kendi kendine kapanıp açılan bilgisayar sorunu

legatus
06-10-2008, 21:53   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
87 mesaj

arkadaşlar benim öyle bi problemim varki bir türlü nedenini bulamadım.bilgisayarım kendi kendine hem kapanıyor hemde açılıyor.şöyle anlatıyım:bilgisayarımı normal kullanırken birden bire tamamen kapanıyor.birde pc kapalıyken kendi kendine açılıyor.bi nokta daha var bilgisayarın kasasının herhangi bir yerine dokunduğum zamanda kapanıyor.çok garip bi durum.

ben sorunun psu dan kaynaklandığını düşünüyorum.çünkü pc nin bağlı olduğu pirizde toprak bağlantısı yok.birde bunun üstüne dediğim gibi kasanın herhangi bir yerine dokununca kendi kendine kapanması beni düşündürüyor.şasemi yapıyor acaba?bir süre sonra sadece kapansa  ısınmadan kaynaklanıyo diycem ama herhangi bir zamanda açılması ve kasaya dokununca kapanması düşündürüyo açıkçası.

bugüne kadar hiç böyle bir durumla karşılaşmadım ve duymadım.kasam aopen 350 watt.aslında pc normal çalışıyor ve hiçbir sorunum yok.ama bir süre sonra dediğim gibi kapanıyor.bu sürede belli değil.yani 5 dk geçincede oluyor 2 saat geçincede.lütfen bana bir yol gösterin ne yapmalıyım?şunuda ekleyim yaklaşık 2 ay önce 1 gb 400 mhz ram ve yeni samsung 120 gb hdd aldım.ama bu yaşadığım problem yaklaşık 1 haftadır var.ondan önce hiçbir sorunum yoktu.

sistemim:
amd 64 3000
anakart asus A7V8X-MXL
ram kingston 512 mhz 400+1024 mhz 400
ekran kartı asus x1550
hdd samsung 120 gb
lg dvd rw

acil yardımlarınızı bekliyorum...

Son Düzenleme: legatus ~ 07 Ekim 2008 10:07
elektrobeyin
06-10-2008, 22:00   |  #2  
Yıllanmış Üye
320 mesaj

Power supply arıza yapmış olabilir. Topraksız hatlar bilgisayara büyük derecede zarar verebilirler. Bence önce bir başka power supply ile dene.

sticker
06-10-2008, 22:22   |  #3  
Yıllanmış Üye
669 mesaj

topraksız hat,topraksız hat,topraksız hat.nne işe yarar bu topraklı hat biliyormusunuz?cihazınızın gerilimi,akımı,veya gücünü ne şekilde etkiler?yanılıyosunuz evinizdeki bir çok cihazda topraklı hat olması gerekir amayok!sorun varmı cihazda e oda yok.o halde bu toprak hattı ne olaki kardeşim.daha önce anlattım.dış yüzeyi metal olan cihazlar ister toprak hattını.veya elektrik kaçırma şhtimali olan cihazlar(elektrikli şofbenlervs.)m aksat kaçak yada statik enerjiyi toprağa vermek.bu durumun senin cihazına gelen enerjinin voltajını veya diğer değerlerini nasıl etkilemesini beklersin .psu nu kontrol etmelisin.ayrıca bağlantılarını kontrol et. temassızlık vardır.senkasaya dokununca anlarsın olur elektrikte bu tür haller...

Son Düzenleme: sticker ~ 06 Ekim 2008 22:24
legatus
06-10-2008, 22:26   |  #4  
OP Üye
87 mesaj

zaten kasaya dokununca hafif bir çarpma oluyor.bunu kontrol kalemini dokunduruncada anlıyorum.birde şunu düşünüyorum; acaba psu pc ye yetmiyormu?bu nedenlede olabilirmi böyle bir sorun?Soru

Son Düzenleme: legatus ~ 06 Ekim 2008 22:32
sticker
06-10-2008, 22:54   |  #5  
Yıllanmış Üye
669 mesaj

o zaman kaçak var demektir.sen kasan açıksa psu giriş ve çıkış kablolarına bak,izolasyon sorunu varmı.psu kaç watt?yazmamışsın ama güç yetmezse bilgisayar (bence)acaip acaip ses çıkartır.benim başıma gelmedi ama elektrik li cihazlarda güç sorunu böyle bilinir.yinede kaçağa dikkat et.ayrıca diğer donanımlarıda kontrolet.kasaya temas eden kablolar varsa veya o tür göze batan kablo ve donanımlar izole et.(izolasyon bandıile)güç kaynağının giriş kablosu çıkmış olabilirmi veya izolasyon sorunu.

Son Düzenleme: sticker ~ 06 Ekim 2008 22:56
ReFeRaNSs
06-10-2008, 23:02   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

kendi kendine açılmasının tek sebebi olablir (yani aklıma tek bu geldi)kasanın power düğmesinde bir problem vardır bu kaçak ta olabilir yani durup dururken pc açmak nebilim düşününce insan akıl sır erdiremiyor

sticker
06-10-2008, 23:17   |  #7  
Yıllanmış Üye
669 mesaj

evet olabilir.dediğim gibi psu.eğer sert çarpmıyosa çıkıştadır...hani bir kez çarpıldın pişman olduysan sorun giriştedir.çıkışta olsa kontrol kalemi yanmaz deme,çünkü kontrol kalemi (sanırım)6volta kadar yanıyor.hatta bazıları 1.5voltta bile gerilim gösterir.

legatus
07-10-2008, 10:14   |  #8  
OP Üye
87 mesaj

kasam aopen 350 watt yazmıştım.çarpıyo ama okadar sert değil sadece hafif bi titretiyo.ya power tuşundada bi problem olduğunu sanmam.açılmasının nedeni bios olabilirmi?bios pili bitmiş olsa böyle birşey yapmaz sanırım.ya bütün ihtimalleri düşünüyorum.anlayamadım.mutlaka toprak bağlantısının olmaması problem yaratır fakat böyle bir sorun açacağını sanmıyorum.birde başka bir psu takıp deneyelim bakalım.sorun devam edecekmi!ama kaçlık psu takıyım sizce???

legatus
09-10-2008, 00:17   |  #9  
OP Üye
87 mesaj

arkadaşlar bugün yeni 450 watt power alıp denedim yine aynı sorunu veriyo!resetliyo kendini.ne yapmam lazım şimdi yardımcı olabilirmisiniz???

elektrobeyin
09-10-2008, 00:20   |  #10  
Yıllanmış Üye
320 mesaj

Aynı sorun bendede vardı. Bazı arkadaşlar itiraz etsede söylüyorum topraksız hattan kaynaklanan birşey. Bence kasayı al bir arkadaşının evine götür topraklı iyi yalıtılmış bir fişte dene. Bu arada topraklı hattın ne olduğunu çok iyi biliyorum.