Kasma sorunu !

lMrlEnes
08-08-2012, 22:01   |  #1  
lMrlEnes avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
20 mesaj

arkadaşlar benim pc de bi oyuna girdiğimde 2 dk sonra kasmaya başlıo ve aradan 10-15 dk geçince duzelıo ve 1 dk sonra tekrar kasıor bole bole gıdıo sistem ozellıklerı

işletim sistemi windows 7 32 bit

ekran kartı: 2303 mb

ekran kartı driver: INVIDIA GeForce 9500 GT

işlemci: Pentium(R) Dual-Core CPU   E6500 @ 2.93Ghz  2.93GHz

1-Bu özelliklere overlock gerekirmi ?

2-İşlemciye sürülen termal macundan daha fazla soğutan bişey varmı ?

3-Bu soru değil arkadaşlar pc açıkken sarı bi pervane var

işte bu pervane pc acıkken calısmıor bu sorunmu yoksa normalmı 

evet arkadaslar bu kadar cevaplarınızı beklıyorum sımdıden teskkurler

dead man
08-08-2012, 22:51   |  #2  
dead man avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
1,341 mesaj

1-Overclock Yaparsan İyi Olur Ama Bilmiyosan Deneme Denettirme !
abi sen fanı o kadar yakından çekme biraz geniş açıyla Gülümseme çek

lostsawyer
08-08-2012, 23:04   |  #3  
lostsawyer avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 3
72 mesaj

Sarı pervane işlemci soğutucu çalışmazsa işlemci bu sıcak yaz aylarınta sıcaklıgı tavan yapar çalışmıyorsa değiştir ucuzdur zaten fiyatlarıIslık

lMrlEnes
09-08-2012, 08:44   |  #4  
lMrlEnes avatarı
OP Yeni Üye
20 mesaj
Alıntı: dead man  
abi sen fanı o kadar yakından çekme biraz geniş açıyla Gülümseme ç

overlock yapmayı bilmiyorum. yapmak kolaymı? 

ve öğrenip yaparsam olurmu?

mustafa2116
09-08-2012, 10:29   |  #5  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

OVC yapmak zor değil ama şöyle diyim bilgisayarının fiyatı 1.200 ise  50 tl ik şey için 1.200 tl yi riske atmaktır. :)

Bu risk dikkat ve bilgi gerektirdiği için hemen öğrenilecek bişi değil sisteminide öğrenmen gerek..

lMrlEnes
09-08-2012, 11:19   |  #6  
lMrlEnes avatarı
OP Yeni Üye
20 mesaj
Alıntı: mustafa2116  
OVC yapmak zor değil ama şöyle diyim bilgisayarının fiyatı 1.200 ise  50 tl ik şey için 1.200 tl yi riske atmaktır. :)

Bu risk dikkat ve bilgi gerektirdiği için hemen öğrenilecek bişi değil sisteminide öğrenmen gerek..

peki nasıl öğrenebilrim?

mustafa2116
09-08-2012, 12:38   |  #7  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

Konuyu anlatabileceğim bir yerde değilim tabletten giriyorum

lMrlEnes
09-08-2012, 14:05   |  #8  
lMrlEnes avatarı
OP Yeni Üye
20 mesaj
Konuyu anlatabileceğim bir yerde değilim tabletten

ne alakası var :D

lMrlEnes
09-08-2012, 15:35   |  #9  
lMrlEnes avatarı
OP Yeni Üye
20 mesaj
abi sen fanı o kadar yakından çekme biraz geniş açıyla Gülümseme ç

hd deil ama Islık

lMrlEnes
09-08-2012, 17:10   |  #10  
lMrlEnes avatarı
OP Yeni Üye
20 mesaj

evet arkadaşlar cevap !!! lütfen bu benim için çok önemli internetlerde surunuorum !!!

mustafa2116
09-08-2012, 21:40   |  #11  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

OVC...

Overclock için en geçerli ekran bios ekranıdır.
bunun dışında bazı sistem yapılandırma programlarıda biosu windows yada diğer işletim sistemleri çalışırken arka plandan değiştirerek bizim buraya hüküm sağlamamızı sağlar.

BİOS...
Bilidnik adıyla "Siyah ekran" Bilgisayarın açılışıyla başlar ve kapabnışına kadar biz görmesekte devam eder.
Biosumuzun belli bazı bölgeleri bize aygıtların ve bunlarla alakalı sistemlerin neler olduğunu nasıl çalıştığı gösterir.

bu ekran kimi zaman power kimi zaman activite kimi zamanda farklı isimler altında çıkar.
Biirinden cpunuza ulaştığınızda FBS wolt ve diğer değerleri göreceksiniz.
Bu alanda OVC yapamak için belli  alanlara girmeniz ve  çalışır hale getirmeniz gerekir.

konu bir muamma gibi gelebilir zira bios ekranları çeşitlilik gösterdiğinden nerdeyse bütün bilgisayarcılar  sadece açılması gereken ne ise sadece onu söyleyebiliyor. Örneğin biz burda işlem ünitesinin fabriaksyon ayarda değilde elle değiştirilebilir ayarda olmasını istiyoruz. Bunu yaptığınızda OVC ayarları etkin olacaktır.

ilk ayarlar fabrika ayarlarıdır.
bu ayarlar sistemin ortalama miktarı olduğundan dikkatli olmakta fayda var.

