knooppıx3.3(boot etmiyor)

Bu forum kilitli bir forumdur. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez. Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
alphaturkishistanbul
31-01-2004, 14:47   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Şubat sayısında verilen linux cdsini makineneyi açmıyor
Başka cdyede kopyaladım durum aynı ne sorun oalbilir

hasanyasin
31-01-2004, 15:40   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Boot etmiyorse ne yapıyor? Ne tür bir hata mesajı veriyor? Ne çıkıyor da duruyor? Yoksa yüklü işletim sistemin mi boot ediyor?

Eğer CD'den boot'u aktif hale getirmediysen, bunu bios'tan "Boot Sequence" ayarını, CD'den başlanacak şekilde değiştirmelisin. 1st Boot Device, CDRom olacak yani...

Yok sorun başkaysa, o zaman hangi aşamada sorun yaşadığını anlat lütfen...

alphaturkishistanbul
01-02-2004, 14:51   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

[alinti]Gönderen : hasanyasin

Boot etmiyorse ne yapıyor? Ne tür bir hata mesajı veriyor? Ne çıkıyor da duruyor? Yoksa yüklü işletim sistemin mi boot ediyor?

işletim sistemiyle açıyor
Boot hatası verip cdden açmayı geçiyor
cdde herhangi bir data hatası yok bire bir neroyla kopyaladım
iki cd cürücüm var ikisindede denedim
win98 ve winxp cdleriyle her iki cd sürücümde boot ediyor

hasanyasin
01-02-2004, 16:06   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Boot hatası diyerek kasdettiğin, eğer CD'nin bootable olmayan bir CD gibi davranması ise, sorun linux değil CD sorunu. Aynı CD'yi kopyalamak da birşey ifade etmez. Mevcut hata kopyada da sürebilir.

Yok eğer bootable olmayan sıradan bir CD'den farklı bir durum söz konusu ise; yani bir şekilde linux'a ait bir mesaj görünüyor ve sonra diğer işletim sistemine geçiliyorsa, o zaman linux başarısız oluyor demektir sisteminle tanışıp kaynaşma konusunda. Gülümseme

Hata, 1.durumdaki ise [yani CD sorunu], bilim adamlarının, "kontrollü deney" diye ad takıp sahiplendiği yöntemimizi uygulayarak sorunun kaynağını tesbit etmeye çalışalım.

Bu durumda, hata kaynağı ya CD olacak, ya da sistem. CD'yi bir başka bilgisayarda dene. Eğer çalışıyorsa bozuk değil demektir. Bilgisayarında farklı bootable CD'ler dene. Eğer çalışıyorsa, sorun sistemde değil demektir. Eğer her iki test sonucu da pozitifse, yani her iki durumda da sistemler çalışıyorsa, sorun CD ve bilgisayarının bir araya gelmesiyle ortaya çıkıyor demektir. Gülümseme

Eğer sorun bilgisayarındaysa, yani başka bootable CD'ler de çalışmadıysa, CD sürücün hakkında bilgi talebim olacak. Eğer sorun CD'deyse, o zaman senin Chip'ten bir talebin olacak: yeni bir CD!

En kötüsü, eğer bu CD sadece senin bilgisayarında çalışmıyor ve senin bilgisayarında sadece bu CD çalışmıyor ise [aynı şeyi tekrar etmedim, dikkatsizlere duyrulur Gülümseme ] o zaman da sistemin hakkında bilgi istiyorum senden. Anakart, bios marka ve modeli, CD sürücün vs...

Kolay gelsin bakalım... Knoppix'i ilk boot edişinde yaşayacağın heyecanı hissedebiliyorum. Keşke o an yüzünü görme şansım da olsaydı. Gülümseme

alphaturkishistanbul
09-02-2004, 19:25   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

cd-romlardan birini biostan kapatınca boot etti
Ayrıca denediğim tüm bilgisayarlarda çalıştı