Kavgalık açıklama: Google bizi köleleştiriyor

CHIP Online
10-03-2009, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Street View'a açtığı davayı kaybeden aile, beklediğini bulamayınca açtı ağzını, yumdu gözünü...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Kavg ... stiriyor_11283.html

Resimlerle: Google'ın Street View gafları

Google'ın Street View özelliği tartışma yaratmaya devam ediyor. Üstelik açılan davadan Google'ın lehine bir karar çıkmasına rağmen...

Daha önce evlerinin görüntülerini Google Street View'da gören Aaron ve Christine Boring çifti, özel mülklerinin izinsiz işgal ve mahremiyetlerinin ihlal edildiğini iddia ederek dev firmayı mahkemeye vermişti. Yaklaşık bir yıl süren mahkeme süreci sonucunda hakim Boring'lerin Google'dan görüntülerin kaldırılmasını istemek yerine dava açmalarını inandırıcı bulmamış ve kararını Google lehine açıklamıştı.

Fakat bu karar Boring'leri son derece mutsuz etti. Google Street View aracının geçtiği yolun kişisel mülkleri olduğunu ve izinsiz geçen aracın evlerinin ve havuzlarının görüntülerini izinsiz yayınladığı konusundaki iddialarını sürdürürken, üsluplarını da sertleştirdiler. Boring'ler: "Mahkeme Google'a başka birinin hayatına izin girmenin sorun olmadığını söylüyor. Ben kendi çocuğuma bu kuralı öğretmeyeceğim. Bu mahkemenin kararı özel mülkümüzü Google'ın kölesi haline getiriyor. Bu mülk artık bizim değil. İrademiz dışında, bize bir bedel ödemeden, kar amacıyla başka biri için çalıştırılıyor. Federal mahkeme köleliği özgürleştirmek yerine yok etmeli" diye konuştular.

Tüm konu: Kavgalık açıklama: Google bizi köleleştiriyor

Resimlerle: Google'ın Street View gafları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Google insanları köleleştiriyor mu?

frozen
10-03-2009, 00:29   |  #2  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
776 mesaj

Kölelik biraz ağır olmuş ama google ın insanları kullandığını ve kısmen yönetip yönlendirdiğini söyleyebilirim herhalde.

Keras
10-03-2009, 00:44   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
104 mesaj

street view hırsızların plan yapmasını kolaylaştırır diye düşünüyorum...
onun dışında adam "bu mülk artık bizim değil" derken biraz saçmalamış
millet napsın senin evinin fotoğrafını be adam! street view'de milyonlarca
ev varken millet senin evinemi bakıp durcak en fazla 30 saniye bakar geçerler.

H@ckerCesur
10-03-2009, 10:33   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

Google sadece hizmet yapıyor. Ben resme bakarken herhangi bir resim olarak baktım.
Bu haberi görmesem resimdeki evin Boringlere ait oldugunu bile bilmem...

Fattur
11-03-2009, 17:51   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Evvet