CPU ya ovc çekmek..
CPU 2 türlü ovc olur birincisi kolay yol fbs dir.
*FBS yada FSB ile OVC (ismini tam hatırlayamadım:))
FBS frekans miktarını artırarark olur bu aynı zamanda ramleride etkilier.
799 fsb yi 830 fbs ye zorlayabilrisiniz. Dikkatli olacağınız yer ram ve onun dönütüdür.
*wolt miktarı ile OVC leme.
  Genel kullanım yönetmi aslında budur.
CPU wolt değeri genellemede 1.230 w dir. ortalama olarak 1.600 w ye kadar zorlayabilrisiniz. ancak dikkatli olmanızda yarar vardırki hızın artışı ısının artışı demektir.

wolt değeride 2 türlü artırılır.
   cpu wolt değeri 1. dereceden işemciye giden enerji ile artırılabilriken birde anakart beslemesinin artırılmasıyla.
Anakart beslemesi OVC de önemli bir noktadır. Eğer anakartınızda bu besleme varsa turbo özelliği var demektir. Sadece bu turbu özelliği kimi zaman sistemle açık tutulur kimizaman ovc ile yapılır. Bu turbo sistemin tamamına ek hız yükler..

ekran kartı OVClemesi.

Ekran kartlarında önemli olan FSB yani piksel hareketlendirmesidir.
işlemcide de piksel hareketlendirmesi vardır ancak genel manada işlemcide 290-400 fbs varken ekran kartında 800-15000 fsb vardır.
ekran kartında  frekans değişikliği besleme yetersizliğinden pek etkin değildir yani fbs değişikliği okadar hız vermez.
bunun yerine fbs ağırlığı sağlamak gerekir buda volt ile alakalıdır.
Anakart beslemesini gpu için hazırlarsanız ekran kartınızın detayları gösteririken daha az zorlandığını göreceksinizdir.

GPU volt değeri genelde activite sekmesinde yer alır ancak güç gösterisini power yaptığından bu alandada yer alabilmekte.

buraya kadar biraz koklama usulü bios ayarlarını anlattım.
şimdi biosun geenel tenımlarına ve OVC nin zorluklarına gelelim.

BİOS Nasıldır.
  Baştada bildirdiğim gibi bios ekran ve menüleri çeşitlilik gösterir. Bu ayarları sizin öğrenmeniz için orda  f9 tuşunu bilerek (default yap) gezmeniz ve f9 yaptıktan sonra f10 ile kayıt yaparak çıkış yapıp  biraz gezinmeniz gerekir.
Eğer amacınız sadece gezinmekse f9 a gerek kalmayabilir ama biz her ihtimali ele alırız.
Bu gezintinizde menüleri öğrenir ve yerlerini tespit edersinzi bu alanda internet maus resim yok. tamamen yazı ve klavye.
şimdi dikkalice gezindiğinzi menülerden bize sormanız için gerekli olan bilgilere gelirsek bir telefonla çekilmiş resim yeterli olacaktır. Böylelikle elimizden geldiğince menüler  ve sekmeler hakkında bilgilerle size yardımcı olabiliriz.

OVC ve zorluğu..

Ovc bir hız aşımıdır  güzel bişidir. 100 tl lik bir parçadan 500 tl lik bir hız sağlamamıza yardımcı olur. işlemciniz 1.2ghz  ise 2.3ghz çektirebilrisiniz. ancak.....

bu hzı aşımlarında aygıt zorlanacaktır. Devreden geçen elektirik miktarı artacak amper miktarı yükselecek ve ısınma hat safhaya çıkacaktır. İyi bir soğutmayla kurtaramayabileceğiniz geri sdönüşü olmayan hasarlarda alabilirisniz.

Dikkatinizi çektiyse iyi bir soğutmayla bile geri dönüşü mümnkün olmayan hasarlar oluşabilmekte.
işte bu durumda Bisorunuzun fabirka ayarlarını bilmeniz ve soğutma sistemine ve güç kaynağınızın yapısına göre bu ovc yi yapmanız sizin yararınızadır.

mustafa2116
09-08-2012, 21:41   |  #12  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj
Alıntı: lMrlEnes  

ne alakası var :

soruyu iyi oku tabletten giriyorum o tabletten yazı ayzmak varya ölüm geliyor bana :)

lMrlEnes
10-08-2012, 09:22   |  #13  
lMrlEnes avatarı
OP Yeni Üye
20 mesaj

şimdi benim oyunlarda performans artışı için neyi o/c lemem gerek?

