kilitlenme problemi

HPQ-User
10-06-2008, 21:27   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

CrazyCat sormuş:
Bilgisayar masaüstünde çalışırken farklı zamanlarda rasgele kilileniyor. Kilitlenme önce bir program da başlıyor pencereler arası aero ile geçiş yapılabiliyor fakat açık programlardan herhangi birinde bir işlev seçilince oda kilitleniyor. Bir süre sonra aero da çalışmıyor. Görev yöneticisi çalışmıyor ve sistemi kapatmaktan başka bir çare kalmıyor.  Birkaç kez oturum açılırken bir kezde windows başlatılırken kilitlendi.

ramleri  MemTest86+ ile kontrol ettim sorun görnmüyor.
Hd tune ile hdd yi hızlı tarattım.
everest kurup sistem ısılarına baktım normal görünüyor.
spyware dr ile de tarama yaptım.  

Dikkatimi çeken 2 şey var kilitlenme probemi o an için çalıştığım programda bir işlev çalıştırırken olması ( örneğin bir uygulamayı veya bir pencereyi kapatırken yada bir menü komutu seçilince)
2. si ise bir uygulama yada pencerede kilitlenme olduğunda bir süre diğer uygulamalar çalışıyor ama onları kapatmaya çalışınca onlarda kilitleniyor. Bir süre sonra ise herşey kilitleniyor sadece mouse hareketi var.

kilitlenme anında mouse imleci meşgul olarak görünüyor. Ayrıca bazen hdd ışığı işlem yapıyor gibi yanıp sönüyor

Sorunu çözebilmek için yardım edebilirseniz çok memnun olurum.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
Q6600 işlemci
Gforce 8500 Gt 512 Mb
3 gb ddr 667 ram
500 gb wd hdd
kart okuyucu
dvd rw
belki ilgisi yok ama 22" samsung 226 nw monitör
airties rt104  modem
MSI MS7379 Board G31 Chipset

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506; .NET CLR 1.1.4322)

Reborn91
11-06-2008, 00:45   |  #2  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

selamlar...

tavsiye edebileceğimiz herşeyi yapmışsın ve sanırım gene sonuç yok.. buradan bakarak anlaşılabilecek birşey olsa elbette yardım ederdim.. ama sanırım sorun hdd veya ramlerde olabilir ( sistem ısılarında kesinlikle sorun yoksa ) ..

sen genede bir arkadaşndan rica ederek bu ikisini değitştirerek bir dene istersen ;)

CCat
12-06-2008, 00:50   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Kilitlenme esnasında işlemci yükü 0 görünüyor.

Gerçi görev yöneticisi çalışmıyor ama kenar çubuğundaki CPU ölçerden işlemci yükünü görebiliyorum.

Sizin problem karşılaştığınız peoblem nasıl çözülmüştü?

Recep Baltaş
12-06-2008, 06:54   |  #4  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Bende de çok oluyordu. SP1 kurunuz.  Update'leri açınız. Düzelecektir ;)

CCat
12-06-2008, 09:00   |  #5  
Taze Üye
3 mesaj

Sistem açılışında işlemci yükü fazla olmuyor. Aslında genellikle %50 yi geçtiğini görmedim. Tabi bazı uygulamaları çalıştırırken bakmadım durumuna.

Kilitlenme belirsiz zamanlarda oluyor. Bazenaçılırken ama çoğunlukla 3-4 saat çalıştıktan sonra.

Recep Baltaş
Bende de çok oluyordu. SP1 kurunuz.  Update'leri açınız. Düzelecektir ;)
SP1 yklemeyi düşündüm fakat bendeki vista Türkçe henüz türkçe SP çıkmamış İngilizcesini yüklesem sorun olur mu?

CCat
16-06-2008, 00:44   |  #6  
Taze Üye
3 mesaj

SP1 kurdum ve update leri açım ama ne yazıkki kilitlenme devam ediyor :(

Kilitlenmenin kaynağını bir türlü bulamadım.
kilitlenmeanında görev çubuğu ve başlat menüsüne ulaşamıyorum. Ama bazı bencereler arası areo ile geçiş yapabiliyorum.

Başka neleri kontrol etmem gerekiyor?