 11:01
Reborn91
25-08-2008, 11:17   |  #9  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

Selamlar. Bence git o teknik servise verdiğin yeri bas. İnsanlar bazen sadece sertlikten anlıyorlar. De ki benim burada lisansım vardı nereye gitti ? İn , cin gece yürütmedi ya? Karşımı geliyorlar dava aç. Sonuna kadar savun hakkını . O kadar parayı sokakta bulmadın sen. Göz kırpma

waybe
25-08-2008, 23:51   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,376 mesaj

şimdilik sana önerecegim benki işine yarıya bilir şu amda orjinal kod kullanıyorsan  kodun(c:windows\system32\wpa.dbl) diye bir dosyanın olması lazım onu hiç karıştırmadan kopyala ve cd veya flaş bellege kopyala format falan atarsan deneme gibi kurarsın sonra system32 nin içina yapıştır deyerek orjinal haliyle kullana bilirsin

bunu yeni işletim sistemi almadan önce dene derim
ama kesin gözüyle bakma çünki bendenemedim (chıpde pöyle biryazı okumuştum ve defterime not aldım  umarım işini görür
iyi forumlar

Ahmet_79
25-08-2008, 23:58   |  #11  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj
waybe
şimdilik sana önerecegim benki işine yarıya bilir şu amda orjinal kod kullanıyorsan  kodun(c:windows\system32\wpa.dbl) diye bir dosyanın olması lazım onu hiç karıştırmadan kopyala ve cd veya flaş bellege kopyala format falan atarsan deneme gibi kurarsın sonra system32 nin içina yapıştır deyerek orjinal haliyle kullana bilirsin

ama kesin gözüyle bakma çünki bendenemedim (chıpde pöyle biryazı okumuştum ve defterime not aldım  umarım işini görür
iyi

vaay iyi çözümBeğendim

waybe
26-08-2008, 00:25   |  #12  
Yıllanmış Üye
2,376 mesaj
ahmet79
vaay iyi çözümBeğendim
beyendigine sevindim umarım akadaşında işine yarar

iyi akşamlar iyi forumlar

Batıkan Doğan
26-08-2008, 00:28   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,366 mesaj
waybe

iyi akşamlar iyi

Arkadaş için biraz geç... Şaşkın

Ahmet_79
26-08-2008, 00:34   |  #14  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj
waybe

iyi akşamlar iyi

sanada kardeşimBeğendim

Kapalı Hesap (34907)
28-08-2008, 15:58   |  #15  
Kapalı Hesap
1,440 mesaj

Karabulut sormuş:
Kasamı bundan 6 ay once fab yolladım yıldırım düşmüştü o nedenle anakartım değişti ama üzerindeki seri nuamrasını kopartmıslar ve suan Xp kullanıorum ama güncelleme yapamıorum.Nereden bulabılır ve orıgınal Xp Kullanabılırım.

sakarboy

;aktivasyon

Güzel bir açıklamada Suat bey sorunla olan ilgisini anlayamadım ben açıkcası.

arkadaşın lisan etiketi yırtılmış anlaşıldığı gibi bilgisayar üzerinde gelen bir oem lisans etiketi.
bu tamamen ya tekni kservis tarafından yada taşıma işlemini yapan kişiler tarafından yapılmış bir hata yada kasti bir işlemmiş gibi gözüküyor.
bu şekilde arkadaşımız zaten key girme şansı olmadığı için bahsettiğiniz etkilentişme işlemi zaten yapamaz.

belki etikette diğer seri nosu kalmış ise microsoft ile görüşülerek bişeyler yapılabilir sanırım.

sakarboy
lisans kişilere yapılmadığını pcye pc'nin kartlarından,donanımlarının numaralandırılması ile yapıldığını lisans şartarını ve nasıl bir lisansa sahip olduğunu önce arkadaşın bilmesi gerekmezmi.? verdiğim link sorununa çözüm değilmi,şimdi ben sana soruyorum.? sakarboy

