Kde ve Ubuntu için yardım

taco27
09-02-2010, 23:11   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
37 mesaj

Merhaba arkadaşlar.daha az önce ubuntu kurulumunu tamamladım gözgezdirirken kde gibi birşey gördüm.arkadaş masaüstünü çok güzel yapmış benimkinden pek bişey anlayamadım!?

Kde indirmeye çalışıyorum dizinler karşıma geliyor kdebase yazanı indiriyorum içinden setup tarzında bişey çıkmıyor.yardımcı olabilecek kimse varmı bu işletim sistemi hakkında

Nicoll
09-02-2010, 23:56   |  #2  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Linux dünyasına hoş geldin.

Ubuntu Gnome masaüstünü kullanır (bence kde'den daha kullanışlı) ama istersen yanına KDE de kurabilirsin. Ancak sorunlarla karşılaşmak istemiyorsan direkt KDE arayüzlü Kubuntu kur. Ayrıca bahsettiğin şey Compizise buraya bak.

Ubuntu da bir program kurmak için Windows'ta olduğu gibi internetten birşey indirmene gerek yok. Paket yöneticisine veya program ekle/kaldır kısmına rica edersin kendisi paketleri indirip kurar. Burada bulamadığın programları PPA ile, onunla da olmazsa programın kendi web sitesinden .deb paketi ile, o da yoksa derleme yaparsın.

Ubuntu Türkiye resmi forum (web) sitesinden her türlü sorununa cevap bulabilirsin.

Boracalin
10-02-2010, 00:53   |  #3  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

Ya KDE'yi bu kadar takmayın denediğim kde dağıtımlar pek istikrarlı değillerdi... Gnome da kal daha sade ve daha kullanışlı... Yok eğer illa kde-ubuntu kullancam diyorsan kubuntu kur daha iyi olur...

taco27
10-02-2010, 01:24   |  #4  
OP Yeni Üye
37 mesaj

Diğer başlıkta masaüstünü gördüm gerçekten çok güzel.en başta benimkinde araç çubuğu(ne diyecem bilemedim) ile masaüstünün ve çalışan programların bulunduğu çubuklar ayrı ayrı bunları nasıl birleştirecem.
-Amsnindir kurulumda hata veriyor onu nasıl kurmam gerekiyor?
-masaüstüne windowstaki gibi bilgisayarım belgelerim koyamıyorum
-araç çubukları şeffaf olsun istedim 3-5 tane tema vermişler hepsi birbirinden berbat nasıl birşeye benzetebilirim
-sürücü yüklemedim bilgisayara ancak,grafik sürücüsü yüklenmemiş windowstaki gibi pencere kapamalarında sorun yaşıyor dalgalanmalar oluyor.sürücüleri nerde bulabilirim
-Formattan sonra alışkanlığım hemen anti virüs kurarım.AVG linux indirdim kurdum programdan eser yok.kurduğum programlara nerden ulaşabilirim
-Kurulumda disk bölümlendirmeyi yapamadım.80gb hard diski bir bütün olarak aldı bunu bölümlendirmem mümkünmü?

-

Son Düzenleme: taco27 ~ 10 Şubat 2010 01:32
taco27
10-02-2010, 03:14   |  #5  
OP Yeni Üye
37 mesaj

Evet arkadaşlar kubuntu indirdim kurdum.Ancak programların nasıl kurulduğu mantığını buradda çözemedim???

Nicoll
10-02-2010, 15:51   |  #6  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

1- Gnome masaüstündeki araç çubuklarından bahsediyorsun sanırım? Tutup çektiğin zaman istediğin yere yapışıp kalır...
2- Masaüstünü istediğin gibi özelleştirebilirsin... Şeffaflık için temaya gerek yok, pencere yöneticisinden istediğin ölçüde şeffaflık verebilirsin...
3- Virüs programlarına gerek yok. Güvenlik duvarı yeterli, eğer modemin güvenlik duvarı yoksa Uygulama ekle/kaldır kısmını aç "tüm mevcut uygulamalar" seç. Gufw diye ara ve kur. Kurulumdan sonra sistem bölümüne yerleşecek oradan girip aktif yap. Aynı yöntemle amsn kur...