mustafa2116
10-08-2012, 10:22   |  #14  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

Oyunlar için fbs değerlerinde artış yapan gerek. Ona göre sen tecihi yapmalısın hangisi yavaşsa onu OVC liyorsun.. İstersen ikisinide(GPU[ekran kartı]-CPU) OVC le yada Eğer turbo sistemi anakartında dahilse sadece anakartı uygun biçimde OVC le..
Tercih sistemin durumuna göre yapılır.
Örneğin OVC özelliğini kullanamayacapın bazı parçalar mevcuttur. Bu parçalardan biri Sanal işlemci. Sanal işlemci orda biosta var gösterilir ama ovc yapılamaz. Onu dolaylı yoldan sayısal işlemciye Yani anakarta(boart sistemine) OVC ile hızlandırırsın ama bu hızlandırma sanala değil sayısala  sayısalda anakartın tamamına bir yükleme yapar. Eğer yüklemen fazlaysa sayısal işlemci fazla ısınır ve yanar.

lMrlEnes
10-08-2012, 13:16   |  #15  
lMrlEnes avatarı
OP Yeni Üye
20 mesaj

ben sadece ekran kartına yapcam bunun için videolu yada resimli anlatım varsa paylaşabılırmısn ?

lMrlEnes
10-08-2012, 20:06   |  #16  
lMrlEnes avatarı
OP Yeni Üye
20 mesaj

yaw ben ekran kartına overclock yaptım ama oyunlarda hiç performans artışı olmadı yani hızlanma olmadı cpu ısısından kaynaklanabilrimi ?

dead man
11-08-2012, 05:27   |  #17  
dead man avatarı
Yıllanmış Üye
1,341 mesaj
Alıntı: lMrlEnes  

overlock yapmayı bilmiyorum. yapmak kolaymı? 

ve öğrenip yaparsam olurmu?

Overclock İçin Önce Para Lazım Sağlam VE Gözle Görülür Derecede Overclock İçin 1.000tllik Anakart Alıcaksın Sıvı Soğutucu Sistemi Falan Alıcaksın fan Overclock İçin Bence Uygun Değil Çünkü Fan Ses Yapar Ses Moral Bozar Emin değil

Ama İllakide Yapacam Dersen Benim Anakart Dandik ASUS P5QPL-AM  Bu Anakartın overclock profile özelliği var daha eskilerinde MANUAL olarak ayarlıyorsun ama MANUAL'da sabır istiyor Kahkaha Ben Pentium E2200 Dual 2.20 Dual işlemciyi 2.65'e Getirdim ve onboard ekran kartıyla birleşince max payne3'ü oynuyorum Ve sende ekran kartı var Gözünü devirmiş

dead man
11-08-2012, 05:29   |  #18  
dead man avatarı
Yıllanmış Üye
1,341 mesaj

Kardeşim sen hangi dünyadasın artık anakartlar overclock başarısız olduğunda kendini sıfırlıyor Hmph
Yani yanma riskini en aza indirmiş oluyoruz tehlike anında anakart bunu seziyor ve kendini resetliyor Hmph

mustafa2116
11-08-2012, 12:24   |  #19  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj
Kardeşim sen hangi dünyadasın artık anakartlar overclock başarısız olduğunda kendini sıfırlıyor Hmph
Yani yanma riskini en aza indirmiş oluyoruz tehlike anında anakart bunu seziyor ve kendini resetliyor Hmph
Bildirdiğim konunun FSB değilde VOLt ve amper olduğunu dikkate almanı tavsiye ederim.
FSB yi basit yöntem olarak bildirdim.
Eğer devrede volt artırımı veya amper yükseltmesi yaparsanız teermometreler işinize yarmayacaktır.
Daha ısıyı algılamadan sisteminiz yanar.

1 amper lik 5 volt enerji işlemini yoğunluk olarak 2 amperlik 5 volta çevirirseniz devre yoğun elektirik akımının ve güçlü drenajın etkisinde bir anda kalır bu resetmemeye imkan tanımayacak bir değerdir.

Dikkatinizi çekmeyen diğer yazı ise anakart OVC sidir.
CPU ovc sini olabildiğince anlatmama karşın birde sistemin tümünü ovc lemek vardır. zaten herşeyi yakıp yıkan şeyde budur.

FBS değerleriyle anakart işlemci yada Gpu yanmaz yeniden başladığında kapanış nedeni fsb ise ona göre yeniden başlar .

ama volt ve drenaj ise bunları silip atamıyor.

mustafa2116
11-08-2012, 12:27   |  #20  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

OVC lemek yüksek para isteyen bir olay değildir.
iyi bir soğutma kullanmanız yeterli olacaktır.bunun yaklaşık değeride 45-75 tl arasındadır.

OVC lemenin çıkış nedenide para harcamasını aza indirip en yüksek hıza ulaşmaktır.