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (41714) ~ 28 Ağustos 2008 16:03
Fatih_ARMAĞAN
28-08-2008, 16:54   |  #16  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
suat666
Karabulut sormuş:
lisans kişilere yapılmadığını pcye pc'nin kartlarından,donanımlarının numaralandırılması ile yapıldığını lisans şartarını ve nasıl bir lisansa sahip olduğunu önce arkadaşın bilmesi gerekmezmi.? verdiğim link sorununa çözüm değilmi,şimdi ben sana soruyorum.?
verdiğin bilgi önemsiz demedimki dostum ayıb ettin.

demek istediğim senin verdiğin bilgi farklı bir önemli bilgi. mutlakaki haklısın. o konuda

ama adam lisansım yırtılmış ne yapmam gerekiyor diyor ona bir cevap değil dedim ben hani..;)

Osgn
28-08-2008, 18:42   |  #17  
Yıllanmış Üye
349 mesaj
waybe

iyi

İyi yöntem ama ilk mesajı iyi okusaydın işe yaramayacağını anlardın. Arkadaş şu an XP kullanıyorum ama güncelleme yapamıyorum demiş. Bu da demek oluyor ki var olan işletim sisteminin serial'i legal değil.

Osgn
28-08-2008, 18:46   |  #18  
Yıllanmış Üye
349 mesaj
suat666

;tr;

Gerçekten ilginç. Sanırım burdaki çoğu kişi mesajları okumaya üşeniyor.

1. Söz konusu işletim sistemi Vista değil XP'dir
2. Söz konusu mesaj da nasıl aktifleştireceğim konulu değil kasa üzerindeki etiketin kaybolmasıyla ilgili bir mesajdır.

Lütfen mesaj yazmadan önce konuyla alakalı mı bi bakalım.

Kapalı Hesap (34907)
28-08-2008, 19:15   |  #19  
Kapalı Hesap
1,440 mesaj
Osgn
Gerçekten ilginç. Sanırım burdaki çoğu kişi mesajları okumaya üşeniyor.

1. Söz konusu işletim sistemi Vista değil XP'dir
2. Söz konusu mesaj da nasıl aktifleştireceğim konulu değil kasa üzerindeki etiketin kaybolmasıyla ilgili bir mesajdır.

Sanırım bu kez bu konuda haklısın çoğu kişi mesajları okumaya gerçekten üşeniyor.ve konunun çözümünü başka yönlere yön veriliyor,Şimdi gelelim konumuza.
Osgn,sakarboy

Windows XP VEYA VİSTA yı kullanmak etkinleştirmek isteyen

;tr;aktivasyon

site sorununa çözüm bulacaktır,lisansı etiketi yırtılmışda olsa kaybetmişde olsa ne olursa olsun kasa onda ise lisans hakkı vardır bu hakkı veren satın alınan yer microsoft ise çözümünü microsoft'tan bulacaktır.yani

;tr;aktivasyon  

Windows XP VEYA VİSTA Aynı etkinleştirme yöntemi ile etkinleştirilir, lisans kişilere yapılmadığını pcye pc'nin kartlarından,donanımlarının numaralandırılması ile yapıldığını lisans şartarını ve nasıl bir lisansa sahip olduğunu önce arkadaşın bilmesi gerekmezmi.? verdiğim link'ten etkinleştirmesi windows'unu kullanabilmesi için başka ne yapması gerekiyor.? sorununa çözüm değilmi,şimdi ben size tekrar soruyorum.? Osgn,sakarboy

bu sözünede çok katılıyorum.aynen iade ediyorum.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (41714) ~ 28 Ağustos 2008 19:22
Osgn
28-08-2008, 20:54   |  #20  
Yıllanmış Üye
349 mesaj

Arkadaşım, aktifleştirme işleminin ne olduğunu bilmesek yorum yapmayız. Aktifleştirme orjinal seri numaralı xp'nin işlemidir. Ancak arkadaşın şu an kullandığı XP illegal görünmekte ve Kayıt edilmek zorunda. Ancak orjinal seri nosu kayıp olduğundan bu da senin verdiğin siteden yapılmaz. Söz konusu numarayı telefon ederek edineblirsiniz ki o numrayı da bir kaç mesaj yukarda verdiler. Ayrıca bu numaradan verdiğin sitede şu şekilde bahsediyor: Etkinleştirme sihirbazında bu numara yazmaktadır diyor. Ancak arkadaşın Windows'u etkinleştirme beklemiyor. Sahte Lisans olduğundan sadece güncelleştirmeleri yapamıyorum diyor. Umarım anlamışsındır.