4- Disk bölümlendirme işlemi için aynı şekilde Gparted kur... (alternatif bir program kurulum yöntemi: Sistem > Synaptic)

5- Burada arama yaparak merak ettiğin her türlü bilgiye ulaşabilirsin: http://www.ubuntu-tr.org (Ayrıca foruma üye olup bulamadığın konular hakkında soru sorabilirsin)

Alıntı: taco27  
Diğer başlıkta masaüstünü gördüm gerçekten çok güzel.en başta benimkinde araç çubuğu(ne diyecem bilemedim) ile masaüstünün ve çalışan programların bulunduğu çubuklar ayrı ayrı bunları nasıl birleştirecem.
-Amsnindir kurulumda hata veriyor onu nasıl kurmam gerekiyor?
-masaüstüne windowstaki gibi bilgisayarım belgelerim koyamıyorum
-araç çubukları şeffaf olsun istedim 3-5 tane tema vermişler hepsi birbirinden berbat nasıl birşeye benzetebilirim
-sürücü yüklemedim bilgisayara ancak,grafik sürücüsü yüklenmemiş windowstaki gibi pencere kapamalarında sorun yaşıyor dalgalanmalar oluyor.sürücüleri nerde bulabilirim
-Formattan sonra alışkanlığım hemen anti virüs kurarım.AVG linux indirdim kurdum programdan eser yok.kurduğum programlara nerden ulaşabilirim
-Kurulumda disk bölümlendirmeyi yapamadım.80gb hard diski bir bütün olarak aldı bunu bölümlendirmem mümkünmü?

-

ali140
10-02-2010, 17:45   |  #7  
ali140 avatarı
Yıllanmış Üye
724 mesaj

anti virirüs kullanmana gerek yok arkadaşım ubuntun kendi deposundanki programları kullan gerisini dert etme yasla arkana tadını çıkar.

taco27
10-02-2010, 20:39   |  #8  
OP Yeni Üye
37 mesaj

Wine ile Winamp kurdum ama ses gelmiyor internet üzerindende ses yok. ama açma kapama sırasında ses var bu sorunu nasıl çözecem heryerde araştırdım bulamadım?

ali140
10-02-2010, 21:14   |  #9  
ali140 avatarı
Yıllanmış Üye
724 mesaj
Wine ile Winamp kurdum ama ses gelmiyor internet üzerindende ses yok. ama açma kapama sırasında ses var bu sorunu nasıl çözecem heryerde araştırdım bulamadım?
boşver winapı winap altarnatifi olarak 
audacious(depoda var) kur keyfine bak.

Nicoll
10-02-2010, 22:10   |  #10  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Linux ortamında Winamp tavsiye etmem. VLC media player'ı dene istersen depolarda var. ayrıca Bu ayki Sudo dergisinde VLC'nın kullanım ve özellikleri detaylı bir şekilde anlatılmış, indir ve oku: http://sudo.ubuntu-tr.org/sayilar/15/

Lisans gereken kodekler için depodan şunu da kur: restricted extras

Son Düzenleme: Nicoll ~ 10 Şubat 2010 22:16
taco27
10-02-2010, 23:03   |  #11  
OP Yeni Üye
37 mesaj

Arkadaşlar ilgilendiğiniz için teşekkürler ancak vlc de'de ses gelmiyor nette izlediğim videolardada ses yok nasıl düzeltebilirim bunu.Görev çubuğunda ses ile ilgili bir ibarede yok! sistem sesleri geliyor ancak müziklerde sorun var

Nicoll
10-02-2010, 23:17   |  #12  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Arkadaşlar ilgilendiğiniz için teşekkürler ancak vlc de'de ses gelmiyor nette izlediğim videolardada ses yok nasıl düzeltebilirim bunu.Görev çubuğunda ses ile ilgili bir ibarede yok! sistem sesleri geliyor ancak müziklerde sorun
Çoklu ortam > Ses düzenleyicisi Burada "Düzenekleri seç" kısmından Headphone işaretle. Yine olmazsa aynı yerden Headphone jack sense işaretle ve anahtarlar bölümünden işaretli ve işaretsiz olarak dene.

İşlemi xubuntu'ya göre anlattım, kubuntu kullandığına göre isim ve yerleri farklı olabilir...

taco27
10-02-2010, 23:41   |  #13  
OP Yeni Üye
37 mesaj

Evet orada Kmix isimli bir ses karıştırıcısı var onu açmaya çalışıyorum görev çubuğunda 10sn kadar kalıyor sonra kendi kendine gidiyor önüme herhangibir pencere açılmıyor

Boracalin
11-02-2010, 00:09   |  #14  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

Ses kartın nedir ? Bazı ses kartları linux ile geçinemiyor...

Nicoll
11-02-2010, 00:14   |  #15  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Evet orada Kmix isimli bir ses karıştırıcısı var onu açmaya çalışıyorum görev çubuğunda 10sn kadar kalıyor sonra kendi kendine gidiyor önüme herhangibir pencere açılmı
Tamam. Kmix'in ayarlar kısmına filan gir... Bahsettiğim Headphone veya Pc speaker gibi birşeyler varsa onları işaretle/aktif yap...

Yine olmazsa üst kısımdaki karıştırıcı/ses kartı (sende ne yazıyorsa artık) onu değiştir...

taco27
11-02-2010, 00:34   |  #16  
OP Yeni Üye
37 mesaj

@Nicoll kmix hiçbir şekilde açılmıyor

@Boracalin ses sürücüsünü blmiyorum ama biraz araştırma yaptım bir sorun olmuyormuş benim laptopta.<model Acer Aspire 5570z

http://tr.pardus-wiki.org/Donan% ... Z#Acer_Aspire_5570Z

Son Düzenleme: taco27 ~ 11 Şubat 2010 00:35
Nicoll
11-02-2010, 15:53   |  #17  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Kmix'i açamıyor musnusunuz?