deadly_saw000
28-08-2008, 21:01   |  #21  
Yıllanmış Üye
487 mesaj
Reborn91
Selamlar. Bence git o teknik servise verdiğin yeri bas. İnsanlar bazen sadece sertlikten anlıyorlar. De ki benim burada lisansım vardı nereye gitti ? İn , cin gece yürütmedi ya? Karşımı geliyorlar dava aç. Sonuna kadar savun hakkını . O kadar parayı sokakta bulmadın sen. Göz kırpma
tamamen katılıyorum...Alkış

Kapalı Hesap (34907)
29-08-2008, 07:42   |  #22  
Kapalı Hesap
1,440 mesaj
Osgn
Arkadaşım, aktifleştirme işleminin ne olduğunu bilmesek yorum yapmayız. Aktifleştirme orjinal seri numaralı xp'nin işlemidir. Ancak arkadaşın şu an kullandığı XP illegal görünmekte ve Kayıt edilmek zorunda. Ancak orjinal seri nosu kayıp olduğundan bu da senin verdiğin siteden yapılmaz. Söz konusu numarayı telefon ederek edineblirsiniz ki o numrayı da bir kaç mesaj yukarda verdiler. Ayrıca bu numaradan verdiğin sitede şu şekilde bahsediyor: Etkinleştirme sihirbazında bu numara yazmaktadır diyor. Ancak arkadaşın Windows'u etkinleştirme beklemiyor. Sahte Lisans olduğundan sadece güncelleştirmeleri yapamıyorum diyor. Umarım anlamışsındır.
Arkadaşım aktifleştirme işlemini asıl siz bilmiş olsaydınız Etkinleştirme seri numaralı XP,içindir diyorsunuz.,vista'da aynıdır.
verdiğim linkten örnek:   

ürünü iki farklı yöntemle etkinleştirebilirler:

1. Internet. Microsoft sunucuları, etkinleştirme işlemini gerçekleştirir ve ürünü sessizce etkinleştirir.
         2. Telefon. Müşteri hizmetleri temsilcileri, etkinleştirme işlemini ve özel durumları işler.

Gereken Ürün Etkinleştirmesi Verileri

* Kurulum Kimlik Numarası her ürün için farklıdır ve iki bileşenden oluşur:
    *
       1. Ürün Kimlik Numarası. Kurulum sırasında kullanılan ürün anahtarı.
       2. Donanım bileşimi. Yani serinosu yoksa donanımı var,donanımın kaydını yapan microsoft ise tekrar etkinleştirme için microsof'tun verdiğim link sorununa çözüm değilmi.?

;tr;aktivasyon

seri nosu kaybolmuş,yırtılmış seri nosu olmayan ne yapacak, telefonla etkinleştirme yapacak ben ilk mesajlarda zaten linki vermişim arkadaş linkten O sitedeki sorusunun cevabını bulacaktır Microsoftun sitesinden telefon numarasını alamıyormu.?,yardım alamayacakmı.? alabilirmi.? bu cevabı artık tüm chıp onlıne okurları,üyeleri karar versin., tartışmaya son noktayı koyuyorum.

Osgn
29-08-2008, 08:53   |  #23  
Yıllanmış Üye
349 mesaj

Arkadaşım delirtecek misin beni?Kızgın Benim XP'm legal değil ve senin verdiğin linke göre Başlat / Programlar / Donatılar / Sistem Araçları / altında Windows Etkinleştir veya benzeri bir seçenek YOK. Nasıl etkinleştirceğim bana anlatır mısın şimdi. Tekrar siteyi vereceksen ben sana söyleyeyim burdan .İnternetten etkinlşetirme ve modemle etkinleştirme için Bilgisayarınızdan Başlat / Programlar / Donatılar / Sistem Araçları / Windows Etkinlştir'i seçin yönergeleri izleyin, Telefonla etkinleştirmek için yine Başlat / Programlar / Donatılar / Sistem Araçları / Windows'u Etkinleştir'i seçin orada yazılı numarayı arayın diyor. Şimdi soruyorum bende Başlat / Programlar / Donatılar / Sistem Araçları / yolunda söz konusu Windows Etkinleştir yok. Nasıl etkinleştireceğim? Kızgın