Donatılar > Uçbirim (veya terminal sizdeki ismi neyse) buraya sudo kmix yazıp enter'a basın. Bu sefer kmix yönetici haklarıyla çalıştırılmış olacak, ayarları o şekilde yapın.

@Nicoll kmix hiçbir şekilde açılmıyor

@Boracalin ses sürücüsünü blmiyorum ama biraz araştırma yaptım bir sorun olmuyormuş benim laptopta.<model Acer Aspire 5570z

http://tr.pardus-wiki.org/Donan% ... Z#Acer_Aspire_5570Z

taco27
11-02-2010, 16:35   |  #18  
OP Yeni Üye
37 mesaj

Nicoli teşekkür ederim ama ben sorunu çözdüm sanırım sorun ses kartı ile alakalıymış.Aynı sorunu yaşayan arkadaşlara yardımcı olması açısından linki vereyim

Bu başlıkta Alsa Driver Compilation Başlığındaki kodlarla sorunumu hallettim

En sonundada uçbirimden alsamixer yazarak Alsa Mixeri kurdum ve tüm sesleri en üst düzeye getirdim şu an bilgisayardan her türlü ses geliyor...

taco27
11-02-2010, 16:41   |  #19  
OP Yeni Üye
37 mesaj

Nicoll bu arada sudo kmix yazınca ses ayarları çıkıyor ama kmix'i seçtiğim zaman açılmama sorunu hala devam ediyor.Senin cevapta işe yarıyor ama ben daha uzun ve gereksiz bir yoldan gitmişimKahkaha

Nicoll
11-02-2010, 22:55   |  #20  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Sorunu çözdüğüne sevindim... Açık kaynak her yola gelir. İstediğin yerini açıp bakabilir, istediğin değişikliği yapabilirsin. Uzun kısa fark etmez Kahkaha

Nicoll bu arada sudo kmix yazınca ses ayarları çıkıyor ama kmix'i seçtiğim zaman açılmama sorunu hala devam ediyor.Senin cevapta işe yarıyor ama ben daha uzun ve gereksiz bir yoldan gitmişimKahkaha
taco27
12-02-2010, 00:32   |  #21  
OP Yeni Üye
37 mesaj

Peki yüklediğimiz programların kurulumunu nasıl yapıyoruz?gördüğüm kadarıyla setup gibi bir olay yok

Nicoll
12-02-2010, 01:00   |  #22  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Eğer Synaptic paket yöneticisi ve uygulama ekle/kaldır kısmından bahsediyorsan oradan işaretleyip yüklediğin bütün uygulamalar sistemine kurulmuş olur + menülere yerleşir.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki linke bak. Bu linkte daha çok Synaptic kullanımı anlatılmış ama acemiler için uygulama ekle/kaldır kısmı daha pratik.

http://forum.ubuntu-tr.org/index.php/topic,1332.0.html

Eğer bir yerden Debian/Ubuntu için bir paket indirdiysen (.deb uzantılı) üzerine tıklaman yeterli... Diğer uzantılar için bu sayfayı oku.

Peki yüklediğimiz programların kurulumunu nasıl yapıyoruz?gördüğüm kadarıyla setup gibi bir olay
taco27
12-02-2010, 18:00   |  #23  
OP Yeni Üye
37 mesaj

Arkadaşlar bilgisayarım çok kasılıyor.W7de bile böyle olmuyordu.Benim bildiğim linux xp kaldırmayan bilgisayarlara kuruluyordu?Videolarda donukluk oluyor ses aynen geliyor video kare kare görünüyor.
Sistemim
Acer Aspire 5570z Dual Core 1.6   2gb  ram

işlemci %70 altına inmiyor yaklaşık 900mb ram yiyor açık olan uygulamalar live msn,mozilla(5 sekme)

1 msn bide mozillaya bu kadar kaynak aktarması çok ilginç bilgisayara defalarca reset attım yine aynı

taco27
14-02-2010, 22:08   |  #24  
OP Yeni Üye
37 mesaj

Üstadlar merhaba birkaç sorum daha olacak
1-Samba kurulumuyapmak için çok uğraştım ama bir türlü yapamadım.Depoda ne yüklememlazım?tar.gz uzantılı bir dosya indirdim onuda yükleyemedim uçbirimden
2-Playonlinux kurdum oyun yüklemek istiyorum unable to find the cd-rom hatası veriyor ne yapmam lazım?
3-Windowstaki gibi c -d sürücüleri oluşturabilirmiyim?

Son Düzenleme: taco27 ~ 14 Şubat 2010 22:10