Osgn
29-08-2008, 08:59   |  #24  
Yıllanmış Üye
349 mesaj

Telefonu Kullanarak Windows XP'yi Etkinleştirme
Microsoft müşteri hizmetleri temsilcisine başvurmak ve Windows'u telefonla etkinleştirmek için:
1.        Başlat'ı tıklatın, sırasıyla Tüm Programlar, Donatılar, Sistem Araçları'na gidin ve sonra Windows'u Etkinleştir'i tıklatın.

-veya-

Görev çubuğunun durum alanndaki Windows'u Etkinleştirme simgesini tıklatın.
2.        Evet, Windows'u şimdi etkinleştirmek için müşteri hizmetleri temsilcisine telefon etmek istiyorum'u tıklatın.
3.        Windows Ürün Etkinleştirme Gizlilik Bildirimini Oku'yu tıklatın, Geri'yi tıklatın ve sonra İleri'yi tıklatın.
4.        Windows'u telefonla etkinleştir iletişim kutusunda görüntülenen adımları izleyin ve sonra İleri'yi tıklatın. Lütfen unutmayın: Numara bu aşamada görüntülenecek ve seçtiğiniz yere göre farklılık gösterecektir:
5.        Etkinleştirme tamamlanıp aşağıdaki ileti görüntülendiğinde, Tamam'ı tıklatın.
Windows kopyanızı başarıyla etkinleştirdiniz.

Bana burda telefon numarasının olduğunu iddia ediyorsun üstelik. Ancak verdiğin linki bile doğru dürüst okumuyorusn.

Kapalı Hesap (34907)
29-08-2008, 09:39   |  #25  
Kapalı Hesap
1,440 mesaj
Osgn
Arkadaşım delirtecek misin beni?Kızgın Benim XP'm legal değil ve senin verdiğin linke göre Başlat / Programlar / Donatılar / Sistem Araçları / altında Windows Etkinleştir veya benzeri bir seçenek YOK. Nasıl etkinleştirceğim bana anlatır mısın şimdi. Tekrar siteyi vereceksen ben sana söyleyeyim burdan .İnternetten etkinlşetirme ve modemle etkinleştirme için Bilgisayarınızdan Başlat / Programlar / Donatılar / Sistem Araçları / Windows Etkinlştir'i seçin yönergeleri izleyin, Telefonla etkinleştirmek için yine Başlat / Programlar / Donatılar / Sistem Araçları / Windows'u Etkinleştir'i seçin orada yazılı numarayı arayın diyor. Şimdi soruyorum bende Başlat / Programlar / Donatılar / Sistem Araçları / yolunda söz konusu Windows Etkinleştir yok. Nasıl etkinleştireceğim? Kızgın
Arkadaşım asıl sen delirteceksin insanı neden doğru dürüst siteyi incelemiyorsun.bak sana göstereyim gözüne gözlük takman gerekiyor galiba,
verdiğim linki açıyorsun,
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=fh;tr;aktivasyon
en altta bu yazı varmı.? yokmu.?

Yardım ve Destek

Bizimle İrtibata Geçin,
seçeneğini seç açılan sayfada bu tel noları varmı .? yokmu.?

Destek Hattı Tel: 0 (212) 444 MSTR {4446787}
Destek Hattı Faks: 0 (212) 33 66 998
Hafta içi hergün 08:00-24:00, Cumartesi 10:00-18:00

Destek Hattı Online Chat için.tıklayın seçeneğide var.
varmı.? yokmu.?

dostum okeymi.?  ARTIK SON NOKTAYI KOYUYORUM iyi,güzel doğru okuyalım,yanlış bilgilendirmek benim felsefeme uymaz.

Lütfen mesaj yazmadan önce konuyla alakalı mı bir bakalım.